Sdílet
 

Mýty a fakta o montáži moderních oken

Datum vydání: 08.04.2013 | autor:

Plastová okna jsou symbolem moderního bydlení, přestože se nové technologie odrazily také v tradičních materiálech, jako je dřevo. Je tomu pravděpodobně proto, že po éře přírodní klasiky přišly jednoduché a bezúdržbové materiály, například právě plast. Ať tak či onak, hovoříme dnes o moderních oknech, která jsou samozřejmě také moderně instalována. Pardon, měla by být. A v tom je právě zakopaný pes.

Vypěněné okno Vypěněné okno
Vypěněné okno
Jestli se počátkem devadesátých let 20. Století montovalo okno způsobem „nasaď okno a ucpi spáry“, nyní se okno instaluje stylem „vypěň a zamaž“. Na první pohled je evidentní, že je to citelný pokrok. Místo ucpávání prostoru mezi okenním rámem a zdí různými provazci či tmely se přešlo k montážní pěně. K „zázračné“ hmotě, z které její jednoduchá manipulace vytvořila materiál pro všechny a na všechno.

Okna budou vypěněna …

… nová okna se vyklínkují, ukotví turbošrouby, zapění a zednicky začistí. To je snad nejtypičtější postup, který stále provozuje, propaguje a vyznává většina dodavatelů moderních oken. Někteří tak činí z nevědomosti, jiní zase z pohodlnosti. Možná si říkáte, co je na tom špatně, vždyť je to způsob, který se praktikuje takových let, koneckonců o jiných možnostech montáže okna se nijak nemluví. Pravda je někde na půli cesty. O kvalitní instalaci oken se mluví, je dokonce součástí české technické normy. Ale pro běžné smrtelníky je to příliš okrajová věc na to, aby se jí zabývali. A je to chyba, neboť díky špatné informovanosti si můžete koupit luxusní okno, které bude nekvalitní montáží totálně znehodnoceno. Pojďme si tedy říci, jak se dnes věci mají, co se dělá a jak by se to dělat mělo.

Mýtus první: Montážní pěna je zázračná

O zázracích ve smyslu „když nevíme jak, tak tam dáme pěnu“ nelze v žádném případě hovořit. Montážní pěna je zejména tepelněizolační materiál, a tudíž nemůže suplovat úlohu voděodolných materiálů, tmelů a chemických kotev. Pěna je náchylná na denní světlo a slunce, stejně jako na déšť. Je velmi snadno nasákavá a v nezakrytém stavu se rychle rozpadá. Víte, jak to poznáte? Podle její rezavé barvy. Pokud po ní přejedete prstem, uvidíte, jak se sype. Takový materiál už neizoluje a v jakékoliv spáře je celkem zbytečný.
Vypěněná okna Vypěněná okna
Vypěněná okna
Vypěněná okna Vypěněná okna
Vypěněná okna

Mýtus druhý: Okno stačí jen zapěnit

Pouhé vypěnění spáry mezi okenním rámem a ostěním nestačí. Nestačí proto, že pěna nemá ony zázračné vlastnosti. Jak už bylo řečeno, pěna plní úlohu tepelné izolace, ale jen pokud je v perfektním stavu. Proto se musí chránit před UV zářením a deštěm. Zamazání pěny maltou nestačí. K funkční ochraně pěny se dnes používají parotěsné a paropropustné fólie (např. TwinAktiv) aplikované z vnitřní i venkovní strany.

Mýtus třetí: Pěna nemá alternativu

Má, dokonce už nějaký ten pátek. Je to impregnovaná páska, která plní úlohu tepelné izolace, a ochrany před průsakem dešťové vody a vodních par. Impregnované pásky (např. illmod Trio+) plně nahrazují pěnu a zároveň jsou jediným samostatným materiálem, který tvoří tzv. třístupňové utěsnění ve spáře mezi okenním rámem a zdí.

Mýtus čtvrtý: Chybu hledejte všude, jen ne ve způsobu montáže

„Pršelo a pršelo. Pršelo celý den. A pršelo tak, že voda protekla skrz okno. Protekla spárou mezi okenním rámem a ostěním…“ To je evidentní důsledek špatně nainstalovaného okna, u kterého montážník zapomněl utěsnit spáru po celém obvodu okenního rámu.

Díky nefunkčnímu izolantu a netěsnosti pak řešíme i další problémy: prochladnutí rohů v interiéru a následně vznik plísní. Ale to všichni dobře známe. Pes nemusí být vždy zakopán v tom, že málo topíme, nevhodně větráme nebo sušíme prádlo. Příčinu hledejme u neodborně namontovaného okna neboli u okna, které není přirozeně spojené se stavbou.

Zdroj: www.tremco-illbruck.cz, www.montazokna.cz

Zdroj použitých fotografií: www.montazokna.cz, www.shutterstock.com
Nově osazená okna novostavby Nově osazená okna novostavby
Nově osazená okna novostavby
Nová okna jako součást rekonstrukce a zateplení obálky bytového domu Nová okna jako součást rekonstrukce a zateplení obálky bytového domu
Nová okna jako součást rekonstrukce a zateplení obálky bytového domu
Nově osazená okna novostavby Nově osazená okna novostavby
Nově osazená okna novostavby
Tremco illbruck s.r.o.

Tremco illbruck s.r.o.

Praha, Vinohrady, Slezská 2526/113, 13000
Tel: 296 565 333
Web: http://www.illbruck.cz/
E-mail: prodej@tremco-illbruck.com
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Tremco illbruck s.r.o.

Praha, Vinohrady, Slezská 2526/113, 13000
Tel: 296 565 333
Web: http://www.illbruck.cz/
E-mail: prodej@tremco-illbruck.com

Vybíráme články

Katalog zboží

Novinky v katalogu zboží
 • Eolis 3D Wirefree RTS - otřesové čidlo - Barva:… 2 632 Kč
 • HPI Střešní vikýř Bramac Max 550x600 mm červenohnědá 2 808 Kč
 • Úchyt řetízku - větší - Barva: Bílý 8 Kč
 • Elektrické ovládání střešního okna 7 623 Kč
 • Vertikální žaluzie 127mm - Climax - vž001 113 Kč
 • Telis 4 Lounge RTS 1 968 Kč

Další kategorie e-shopu

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Stylová okna v zahraděStylová okna v zahradě

  K čemu slouží okna, to každý ví, díváme se jimi ven z domu, zajišťujeme si soukromí a prosvětlujeme interiér. Okna však mohou mít i další funkce.

 • Plastová, dřevěná nebo hliníková okna?Plastová, dřevěná nebo hliníková okna?

  Hliníková okna jsou jedinou a nejlepší volbou pro toho, kdo preferuje velké prosklené plochy s moderním a elegantním vzhledem a minimálně jednogenerační životností.

 • Okna a parapetyOkna a parapety

  Při výběru oken do naší novostavby hraje zásadní roli nejen hledisko tepelně izolační a ochrany před hlukem, společně s řešením ventilace, ale i výtvarné (architektonické). Zásadní je potom tvar oken a jejich poloha v obvodovém…

Diskuze na téma "Mýty a fakta o montáži moderních oken"

Buďte první a napište komentář k  "Mýty a fakta o montáži moderních oken"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE