Sdílet
 

Výsadba ovocných dřevin

Datum vydání: 28.09.2009 | autor:
Na podzim, od října do listopadu, je ideální čas pro výsadbu ovocných dřevin. Mají ještě dostatek času alespoň částečně zakořenit, růst pak začnou mnohem dříve nežli při jarní výsadbě. Na podzim je možné vysadit všechny ovocné stromy kromě broskvoní, meruněk, mandloní a ořešáků, které jsou citlivé na mráz. Tyto dřeviny proto vysazujeme raději na jaře.
Výsadba stromu
Výsadba stromu
Výběr dřevin

Vyplatí se ovocné dřeviny vybírat pečlivě. Pokud zakládáme celý ovocný sad, je lepší nakupovat přímo v ovocných školkách. Každá sazenice by měla být opatřena visačkou s názvem odrůdy, podnoží a kvalitou. Vybíráme rovný, silný a hladký kmínek, u zákrsků vysoký zhruba 60 cm, u polokmenů cca 150 cm a čtvrtkmenů zhruba 100 cm.

Pro zahrady se určitě nehodí vysokokmeny od 180 do 200 cm. Vybírejte sazenice s jednoletou nebo dvouletou korunkou se středním výhonem, která má tři vedlejší výhony, u třešní a višní by měly být pouze dva postranní výhony.

Pro ovocné keře ale platí jiné pravidlo. Ostružiník a maliník by měl mít jeden dřevnatý výhon s dole živým vyvinutým pupenem. Angrešt a keříkový rybíz by měly mít až 1 m dlouhé výhony. Stromkové druhy vybíráme s kmínkem okolo 100 cm a s výhony v korunce 40 cm.

Kromě výhonů a kmínků je důležité sledovat i kořeny, které by měla mít každá sazenice dobře vyvinuté. Ujme se dobře jedině taková sazenice, která má silné hlavní kořeny s mnoha vlasovými kořínky.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), švestka
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), švestka
Ostružina
Ostružina
Základem pro správný růst je právě zdravý a bohatý kořenový systém, který je při výběru základním parametrem.

Výsadba

S výsadbou zakoupených sazenic příliš neotálíme. Před výsadbou kořenový systém ponoříme na několik hodin do kýble s vodou. Mezitím připravíme dostatečně velké jámy, pokud jsme je nestihli vykopat již s předstihem. Spolu se stromkem zasadíme do půdy i kůlek, který rostlinu ochrání před mechanickým poškozením za silných větrů na podzim a v zimě.

Výhony zkracujeme zásadně až na jaře. Pokud nejsou stromy zasazené za plotem, musíme je chránit před ohryzáním zvěří. Kmínky chráníme buď pletivem, speciálním chráničem z plastu, nebo jej vyrobíme z chvojí a slámy sami. Kmínky je také možné natřít přípravky odpuzujícími zvěř (např. Morsuvin), kterými je u nízkých druhů možné natřít i větve.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), rybíz
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), rybíz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Katalog zboží

Novinky v katalogu zboží
 • Zahradní stůl Nancy 1 999 Kč
 • Designový zahradní krb Flamen / Artemis - design nerez 61 710 Kč
 • Cibule jarní bílá - semena - 250 ks 15 Kč
 • Gril ETA Vital 1162 90000 1 995 Kč
 • Taka velkokvětá - Tacca chantrieri - semena taky - 3 ks 44 Kč
 • Zahradní lehátko Siena 1 499 Kč

Další kategorie e-shopu

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Ometat v zahradě z rostlin sníh a nebo ne?Ometat v zahradě z rostlin sníh a nebo ne?

  Jak využít v zahradě sníh? Ometat jej z rostlin a nebo ne? Čím je sníh v zahradě užitečný a čím naopak škodí?

 • Jak si v zahradě udržet ježkyJak si v zahradě udržet ježky

  V dokonale uklizené zahradě se nebude líbit nejen ježkům. Pokud však ježkům poskytnete ve své zahradě úkryt, dobře se vám odmění.

 • ZahradaZahrada

  Dostali jste se do do fáze budování nové zahrady? Určitě začněte u náčrtů svých vlastních představ a promýšlení, co všechno ve své zahradě vlastně nezbytně potřebujete. Poté navštivte zahradního architekta a nechte si…

Diskuze na téma "Výsadba ovocných dřevin"

Buďte první a napište komentář k  "Výsadba ovocných dřevin"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE