Sdílet
 

Ošetřujete pokojové rostliny v zimě správně?

Datum vydání: 00.00.0000 | autor:

Tak jako je léto pro rostliny obdobím hojnosti, je pro ně zima obdobím klidu. Přestávají růst, takže jejich nároky na zálivku a výživu jsou podstatně menší. V tomto období platí zlaté pravidlo, že méně je někdy více. Stačí respektovat nároky na jejich stanoviště, zálivku a vzdušnou vlhkost, pokojové rostliny se pak za správnou péči odvděčí zdravým růstem.

Ilustrační foto (www.shutterstock.com) Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)

Správné stanoviště

Nejdůležitější je rostlinám v zimě dopřát co nejvíce světla můžeme. Stanoviště, které měly od jara do léta, v zimě z hlediska intenzity světla nemusí být dostatečné, naopak může být dosti tmavé. Pokud však rostlinu přemístíme co neblíže k oknu, je třeba dávat pozor, aby nestála v průvanu z otevřeného okna. Optimální teplota pro pěstování rostlin je v zimě 18 oC, některé druhy rostlin však žádají teploty chladnější, aby v době vegetace vykvetly.

Zálivka -  méně je někdy více

V zimě zálivku snižujeme na minimum. Zaléváme vždy tak, aby byl substrát mírně vlhký, nikoli přemokřený. Vlhkost substrátu je ideální zkontrolovat prstem. Dá se říci, že je lepší rostlinu nechat zvadnout nežli ji přelít. Přelití substrátu může přinést napadení škůdci a chorobami, v nejhorším případě i úhyn rostliny. Přemokření může vést k hnilobě kořenů nebo kmínku. Zálivku přizpůsobujeme také teplotě místnosti, ve které rostlinu pěstujeme. Platí, že čím chladnější stanoviště, tím mírnější zálivka. 
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz Foto: ČESKÉSTAVBY.cz
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz

Prosím nerušit

Zima je pro rostliny obdobím klidu, takže v tomto období aplikaci hnojiva vynecháváme (hnojíme zpravidla od jara do podzimu). V tomto období není vhodné rostliny ani přesazovat, pokud to není nezbytně nutné, tedy v případě, že je substrát přemokřen a chceme rostlinu zachránit. Stejně jako přesazování, také množení rostlin přesouváme na jaro.

Suchý vzduch způsobuje hnědnutí listů

Většina pokojových rostlin suchý vzduch z ústředního topení přímo nesnáší. V zimě, kdy je topná sezóna v plném proudu, je třeba rostlinám vlhkost vzduchu zvyšovat pravidelným rosením listů. Nepřímo je možné vlhkost vzduchu zvýšit umístěním květináče s rostlinou do misky s vlhkými oblázky. Konce listů hnědnou, pokud je rostlina na příliš suchém stanovišti. 
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Hlasoval: 1 uživatel

  Další články

 • Jak si vypěstovat olivyJak si vypěstovat olivy

  Olivovníky jsou teplomilné dřeviny, proto je obtížné pěstovat je v našem klimatickém pásmu celoročně venku, přesto je však pěstovat můžeme – jako pokojovky.

 • Jak pěstovat KlívieJak pěstovat Klívie

  Klívie nám rozkvetou až ke konci zimy, ovšem bez řádné péči se jejich květů nedočkáme. Klívie je jednou z prvních v předjaří kvetoucích pokojových rostlin.

 • Jaké citrusy můžeme pěstovat v bytě?Jaké citrusy můžeme pěstovat v bytě?

  Řadu citrusovitých rostlin můžeme pěstovat v bytech, je však třeba nemíchat dohromady rostliny subtropické a tropické. Které jsou náročnější, které méně a jaké podmínky vyžadují?

Diskuze na téma "Ošetřujete pokojové rostliny v zimě správně?"

Buďte první a napište komentář k  "Ošetřujete pokojové rostliny v zimě správně?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE