Sdílet
 

Květnové práce na zahradě

Datum vydání: 18.05.2005 | autor:
Konečně si počasí dalo říci a jaro je vidět a cítit na každém kroku. Holé stromy po zimě se pomalu obalují květy a listy a než se zase nadějeme, budeme do koruny natahovat ruce po sladkých plodech, které urodí. Lidová pranostika praví: „Chladno a večerní mlhy v máji, hojnost ovoce a sena dají.“ Jaro je obdobím, kdy je jak na okrasné, tak na zeleninové zahradě nejvíce práce. Naše úsilí však bude brzy odměněno.

Ovocná a zeleninová zahrada


Po odkvětu potřebují stromy vydatně zalévat, protože současně rostou listy, plody, ale i nové letorosty. Višně a třešně je nutno ošetřit proti skvrnitosti listů. Po odkvětu protrháváme plody jabloně, aby dozrály jen silné a zdravé plody.
Přihnojujeme ovocné keře. Vysazujeme nové jahody a mladé výhony ostružiníku.


Ze zeleniny sklízíme rané saláty, ředkvičky, šalotku a špenát.
Vyséváme košťáloviny, které budeme sklízet na podzim.
Na začátku měsíce vyséváme přímo na záhon pór, majoránku, kopr, letní salát. Na konci měsíce vysazujeme rajčata, okurky salátovky a nakládačky, melouny, celer, cukety.
Dokončujeme výsadbu brambor.

Je třeba pravidelně záhony čistit od plevelů a zalévat. V případě většího výskytu mšic u ovocných stromů je ošetřujeme speciálními přípravky.

Okrasná zahrada

Záhony jsou plné rozkvetlých květin. Na záhonech můžeme vidět ještě poslední tulipány, kamzičník, kosatce, srdíčka a další.
I po odkvětu potřebují cibuloviny péči, aby cibule nabrala sílu pro příští rok. Odstraňujeme zhynulá květenství a necháme je zatáhnout. Zelené listy neodstraňujeme předčasně.
Po odkvětu odstraňujeme též odkvetlá květenství u šeříků, aby se netvořila semena. V příštím roce se nám odmění bohatým květenstvím. Další odkvetlé jarní keře, např. zlatici, upravujeme řezem.

Pokud to počasí dovolí, v polovině měsíce vysazujeme trvalky a do jezírek od května do června vodní rostliny. Vložíme je do košíku, aby se příliš nerozrůstaly. Tyto rostliny zajišťují kyslík a voda v jezírku pak zůstává jasná. Kyslík rovněž potřebují rybky, jestliže je v jezírku máme.

V květnu je vhodná doba začít s výsevem dvouletek. Vysazujeme hlízy jiřinek a gladiolů. Do poloviny května je nejvhodnější doba pro výsadbu rododendronů, stálezelených dřevin s balem a jehličnanů.
Vysazujeme balkónové květiny do truhlíků a okrasných nádob.

Pravidelně sečeme trávník a za teplých dní ho zaléváme. Nesmíme také zapomenout na přihnojení. Do poloviny měsíce ještě vyséváme travní semeno.
Rostliny v dekorativních nádobách, které jsme zazimovali, vyneseme ven. Za teplých dní jim můžeme dopřát sprchu, abychom smyli prach usazený za celou zimu.
V květnu můžeme začít s letněním pokojových květin.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Katalog zboží

Novinky v katalogu zboží
 • GARDENA Čidlo půdní vlhkosti 1 415 Kč
 • GARDENA Řídící jednotka 998 Kč
 • Majoránka zahradní - Majorana hortensis - semena - 0.5 gr 21 Kč
 • NORMAN ARCUS - střecha z měď. plechu 12 215 Kč
 • Solární vodotrysk Esotec Napoli, sada s LED osvětlením 5 587 Kč
 • Gril Monolith včetně podstavce a bočních stolků s… 29 900 Kč

Další kategorie e-shopu

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Tipy pro jarní zahraduTipy pro jarní zahradu

  S příchodem jara nastává všem zahradníkům to nejhektičtější období roku. Příprava půdy, hnojení, první výsadba a desítky dalších drobných činností na jaře prostě nesnesou odkladu. Přinášíme několik zajímavých tipů.

 • Jak si udělat miniaturní zahraduJak si udělat miniaturní zahradu

  Máte prostor pro alespoň miniaturní zahrádku pouze na balkónu, lodžii, na terase a nebo ploché střeše? Má zahrádka u vašeho domu velikost miniaturního plácku? Jak si s tak malou plochou poradit?

 • Vystavovatelé veletrhu FOR GARDEN se představujíVystavovatelé veletrhu FOR GARDEN se představují

  Již ve čtvrtek 23. března se opět otevřou brány výstaviště PVA EXPO PRAHA, které přivítá návštěvníky 11. mezinárodního veletrhu zahradní architektury, nábytku, techniky a zeleně.

Diskuze na téma "Květnové práce na zahradě"

Buďte první a napište komentář k  "Květnové práce na zahradě"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE