Sdílet
 

Na co jste se ptali ve stavební poradně?

68. díl seriálu

Datum vydání: 27.08.2012 | autor:

V uplynulém týdnu jste se ve stavební poradně zajímali například o umístění stavby na úzkém pozemku či užívání nezkolaudovaného bytu.

Dotaz na téma: Umístění stavby na úzkém pozemku (odstupové vzdálenosti)

Dotaz: Dobrý den. Chtěl bych stavět rodinný domek nebo rekreační objekt na úzkém pozemku, kde soused je svým rodinným domkem na hranici pozemku a nepovolí mi výjimku, takže 7 metrová vzdálenost odstupu při 9 m širokém pozemku znemožňuje stavbu. Na svém pozemku mám ale k sousedovu domu přistavěnou a zkolaudovanou garáž. Moje otázka zní, zda můžu za garáží postavit rodinný domek nebo rekreační objekt - vzdálenost mezi mým a sousedovým domem bude 3,5 m - šíře garáže, což je v rozporu, ale mezi stavbami je přece jiná stavba, takže by to nemuselo vadit. Garáž je pouze přízemní, ale domek by mel dvě patra. Děkuji za odpověď. LM

Naše odpověď: Odstupové vzdálenosti mezi jednotlivými stavbami a odstupové vzdálenosti staveb od sousedních pozemků stanovuje § 25 vyhlášky č. 501/2006 Sb. „Vyhláška o obecných požadavcích na využívání území“. Skutečnost, že je na pozemku stavba stávající garáže a ta by měla být umístěna mezi stávající stavbou sousedova RD a navrhovanou stavbou RD nebo by RD vznikl změnou stavby garáže nemá na posuzování odstupových vzdáleností žádný vliv. Při prostudování zmíněného ustanovení zjistíte, že na odstupové vzdálenosti mezi stavbami má vliv rovněž jejich výška a umístění oken obytných místností. Nechte si posoudit možnosti umístění stavby na pozemku od odborníka, nejlépe od autorizovaného projektanta a tento předběžný návrh zkonzultujte s příslušným stavebním úřadem.

Další dotazy a odpovědi na téma "Staveb pro bydlení" najdete ZDE.

Dotaz na téma: Užívání nezkolaudovaného bytu

Dotaz: Zdravím všechny. Pronajali jsme si byt. Jedná se o půdní mezonetovou vestavbu. Jsme prvními nájemci. Jenomže byt není stále zkolaudovaný. Je to velký problém? A hrozí případná sankce nám, nebo pronajímateli? Děkuji za odpověď. FS

Naše odpověď: Stavbu nebo její část nesmíte užívat do té doby, než je stavebním úřadem uvedena do trvalého užívání. V případě, že by toto jednání (užívání stavby) stavební úřad zjistil, hrozí z jeho strany sankce (viz. ustanovení §§ 178 a 179 stavebního zákona).

Další dotazy a odpovědi na téma "Kolaudace staveb pro bydlení" najdete ZDE.

Dotaz na téma: Vysvětlení pojmu „stavba pro zemědělství“

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co pod sebou skrývá pojem stavba pro zemědělství a stavba pro chovatelství. Na ploše luk a pastvin (v CHKO Jizerské hory) chceme chovat ovce, k tomu, abychom se o ně mohli starat, je třeba postavit ustájení, a také nějakou "salaš", ve které bychom mohli přebývat, abychom byli schopni poskytnout dostatečnou péči. Na stavebním úřadě nám řekli, že lze postavit právě stavbu pro zemědělství, chovatelství (do 70 m2), na obci, že pozemek lze využívat jako plochu ekologického farmaření, a že stavby, které budou vyplývat z účelu pozemku, tam lze realizovat. Proto bych se chtěla zeptat na tyto 2 pojmy, které jsem nikde nenašla. Děkuji. VB

Naše odpověď: Pojem „stavby pro zemědělství“ řeší ustanovení § 3 písm. f) vyhlášky č. 268/2009 Sb. „o technických požadavcích na stavby“. Technické požadavky na tyto stavby jsou řešeny v ustanoveních §§ 50 až 53 této vyhlášky. Jedná se o stavby spojené se zemědělským či chovatelským účelem. Je logické, že tyto stavby by měly mít také odpovídající zázemí, určené pro osoby starající se o jejich provoz. Toto zázemí by mělo být navrženo v projektové dokumentaci pro umístění stavby a v dokumentaci pro stavební povolení.

Další dotazy a odpovědi na téma "Povolování staveb pro podnikání" najdete ZDE.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Na co jste se ptali ve stavební poradně?"

Buďte první a napište komentář k  "Na co jste se ptali ve stavební poradně?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE