Sdílet
 

Na co jste se ptali ve stavební poradně?

31. díl seriálu

Datum vydání: 12.12.2011 | autor:
V uplynulém týdnu jste se ve stavební poradně zajímali například o kolaudaci komunikace či provedení parkovacího stání na pozemku veřejné komunikace.

Dotaz na téma: Požadavek zkolaudování komunikace k RD před kolaudací RD

Dotaz: Dobrý den, ráda bych se zeptala, z jakého paragrafu zákona vyplývá, že musí být zkolaudována dříve příjezdová komunikace, než se začne s kolaudací RD? Děkuji. JB

Naše odpověď: Stavbu rodinného domu musí být možno při jejím uvedení do trvalého užívání (kolaudaci) dopravně obsloužit, čili je nutné, aby k ní byla vybudována a uvedena do trvalého užívání (zkolaudována) odpovídající komunikace. Do doby kolaudace stavby komunikace by tato neměla být pro dopravní obsluhu sousedních pozemků užívána. Proto by i nejen kolaudace, ale i umístění a realizace stavby rodinného domu, měly být stavebním úřadem schváleny až po kolaudaci obslužné komunikace. Tyto požadavky vyplývají z ustanovení § 20 odst. 7 a z § 23 odst. 1 vyhlášky č. 501/2006 Sb. „ o obecných požadavcích na využívání území. 

Další dotazy a odpovědi na téma "Cest a komunikací" najdete ZDE.

Dotaz na téma: Stavební bouda na pozemku RD, sloužící jako zařízení staveniště

Dotaz: Dobrý den, mám zkouladovaný dům v roce 2009. Rovněž mám stavební povolení na stavbu garáže vedle domu a oplocení domu. Před stavbou domu jsem umístil na pozemek stavební boudu, která pořád slouží danému účelu - je postavena volně, bez základů je přenosná a odstranitelná. Soused podal podnět k jejímu odstranění. Je toto možné, když stavební povolení pořád trvá, je v platnosti? Může stavební úřad nařídit během stavby odstranění stavební boudy? Je toto považováno jako "černá stavba"? Bouda slouží k dočasnému užívání po dobu výstavby garáže a plotu. Děkuji za odpověď. GZ

Naše odpověď: Stavby zařízení staveniště (nezáleží na tom, zda mají základy či nikoliv) musejí být stavebním úřadem schváleny při schvalování realizace stavby. Pokud tomu tak v tomto případě bylo a stavba je stále v realizaci, neměl by mít stavební úřad se stavbou zařízení staveniště žádný problém.

Další dotazy a odpovědi na téma "Drobných staveb" najdete ZDE.

Dotaz na téma: Provedení parkovacího stání na pozemku veřejné komunikace

Dotaz: Dobrý den. Prosil bych o odpověď na následující dotaz: bydlíme trvale v rekreačním objektu, stejně i moji sousedé, za hranicemi obce. Přístup k pozemkům máme po nezpevněné, místní, veřejné komunikaci, koridorem po obou stranách ohraničeným ploty. Tento koridor má nepravidelný tvar a soused využil největší šířku k tomu, že si vybudoval zpevněné stání (zámkovou dlažbu) před svým pozemkem. Jaká, nejmenší vzdálenost od protějšího zděného plotu musí zůstat kvůli průjezdnosti osobních vozidel nebo zásobování zachována (stěhování, hasiči, fekál, dovoz topiva atd.)? Děkuji za odpověď. LK

Naše odpověď: Informace, která mne v dotazu zaujala je, že si soused vybudoval zpevněné stání na veřejném pozemku, navíc na veřejné komunikaci. Tuto stavbu nemůže provést bez souhlasu vlastníka tohoto pozemku. Pokud jde navíc o veřejnou komunikaci, neměla by na tomto pozemku být stavba odstavného stání provedena vůbec. Řešení tohoto problému lze dosáhnout prostřednictvím příslušného dopravního úřadu (buď příslušný obecní úřad, nebo odbor dopravy městského úřadu). Ten, po prohlídce na místě samém, posoudí i skutečnost, zda došlo k omezení průjezdného profilu veřejné komunikace.

Další dotazy a odpovědi na téma "Cest a komunikací" najdete ZDE.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Na co jste se ptali ve stavební poradně?"

Buďte první a napište komentář k  "Na co jste se ptali ve stavební poradně?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE