Sdílet
 

Osvětlení podkrovního bytu

Datum vydání: 27.02.2004 | autor:
Podkrovní byty nabízejí atraktivní, romantické bydlení v jedinečném prostředí. Při budování těchto specifických bytů se však musí řešit mnoho specifických problémů. Hlavním problémem je zajištění dostatečného osvětlení půdních obytných prostor.

Nezáleží totiž pouze na představách, přáních a finančních možnostech budoucích obyvatel. Půdní vestavbou se změní tvar střechy a tedy celkový vzhled domu, a to je především ve městech a v místech s hustou zástavbou problém.
Konečné řešení pak musejí schválit památkáři.

Poraďte se s architektem


Zkušený architekt dokáže předem odhadnout nároky památkářů na budoucí tvar střechy domu, po její úpravě na obytný prostor. V první řadě se architekt seznámí se vzhledem ostatních domů v ulici a podle toho navrhuje řešení. Již první hrubé návrhy ,například v podobě nákresů do fotografie stávajícího stavu, pak konzultuje s památkáři. Odsouhlaseným možnostem se pak samozřejmě musí podřídit půdorys celého bytu.

Vikýř nebo střešní okno?

Zajistit dostatečný přístup světla se může dvěma základními způsoby :
 • vestavěnými vikýři
 • zabudovanými střešními okny.


Hlavní výhodou vikýře je, že zvětšuje prostor, kde se lze v podkroví pohybovat bez ohýbání a rozšiřuje tak celkovou obytnou plochu. Vzhledem k jeho vysunutí ven ze střechy, osvětluje vikýř místnost méně než střešní okno, na druhé straně však zajišťuje pohodlný výhled.
Nastat může situace, kdy památkáři schválí osvětlení střechy vikýři, ale pouze takovými, které ladí s malými vikýřky půd okolních domů, které však slouží pouze k větrání a přisvícení při věšení prádla. Řešením je potom vybudování podkrovního bytu v podobě jedné velké otevřené místnosti, která bude osvětlena pouze z té strany, kde velká střešní okna nebo mohutné arkýře nebudou rušit vzhled uličního průčelí (například ze dvora).

Střešní okno osvětluje půdní prostory mnohem lépe než vikýř a náklady na jeho zabudování jsou nesrovnatelně nižší. Zatímco cena za metr čtvereční takzvaného eurookna (okno z kvalitního lepeného dřeva s izolačním dvojsklem a kvalitním kováním) se pohybuje okolo pěti tisíc, náklady na stavbu vikýře, který zajistí dostatek světla se odhadují na 15 - 20 000 korun.
Nevýhodou střešního okna je, že poskytuje pouze omezený výhled.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Katalog zboží

Novinky v katalogu zboží

Další kategorie e-shopu

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Stylová okna v zahraděStylová okna v zahradě

  K čemu slouží okna, to každý ví, díváme se jimi ven z domu, zajišťujeme si soukromí a prosvětlujeme interiér. Okna však mohou mít i další funkce.

 • Plastová, dřevěná nebo hliníková okna?Plastová, dřevěná nebo hliníková okna?

  Hliníková okna jsou jedinou a nejlepší volbou pro toho, kdo preferuje velké prosklené plochy s moderním a elegantním vzhledem a minimálně jednogenerační životností.

 • Okna a parapetyOkna a parapety

  Při výběru oken do naší novostavby hraje zásadní roli nejen hledisko tepelně izolační a ochrany před hlukem, společně s řešením ventilace, ale i výtvarné (architektonické). Zásadní je potom tvar oken a jejich poloha v obvodovém…

Diskuze na téma "Osvětlení podkrovního bytu"

Buďte první a napište komentář k  "Osvětlení podkrovního bytu"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE