Sdílet
 

Výsadba ovocných dřevin

Datum vydání: 28.09.2009 | autor:
Na podzim, od října do listopadu, je ideální čas pro výsadbu ovocných dřevin. Mají ještě dostatek času alespoň částečně zakořenit, růst pak začnou mnohem dříve nežli při jarní výsadbě. Na podzim je možné vysadit všechny ovocné stromy kromě broskvoní, meruněk, mandloní a ořešáků, které jsou citlivé na mráz. Tyto dřeviny proto vysazujeme raději na jaře.
Výsadba stromu
Výsadba stromu
Výběr dřevin

Vyplatí se ovocné dřeviny vybírat pečlivě. Pokud zakládáme celý ovocný sad, je lepší nakupovat přímo v ovocných školkách. Každá sazenice by měla být opatřena visačkou s názvem odrůdy, podnoží a kvalitou. Vybíráme rovný, silný a hladký kmínek, u zákrsků vysoký zhruba 60 cm, u polokmenů cca 150 cm a čtvrtkmenů zhruba 100 cm.

Pro zahrady se určitě nehodí vysokokmeny od 180 do 200 cm. Vybírejte sazenice s jednoletou nebo dvouletou korunkou se středním výhonem, která má tři vedlejší výhony, u třešní a višní by měly být pouze dva postranní výhony.

Pro ovocné keře ale platí jiné pravidlo. Ostružiník a maliník by měl mít jeden dřevnatý výhon s dole živým vyvinutým pupenem. Angrešt a keříkový rybíz by měly mít až 1 m dlouhé výhony. Stromkové druhy vybíráme s kmínkem okolo 100 cm a s výhony v korunce 40 cm.

Kromě výhonů a kmínků je důležité sledovat i kořeny, které by měla mít každá sazenice dobře vyvinuté. Ujme se dobře jedině taková sazenice, která má silné hlavní kořeny s mnoha vlasovými kořínky.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), švestka
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), švestka
Ostružina
Ostružina
Základem pro správný růst je právě zdravý a bohatý kořenový systém, který je při výběru základním parametrem.

Výsadba

S výsadbou zakoupených sazenic příliš neotálíme. Před výsadbou kořenový systém ponoříme na několik hodin do kýble s vodou. Mezitím připravíme dostatečně velké jámy, pokud jsme je nestihli vykopat již s předstihem. Spolu se stromkem zasadíme do půdy i kůlek, který rostlinu ochrání před mechanickým poškozením za silných větrů na podzim a v zimě.

Výhony zkracujeme zásadně až na jaře. Pokud nejsou stromy zasazené za plotem, musíme je chránit před ohryzáním zvěří. Kmínky chráníme buď pletivem, speciálním chráničem z plastu, nebo jej vyrobíme z chvojí a slámy sami. Kmínky je také možné natřít přípravky odpuzujícími zvěř (např. Morsuvin), kterými je u nízkých druhů možné natřít i větve.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), rybíz
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), rybíz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Katalog zboží

Novinky v katalogu zboží
 • Puja Chilensis - semena - 5 ks 48 Kč
 • GARDENA Kruhový zavlažovač Vario se sáňkami Comfort 675 Kč
 • Lilík mochyňovitý - Nicandra physaloides - semena- 10 ks 25 Kč
 • Špenát setý Matador - Spinacea oleracea - semena - 1 gr 13 Kč
 • Troll 700 49 500 Kč
 • Gril ETA Raclet 4162 90000 1 295 Kč

Další kategorie e-shopu

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Tipy pro jarní zahraduTipy pro jarní zahradu

  S příchodem jara nastává všem zahradníkům to nejhektičtější období roku. Příprava půdy, hnojení, první výsadba a desítky dalších drobných činností na jaře prostě nesnesou odkladu. Přinášíme několik zajímavých tipů.

 • Jak si udělat miniaturní zahraduJak si udělat miniaturní zahradu

  Máte prostor pro alespoň miniaturní zahrádku pouze na balkónu, lodžii, na terase a nebo ploché střeše? Má zahrádka u vašeho domu velikost miniaturního plácku? Jak si s tak malou plochou poradit?

 • Vystavovatelé veletrhu FOR GARDEN se představujíVystavovatelé veletrhu FOR GARDEN se představují

  Již ve čtvrtek 23. března se opět otevřou brány výstaviště PVA EXPO PRAHA, které přivítá návštěvníky 11. mezinárodního veletrhu zahradní architektury, nábytku, techniky a zeleně.

Diskuze na téma "Výsadba ovocných dřevin"

Buďte první a napište komentář k  "Výsadba ovocných dřevin"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE