Sdílet
 

Jak ochránit dřevo v zahradě?

Datum vydání: 08.03.2007 | autor:
Dřevo k člověku patří od nepaměti. Neopouštíme ho ani v současné době, doprovází nás příjemně interiérem, ale i exteriérem. Pro své výborné vlastnosti jeho obliba stále roste. Ale jako všechno krásné, i dřevo má své slabiny – díky svému přírodnímu původu je potravou pro hmyz, plísně i houby. Ovšem nemusíme se bát, pokud dodržíme potřebnou péči, kterou dřevo vyžaduje. To se týká všeho, co ze dřeva venku využíváme.
Foto LUNA podlahy, parkety, bangkirai, okna, dveře
Foto LUNA podlahy, parkety, bangkirai, okna, dveře
Dřevo nám umožňuje ve svém prostředí strávit příjemné chvíle. K tomu nám slouží třeba pergoly či altány. V jejich stínu trávíme v létě neopakovatelné chvíle s přáteli nebo i soukromý odpočinek.

Tyto zmíněné konstrukce nabízejí zároveň i vymezení výhledu na určitou část zahrady anebo ohraničují vstup na volné prostranství. Konstrukce pergol a altánů obyčejně slouží i jako opora pro popínavé rostliny. První pergoly se používaly už ve starověkém Egyptě, odedávna byly velmi oblíbené i v japonských či čínských zahradách.

I dnes hrají altány a pergoly v podstatě stejnou úlohu - chrání místo určené k odpočinku před letním sluncem anebo před nepřízní počasí. Oba druhy konstrukcí jsou si velmi podobné. Zhotovují se ze stejného materiálu, ale každá z nich se umísťuje v zahradě na jiném místě.

Altány tvoří v zahradě dominantu a zároveň vytváří intimní zákoutí. Proto je důležité zvážit, kam je umístit. Ideální je, když je z altánu zajímavý výhled a zároveň chrání před zvídavými a nežádoucími pohledy. Také téměř romanticky působí blízkost jezírka. Konstrukce a materiál altánu by měly být sladěny se svým okolím – s domem i ostatními architektonickými prvky v zahradě i s výběrem rostlin. Možností výběru materiálu je opravdu mnoho - od vzdušných konstrukcí z lehkých materiálů až po mohutné stavby z kamene a dřeva. Výhodou je i osvětlení. Rovněž stěny mohou být plné nebo polootevřené, či vyplněné vzdušným lištováním, po kterém se bude pnout zeleň. Altán může být otevřený z více stran nebo jen z jedné – s výhledem na část zahrady, detail či solitér.

Pergoly dnešní doby se od těch z minulosti konstrukčně téměř neliší. Umísťují se v těsné blízkosti domu, často jsou jakoby pokračováním střechy. Konstrukce by měla být výrazná a pevná, aby vydržela nápor silných pnoucích rostlin. Proto se na stavbu používá většinou dřevo a kov, ale i bambus a pálená cihla – materiály je možné kombinovat. Materiál a rozměry pergoly je zapotřebí přizpůsobit domu a okolní výsadbě v zahradě, aby nepůsobila příliš dominantně .
Foto LUNA podlahy, parkety, bangkirai, okna, dveře
Foto LUNA podlahy, parkety, bangkirai, okna, dveře
Nejoblíbenějším materiálem je dřevo, které má mnoho podob. Měkké dřevo se často dodává jen nahrubo opracované a jeho povrch je třeba ještě upravit, hoblované dřevo je hladší, může se přímo natírat barvou nebo mořidlem. Zahradní stavby a vůbec venkovní dřevo je vystavené nepřízni počasí, kolísání teplot a vlhkosti, proto by použité dřevo mělo být kvalitně a vhodně povrchově upravené.

Ochrana dřeva, která zabezpečuje potřebnou funkční životnost, se začíná už při vhodném konstrukčním řešení. Rizikovým místem jsou například spoje. Další stupeň ochrany představují nátěry, kterými mnohonásobně prodloužíme životnost dřeva a zároveň zvýšíme jeho estetické kvality.

Natíráme zásadně v suchém prostředí při teplotách okolo 20 stupňů C. Při nižších teplotách se snižuje penetrace ochranného prostředku do dřeva, proto se nedoporučuje pouštět se do práce při nižších teplotách než 10 stupňů C. Insekticidní přípravky aplikujeme v období krátce před výletem hmyzu, nejlépe v květnu .

Odborníci rozdělují dřevěné konstrukce podle ohrožení do pěti tříd. Sortiment nátěrových látek je velmi široký. Nátěry musí na dřevu vytvářet souvislé povlaky, být trvale pružné, odolávat dlouhodobému působení vlhkosti, slunečnímu záření a dalším nepříznivým činitelům.

Častým požadavkem je udržet přirozenou krásu dřeva bezbarvými nátěry. Někteří výrobci /například Balakryl/ nabízejí lesklé i matné varianty. Venkovní lak nanášíme ve třech i vícerých vrstvách v intervalu 4-6 hodin. Jednotlivé nátěry přebrousíme brusným papírem č. 240 až 280.

Moření zvýrazňuje typickou barvu dřeva a současně umožňuje vyrovnat menší rozdíly v přírodním zbarvení. Velmi důležitou vlastností mořidel je přelakovatelnost namořených ploch běžnými typy bezbarvých laků. Mořit můžeme jen dřevo, které je dobře vybroušené a není znečištěné. Důležité je rovněž zbavit ho dokonale prachu po broušení.

Nyní, když zima klepe na dveře, je dobré pouvažovat, čím na jaře začít a co opravit a vůbec, nasbírat potřebné informace a rady.
LUNA podlahy, parkety, bangkirai, okna, dveře, terasy

LUNA podlahy, parkety, bangkirai, okna, dveře, terasy

Prachatice, Prachatice II, Žernovická 221, 38301
Tel: 388 314 757
Web: http://www.lunapt.cz
E-mail: lunaprachatice@lunapt.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

LUNA podlahy, parkety, bangkirai, okna, dveře, terasy

Prachatice, Prachatice II, Žernovická 221, 38301
Tel: 388 314 757
Web: http://www.lunapt.cz
E-mail: lunaprachatice@lunapt.cz

Vybíráme články

Katalog zboží

Novinky v katalogu zboží
 • Špenát setý Matador - Spinacea oleracea - semena - 1 gr 13 Kč
 • Pantoflíček celolistý - Calceolaria - semena - 5 ks 30 Kč
 • Venkovní krb Leda / Troll 700 49 499 Kč
 • GARDENA Čidlo půdní vlhkosti 1 415 Kč
 • Amphora Ready s kolečky 55 721 Kč
 • Dřípulka - Sparaxis - cibuloviny - 8 ks 43 Kč

Další kategorie e-shopu

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Jak si v zahradě poradit s podmáčenou půdou?Jak si v zahradě poradit s podmáčenou půdou?

  Máte v zahradě místo se silně podmáčenou půdou a nevíte, jak si s tímto problémem poradit? Kromě finančně náročné a pracné drenáže existují i jednoduché vychytávky.

 • Tipy pro jarní zahraduTipy pro jarní zahradu

  Zahrádky nebo zahrady? Někomu stačí ke štěstí ozeleněný balkon nebo terasa, jiného trápí svou malou velikostí i půlhektarový areál. Všimli jste si, že si zahradníci nikdy nestěžují, že je jejich zahrada příliš velká, byť…

 • Tipy pro jarní zahraduTipy pro jarní zahradu

  S příchodem jara nastává všem zahradníkům to nejhektičtější období roku. Příprava půdy, hnojení, první výsadba a desítky dalších drobných činností na jaře prostě nesnesou odkladu. Přinášíme několik zajímavých tipů.

Diskuze na téma "Jak ochránit dřevo v zahradě?"

Buďte první a napište komentář k  "Jak ochránit dřevo v zahradě?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE