Sdílet
 

Na co jste se ptali ve stavební poradně?

21. díl seriálu

Datum vydání: 12.09.2011 | autor:
V uplynulém týdnu jste se ve stavební poradně zajímali například o stavbu oplocení či dřevníku na hranici pozemku a změnu užívání RD.

Dotaz na téma: Omezení výstavby garáže v souvislosti s existencí sousedovy plynovodní přípojky

Dotaz: Dobrý den, koupil jsem stavební pozemek od stavební firmy, která byla současně zřizovatelem přípojek a sítí na pozemku. Po roce jsem zjistil, že majitel sousedícího pozemku si nechal podél hranice mého pozemku zřídit plynovou přípojku. Přípojku mu zhotovila ta samá firma, od které jsem koupil pozemek. Při koupi pozemku mi byla tato skutečnost zatajena, jak ze strany prodávajícího, tak souseda. Pozemek není zatížen žádným věcným břemenem, ani na LV není žádný zápis či omezení. Chci si postavit garáž a díky ochrannému pásmu plynové přípojky nemohu. Jaké mám v tomto případě možnosti? Mohu požadovat odstranění přípojky? Děkuji za Vaši odpověď. JH

Naše odpověď: Jestliže byla přípojka plynu realizována bez schválení stavebním úřadem, máte možnost příslušnému stavebnímu úřadu dát podnět k zahájení „řízení o odstranění stavby“ (podle ustanovení § 129 stavebního zákona). V případě, že přípojka byla stavebním úřadem schválena a Vám, jako novému vlastníkovi sousedního pozemku byla tato skutečnost „zatajena“, budete muset tuto záležitost řešit s developerem. Buď dohodou, nebo občanskoprávní cestou.

Další dotazy a odpovědi na témata "Garáží a inženýrských sítí a přípojek" najdete ZDEZDE.

Dotaz na téma: Stavba oplocení na hranici pozemku

Dotaz: Prosím o radu ohledně stavby plotu z pletiva do výšky 4 m a délky 21 m mezi sousedem. Potřebuji stavební povolení, nebo ohlášku? Děkuji za Info. D

Naše odpověď: Stavbu oplocení lze realizovat, v souladu s ustanovením § 103 stavebního zákona, bez stavebního povolení i bez ohlášení stavebnímu úřadu. Umístění a realizace stavby však podléhá vydání územního souhlasu. Ten vydává na žádost stavebníka příslušný stavební úřad. Jedním z podkladů žádosti jsou souhlasy vlastníků sousedních pozemků, jejichž práva mohou být stavbou oplocení dotčena. V případě, že není možné souhlasy vlastníků sousedních pozemků doložit, je nutné požádat o vydání územního rozhodnutí o umístění stavby.

Další dotazy a odpovědi na téma "Oplocení" najdete ZDE.

Dotaz na téma: Dřevník na hranici pozemku

Dotaz: Dobrý den. Ráda bych se zeptala, zda nám sousedka může nařizovat, že nesmíme od hranice pozemku (plotu) nic mít 2 m. Domníváme se, že jde o úplný nesmysl, ale radši bychom to měli podložené. Dále jí vadí, že kousek od hranice pozemku, v místech, kde tuto hranici tvoří stodola s přístavkem (ten jediný má omítku), máme postavený provizorní dřevník (železná konstrukce s podlážkami zakrytá pevně upevněnou plachtou, nezabetonovaná). Tento dřevník má sklon střechy cca 40o směrem k nám. Vadí jí jak kompletní dřevník, tak údajně to, že se jí od jeho stříšky odráží dešťová voda a máčí jí zeď. Ve skutečnosti dřevník zeď kryje před deštěm a žádná voda jí nemá šanci cákat na zeď. Existuje nějaká vyhláška či zákon, který by tuto "stavbu" zakazoval či nařizoval určitou vzdálenost od hranice pozemku, když jí její majetek nijak nepoškozujeme? Děkuji. ZV

Naše odpověď: V tomto případě nejde o to, co sousedka nařizuje, ale zejména o skutečnost, zda dřevník je „stavbou“ či nikoliv. Toto posouzení je v kompetenci příslušného stavebního úřadu. V případě, že se o „stavbu“ nejedná, nevztahují se na něj ustanovení vyhlášky č. 501/2006 Sb. „o obecných požadavcích na využívání území“. V případě, že jedná o „stavbu“ novou, musí se pro něj uplatnit ustanovení odst. 5 § 25 citované vyhlášky, a tudíž musí být umístěn min. 2 m od hranice se sousedním pozemkem. Pokud se však jedná se o „letitou“ stávající stavbu, neměl by na ní stavební úřad nahlížet jako na „černou“ stavbu. Pokud se v tomto případě ke stavbě nedochovaly doklady o jejím schválení, měl by stavební úřad nařídit vlastníkovi stavby vypracování dokumentace skutečného provedení stavby (tzv. „pasportu stavby“) a ten následně, na žádost vlastníka, ověřit.

Další dotazy a odpovědi na téma "Drobných staveb" najdete ZDE.

Dotaz na téma: Změna užívání RD s jedním bytem na dům o dvou bytech

Dotaz: Dobrý den. V kolaudačním rozhodnutí pro patrový rodinný dům máme vypsanou 1 bytovou jednotku, přesto rodinný dům využívají dvě rodiny a jsou tam tedy již 2 bytové jednotky a v každé je kuchyň, koupelna, obývací pokoj, ložnice, pokoj. Co s tím můžeme udělat, abychom to měli v pořádku? O co žádat na stavebním úřadě, jaké jsou lhůty pro vyřízení, poplatky apod.? Děkuji. R

Naše odpověď: Jestliže byl rodinný dům zkolaudován jako stavba s jednou bytovou jednotkou, je nutné pro schválení dvou bytových jednotek v domě požádat příslušný stavební úřad o změnu užívání na „rodinný dům o dvou bytech“. Vyřízení změny užívání není časově náročné a mělo by být vyřízeno do 30 kalendářních dnů. Podkladem pro tuto změnu budou výkresy půdorysů jednotlivých podlaží, s vyznačením původního a nového stavu bytů. Správní poplatek za změnu užívání je 500,- Kč.

Další dotazy a odpovědi na téma "Staveb pro bydlení" najdete ZDE.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Na co jste se ptali ve stavební poradně?"

Buďte první a napište komentář k  "Na co jste se ptali ve stavební poradně?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE