Sdílet
 

Červenec v zahradě

Datum vydání: 27.07.2004 | autor:
Letní měsíce jsou sice časem pro odpočinek a dovolené, ale práce na zahradě určitě nepočká.
Právě nyní je nám odměnou (za několika měsíční snahu) sklizeň ovoce a zeleniny.
Těšit se můžeme nad rozkvetlými záhony plných květin.

Ovoce


Sklízíme jahody, rybíz, třešně, višně, maliny… Pokud jsme sklidili již poslední jahody, je čas přemýšlet, kam je pro příští rok umístíme. Mohou být na stejném místě 2 – 3 roky, aby plně plodily. Při výběru nových sazenic dbejme na to, abysme zkombinovali rané a pozdní jahody. Budeme pak sklízet plody od června do října. Již nyní množíme ze šlahounů nové sazenice.

Zelenina

Pokud je na rajčatových keřích příliš mnoho listů, odstraníme je, aby se slunce snadněji dostalo k plodům a ty mohly dozrávat. Dále vyšťipujeme vedlejší podlisty, případně ostraňujeme napadené spodní listy plísní.
Je čas sklízet koření: majoránku, mátu a dobromysl. Bylinky sušíme na tmavém a suchém místě.
Abychom mohli na podzim sklízet ledový salát, čínské zelí a červenou řepu, máme s jejich výsevem nejvyšší čas. Ledový salát sejeme ve vzdálenosti 40 cm. Často zaléváme, jinak okraje listů zhnědnou. Čínské zelí se nesmí vysévat hustě. Sejeme do půdy, kde jsme delší dobu nepěstovali košťáloviny.

Rostliny

Záhony zdobí nejrůznější barvy a druhy květin a keřů a to jak jednoletých, tak i trvalek (růže, karafiáty, lilie, mečíky, fuchsie, levandule, pelargonie, afrikány, petúnie a další).
Pravidelně stříháme mladé výhonky růží, na kterých by se květ jen stěží udržel.
Odstraňujeme již odkvetlé květy trvalek a hrachoru vonného. Hrachoru se daří lépe, pokud se mu otrhávají květy. Jakmile necháme rostlinu tvořit semena, z květů se už příliš těšit nebudeme.
Sbíráme semínka ze skalniček. Sázíme ocúny, krokusy, sněženky, modřence a bledule letní. Sejeme macešku zahradní.
Záhony s květinami a zeleninou pravidelně zaléváme.

Trávník

Trávník pravidelně sečeme, větráme (hrabáním) a hnojíme. Zamezíme tak výskytu mechu a plevelů jako je pampeliška a sedmikráska.

Pokojové rostliny

Rostlinám dopřejeme lehkou letní spršku, která je osvěží a smyje prach z listů. Pokud je to jen možné, květináč s rostlinou umístíme na balkon nebo na zahradu.

Pozor na škůdce a choroby

V této době se u růží začíná objevovat černá skvrnitost a padlí růžové. Černou skvrnitost poznáme tak, že rostlina má napadeny listy černými skvrnami se žlutým okrajem. Napadené listy otrháme a rostlinu ošetříme např. fungicidem Dithane DG nebo Baycor 25 WP. Padlí růžové přináší bílý povlak moučnaté plísně na pupenech a listech. Proti padlí bojujeme fungicidem Rubigan 12 EC.
Růže, astry (jednoleté) a jiřiny jsou nejčastěji napadány mšicemi listovými. Pozor na bělásky! Kladou vejce na spodní stranu listů zelí a vylíhlé housenky nám mohou úrodu zelí rychle vyplenit. Vajíčka a housenky sbírejte a ničte.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Katalog zboží

Novinky v katalogu zboží
 • Gril ETA Raclet 4162 90000 1 295 Kč
 • Gril Monolith včetně podstavce a bočních stolků s… 29 900 Kč
 • Pantoflíček celolistý - Calceolaria - semena - 5 ks 30 Kč
 • Lilík mochyňovitý - Nicandra physaloides - semena- 10 ks 25 Kč
 • Kosatec japonský - Iris ensata - semena - 5 ks 44 Kč
 • Amphora Ready s kolečky 55 721 Kč

Další kategorie e-shopu

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Tipy pro jarní zahraduTipy pro jarní zahradu

  Jak pěstovat ze zbytků, k čemu je dobrý stín, co je solární pyramida a jak probrat mrtvé k životu? Některé z tipů však neplatí jen pro zahradu jarní.

 • Jak si v zahradě poradit s podmáčenou půdou?Jak si v zahradě poradit s podmáčenou půdou?

  Máte v zahradě místo se silně podmáčenou půdou a nevíte, jak si s tímto problémem poradit? Kromě finančně náročné a pracné drenáže existují i jednoduché vychytávky.

 • Tipy pro jarní zahraduTipy pro jarní zahradu

  Zahrádky nebo zahrady? Někomu stačí ke štěstí ozeleněný balkon nebo terasa, jiného trápí svou malou velikostí i půlhektarový areál. Všimli jste si, že si zahradníci nikdy nestěžují, že je jejich zahrada příliš velká, byť…

Diskuze na téma "Červenec v zahradě"

Buďte první a napište komentář k  "Červenec v zahradě"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE