Sdílet
 

Bez prvků není zahrada zahradou

Terasa, bazén a studna –technické prvky ovlivňující zahradu.

Datum vydání: 13.07.2004 | autor:
Při první návštěvě zahrady je už většinou jasně vymezeno umístění technických prvků. Terasa u domu musí přesně navazovat na vnitřní uspořádaní interiéru, bazén musí odpovídat vhodným světelným podmínkám a místo pro kopání studny určuje jiný odborník než zahradní architekt.
Mohlo by se tedy zdát, že se při navrhování zahrad těmito prvky zahradní architekt nezaobírá. Opak je pravdou.
Na následujících dvou variantách jedné zahrady je vidět, jak při stejném rozmístění technických prvků může vzniknout zahrada rozdílného charakteru. Důležité je jejich tvarování, použitý materiál a následně pak funkce, které mohou plnit.
Problémem, ale v konečném důsledku i  výhodou, této zahrady byl výškový rozdíl mezi terénem v zahradě a vstupem z obývací části domu na předpokládanou terasu. Nakonec jsme výškového rozdílu v obou variantách využili k vytvoření různě členitých teras a množství schodišťových stupňů. Ty budou sloužit nejen k překonání výškového rozdílu, ale také k příjemnému posezení za slunečných dnů.

Varianta A

Ve variantě A vznikl tvar terasy u domu složením kruhových výsečí různých velikostí. Celý prostor terasy je rozdělen do dvou výškových stupňů, jejichž rozdíl tvoří jeden schod. Na dolní terase je místo pro rozložení dostatečně velkého stolu při rožnění v krbu, případně posezení početné rodiny.
U krbu je umístěn odkládací pult vhodný na přípravu jídel. Zpevněný povrch terasy zjemňují dva okrasné záhony. Jeden z nich může dočasně sloužit jako pískoviště pro děti.

Prvkem ozvláštňujícím tuto variantu je určitě kruhové schodiště, které spojuje prostor terasy s vlastní zahradou.
Dalším prvkem, který podtrhuje kruhové tvarování technických prvků je dřevěná kruhová lavička pod původním stromem a kruhový půdorys studny. Ta je řešena jako klasická studna venkovského charakteru s kamennou obezdívkou a dřevěnou stříškou.

Bazén je v této variantě umístěn za garáží, kde jsou pro něj vhodné světelné podmínky. Nevýhodou tohoto řešení je větší vzdálenost od domu. Výhodou je pak přímá návaznost na trávníkovou plochu. Bazén je doplněn dřevěným platem, které bude vhodné pro slunění v souvislosti s koupáním.
V zadní části je ještě umístěno posezení s otevřeným ohništěm a treláž s popínavkou, protože zde pro minimum místa nemůže být jiný vegetační prvek.

Varianta B

Ve variantě B je bazén stejné velikosti uložen přímo na terase u domu. Dá se ale říci, že se na terasu už nic jiného nevejde. Výhodou je přímá návaznost bazénu na obytný prostor rodinného domu. Nevýhodou je malá vzdálenost od původního stromu, jehož listí bude znečisťovat vodu v bazénu.

Vlastní terasa má pravidelné tvary vycházející z linií rodinného domu a bazénu. Skýtá hned několik míst pro umístění sezení, které se může stěhovat v závislosti na světelných a teplotních podmínkách. Posezení je tak prodloužením obytných prostor domu. Na terase stojí několik kamenných koryt osázených nízkými dřevinami, trvalkami, případně letničkami.

Krb s posezením pod pergolou je uložen v zadní části za garáží. Na pergolu může být pověšena houpačka nebo síť na lezení. Nutné je ale zabezpečit dostatečnou vzdálenost od krbu. V zadní části zahrady stojí také altán, který může sloužit pro posezení mladší generace obyvatelů domu. Je pohledově svázán s posezením u krbu.
Co se týče tvarování zahrady je tato varianta kombinací kolmých a diagonálních linií. Především diagonály působí v zahradě dynamicky a rozšiřují její prodloužený půdorys. Tomuto tvarování odpovídá osmiúhelníkový půdorys studny v centru přední části zahrady.

Prostor před garáží je pokryt dlažbou. Ta umožní příjemnější manipulaci při práci s autem. Příjezd do garáže je v obou variantách řešen zatravňovací plastovou dlažbou, jenž se při pohledu na travnatou plochu nebude od trávníku znatelně odlišovat.

Ing. MAREK PĚCHOUČEK - návrhy a realizace zahrad

Vodňany, Palackého 1231, 38901
Tel: 383 383 758
E-mail: marek.pechoucek@tiscali.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Ing. MAREK PĚCHOUČEK - návrhy a realizace zahrad

Vodňany, Palackého 1231, 38901
Tel: 383 383 758
E-mail: marek.pechoucek@tiscali.cz

Vybíráme články

Katalog zboží

Novinky v katalogu zboží
 • Venkovní krb Aduro 8 649 Kč
 • Venkovní krb Leda / Troll 700 49 499 Kč
 • GARDENA Zavlažovač Aquazoom 350/3 1 606 Kč
 • GARDENA Zavlažovací počítač C 2030 duo plus 3 221 Kč
 • GARDENA 6-plošný zavlažovač BOOGIE 406 Kč
 • GARDENA Nástěnný box na hadici 15 roll-up automatic 2 366 Kč

Další kategorie e-shopu

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Tipy pro jarní zahraduTipy pro jarní zahradu

  S příchodem jara nastává všem zahradníkům to nejhektičtější období roku. Příprava půdy, hnojení, první výsadba a desítky dalších drobných činností na jaře prostě nesnesou odkladu. Přinášíme několik zajímavých tipů.

 • Jak si udělat miniaturní zahraduJak si udělat miniaturní zahradu

  Máte prostor pro alespoň miniaturní zahrádku pouze na balkónu, lodžii, na terase a nebo ploché střeše? Má zahrádka u vašeho domu velikost miniaturního plácku? Jak si s tak malou plochou poradit?

 • Vystavovatelé veletrhu FOR GARDEN se představujíVystavovatelé veletrhu FOR GARDEN se představují

  Již ve čtvrtek 23. března se opět otevřou brány výstaviště PVA EXPO PRAHA, které přivítá návštěvníky 11. mezinárodního veletrhu zahradní architektury, nábytku, techniky a zeleně.

Diskuze na téma "Bez prvků není zahrada zahradou"

Buďte první a napište komentář k  "Bez prvků není zahrada zahradou"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE