Sdílet
 

Na co jste se ptali ve stavební poradně?

2. díl seriálu

Datum vydání: 28.03.2011 | autor:
V polovině března jste se ve stavební poradně zajímali například o o legalizaci stavby chaty, světlou výšku garáže a prodloužení vodovodu na pozemek.

Dotaz na téma: Legalizace stavby chaty, provedené v rozporu se stavebním povolením

Dotaz: Dobrý den, shořela mi chata na lesním pozemku. Požádal jsem o stavební povolení na stavbu nové rekreační chaty na stávajících základech. Stavba mi byla povolena. Při stavbě jsem rozšířil chatu o místnost 2 x 7 m, která je ve vzduchu, bez základu. Nyní jsem obdržel výzvu k odstranění nepovolené stavby. Prosím o radu, jak mám dále postupovat? Děkuji. JL

Naše odpověď: Jestliže rozšíření stavby chaty nebylo součástí projektu pro stavební povolení, byla tato část stavby realizována v rozporu s tímto stavebním povolením. Na základě této skutečnosti musí stavební úřad s vlastníkem stavby zahájit řízení o odstranění stavby podle § 129 stavebního zákona. Na základě výsledku řízení o odstranění stavby musí stavební úřad posoudit, zda je možné, v souladu s ustanovením § 129 odst. 2 stavebního zákona, část stavby, která byla provedena v rozporu se stavebním povolením, dodatečně povolit. Pokud ano, vyzve vlastníka stavby, aby v určeném termínu podal žádost o dodatečné povolení této stavby.

Další dotazy a odpovědi na témata "Povolování a kolaudace staveb pro rekreaci" najdete ZDEZDE.

Dotaz na téma: Prodloužení vovovodního řádu na pozemek se stavbou RD

Dotaz: Dobrý den, na okraji obce mám já a další člověk 2 pozemky. Kanalizaci nám vybuduje obec, ale s vodou je to asi horší. Tak se chci zeptat. Vodárna mi řekla, že když jsme tam dva a to ještě k řádu jsem já blíž, kolega je směrem od řádu za mnou, musí vybudovat nový řád, ze kterého se mi připojíme samostatnými přípojkami. A to vše musíme zaplatit. Jenže my se bavíme o délce řádu asi 100 m. Za metr si účtují 1.500,- Kč. Což je 150 tis. Kč pro dva majitele pozemků. To je docela dost za to, že jim pak musím platit vodné a stočné. A kdo je majitelem těchto 100 m řádu? Jestli já, co když se tam pak budou stavět další domy? Zaplatí mi oni něco za to, že přes náš řád, co jsme si zaplatili, poteče voda do jejich domu? Musí řád stavět vodárna, nebo si to můžu udělat sám, s tím, že oni to jen spojí se stávajícím řádem? Moc děkuji za odpověď. MS

Naše odpověď: S realizací prodloužení musí souhlasit vlastník nebo správce stávajícího vodovodu. S ním je nutné dohodnout i podmínky pro realizaci této stavby a pro jeho následné užívání. Vlastníkem nově vybudovaného řádu je jeho stavebník. Po kolaudaci jej následně může předat do vlastnictví vodárenské společnosti nebo obci. Pokud by tak neučinil, nesl by nadále všechny náklady na jeho provoz a údržbu. Musí jej však předat do správy vodárenské společnosti, která má ve smyslu vodního zákona oprávnění provozovat vodovody. Bez souhlasu vlastníka vodovodního řadu, ať už je jím jeho stavebník, vodárenská společnost nebo obec se na tento řád noví odběratelé nesmí připojit.

Další dotazy a odpovědi na témata "povolování a provádění inženýrských sítí a přípojek" najdete ZDEZDE.

Dotaz na téma: Světlá výška garáže v bytovém domě

Dotaz: Narazil jsem na problém lokálního snížení podchodné výšky v garážích v BD na 1,9 m - vzduchotechnika. Ostatní světlá výška je 2,4 m. Je toto lokální snížení nad parkovacím stáním přípustné? Děkuji. RT

Naše odpověď: Předpokládám, že se v daném případě jedná o hromadné garáže. Podchodná výška, tedy i světlá výška hromadných garáží je stanovena normou ČSN 73 6058 „Hromadné garáže“, a to na 2,1 m pro vozidla skupiny 1. Tato podchodná výška musí být zachována v celém prostoru, který slouží pro manipulaci s vozidly.

Další dotazy a odpovědi na téma "povolování a provádění garáží" najdete ZDEZDE.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Na co jste se ptali ve stavební poradně?"

Buďte první a napište komentář k  "Na co jste se ptali ve stavební poradně?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE