Sdílet
 

Květnové práce na zahradě

Datum vydání: 18.05.2005 | autor:
Konečně si počasí dalo říci a jaro je vidět a cítit na každém kroku. Holé stromy po zimě se pomalu obalují květy a listy a než se zase nadějeme, budeme do koruny natahovat ruce po sladkých plodech, které urodí. Lidová pranostika praví: „Chladno a večerní mlhy v máji, hojnost ovoce a sena dají.“ Jaro je obdobím, kdy je jak na okrasné, tak na zeleninové zahradě nejvíce práce. Naše úsilí však bude brzy odměněno.

Ovocná a zeleninová zahrada


Po odkvětu potřebují stromy vydatně zalévat, protože současně rostou listy, plody, ale i nové letorosty. Višně a třešně je nutno ošetřit proti skvrnitosti listů. Po odkvětu protrháváme plody jabloně, aby dozrály jen silné a zdravé plody.
Přihnojujeme ovocné keře. Vysazujeme nové jahody a mladé výhony ostružiníku.


Ze zeleniny sklízíme rané saláty, ředkvičky, šalotku a špenát.
Vyséváme košťáloviny, které budeme sklízet na podzim.
Na začátku měsíce vyséváme přímo na záhon pór, majoránku, kopr, letní salát. Na konci měsíce vysazujeme rajčata, okurky salátovky a nakládačky, melouny, celer, cukety.
Dokončujeme výsadbu brambor.

Je třeba pravidelně záhony čistit od plevelů a zalévat. V případě většího výskytu mšic u ovocných stromů je ošetřujeme speciálními přípravky.

Okrasná zahrada

Záhony jsou plné rozkvetlých květin. Na záhonech můžeme vidět ještě poslední tulipány, kamzičník, kosatce, srdíčka a další.
I po odkvětu potřebují cibuloviny péči, aby cibule nabrala sílu pro příští rok. Odstraňujeme zhynulá květenství a necháme je zatáhnout. Zelené listy neodstraňujeme předčasně.
Po odkvětu odstraňujeme též odkvetlá květenství u šeříků, aby se netvořila semena. V příštím roce se nám odmění bohatým květenstvím. Další odkvetlé jarní keře, např. zlatici, upravujeme řezem.

Pokud to počasí dovolí, v polovině měsíce vysazujeme trvalky a do jezírek od května do června vodní rostliny. Vložíme je do košíku, aby se příliš nerozrůstaly. Tyto rostliny zajišťují kyslík a voda v jezírku pak zůstává jasná. Kyslík rovněž potřebují rybky, jestliže je v jezírku máme.

V květnu je vhodná doba začít s výsevem dvouletek. Vysazujeme hlízy jiřinek a gladiolů. Do poloviny května je nejvhodnější doba pro výsadbu rododendronů, stálezelených dřevin s balem a jehličnanů.
Vysazujeme balkónové květiny do truhlíků a okrasných nádob.

Pravidelně sečeme trávník a za teplých dní ho zaléváme. Nesmíme také zapomenout na přihnojení. Do poloviny měsíce ještě vyséváme travní semeno.
Rostliny v dekorativních nádobách, které jsme zazimovali, vyneseme ven. Za teplých dní jim můžeme dopřát sprchu, abychom smyli prach usazený za celou zimu.
V květnu můžeme začít s letněním pokojových květin.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Katalog zboží

Novinky v katalogu zboží
 • Amphora Ready s kolečky 55 721 Kč
 • GARDENA Spirálová hadice - sada 1 098 Kč
 • Bazalka trpasličí pravá - Ocimum basilicum - semena -… 20 Kč
 • Designový zahradní krb Flamen / Artemis - design nerez 61 710 Kč
 • Venkovní krb Leda / Troll 700 49 499 Kč
 • Amphora Basic 26 560 Kč

Další kategorie e-shopu

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Jak si v zahradě poradit s podmáčenou půdou?Jak si v zahradě poradit s podmáčenou půdou?

  Máte v zahradě místo se silně podmáčenou půdou a nevíte, jak si s tímto problémem poradit? Kromě finančně náročné a pracné drenáže existují i jednoduché vychytávky.

 • Tipy pro jarní zahraduTipy pro jarní zahradu

  Zahrádky nebo zahrady? Někomu stačí ke štěstí ozeleněný balkon nebo terasa, jiného trápí svou malou velikostí i půlhektarový areál. Všimli jste si, že si zahradníci nikdy nestěžují, že je jejich zahrada příliš velká, byť…

 • Tipy pro jarní zahraduTipy pro jarní zahradu

  S příchodem jara nastává všem zahradníkům to nejhektičtější období roku. Příprava půdy, hnojení, první výsadba a desítky dalších drobných činností na jaře prostě nesnesou odkladu. Přinášíme několik zajímavých tipů.

Diskuze na téma "Květnové práce na zahradě"

Buďte první a napište komentář k  "Květnové práce na zahradě"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE