Sdílet
 

Proč zateplovat?

Datum vydání: 25.10.2006 | autor:
Dům poskytuje komfort tehdy, když je dobře postavený. Tepelná pohoda v interiéru znamená zákonitě spokojeného obyvatele domu či bytu. Ať už je to v zimě, když venku mrzne, nebo v létě, když jsou nesnesitelná vedra. Co ovšem dělat v případě, když se v minulosti tento problém neřešil? Nezbývá nic jiného než dům zateplit.
Foto UNIPRA - zateplení budov, rekonstrukce koupelen.
Foto UNIPRA - zateplení budov, rekonstrukce koupelen.
Pokud chceme jít s dobou a šetřit, neměli bychom opomenout zateplení obvodového pláště. Obvodová stěna musí chránit vnitřní prostory budovy proti povětrnostním vlivům, proti nízké, ale i vysoké teplotě, jednoduše proti všemu, co by mohlo narušit vnitřní tepelnou pohodu. Únik tepla obvodovým pláštěm tvoří až jednu třetinu celkových tepelných ztrát budovy.

Účinně je možné zateplit jen z exteriéru. Pokud upevňujeme izolaci přímo na vnější povrch konstrukce a i po zateplení jsou všechny vrstvy v těsném spojení, jedná se o kontaktní zateplení. Zatímco zateplení, v kterém je povrchová vrstva oddělená od tepelné izolace vzduchovou vrstvou, se nazývá odvětrané.

Kontaktní zateplovací systém je nejrozšířenějším a v určitých podmínkách i nejlevnějším zateplovacím systémem obvodové stěny z exteriéru. Jedná se o zateplení mokrým procesem.
Výhody tohoto zateplení spočívají v jeho jednoduchosti a výkonnosti. Tato metoda poskytuje neomezenou barevnost a lze ji snadno opravit. Na druhou stranu však toto zateplení není vhodné do vlhkých provozů a další nevýhodou je i možnost tuto formu zateplení uplatnit jen v určitých klimatických podmínkách.

Odvětraný zateplovací systém se nazývá i montovaný, protože se v něm uplatňují suché procesy. Vrstvy z interiérové strany k exteriérové jsou v tomto pořadí: původní obvodová stěna, tepelně izolační vrstva, kotvící a nosná konstrukce, odvětraná vzduchová vrstva, obklad. Odvětraný zateplovací systém je nejbezpečnější z hlediska kondenzace vodní páry, je vhodný i do vlhkých provozů. Výhodou je i možnost vykonávat montáž v každém ročním období.
Foto UNIPRA - zateplení budov, rekonstrukce koupelen.
Foto UNIPRA - zateplení budov, rekonstrukce koupelen.
Krajním řešením zateplení je zateplení z interiéru. Přistupujeme k němu jen tehdy, když není možné budovu zateplit z exteriéru. Při zateplení z interiéru vznikají tepelné mosty v místech stropů a snižuje se schopnost stěn akumulovat teplo. Kromě toho při takovémto řešení je vystavená účinku mrazu celá konstrukce, v které může kondenzovat vodní pára a tím se zvyšuje pravděpodobnost vzniku plísní. Ale i zateplení z interiéru je lepší, než ponechat obvodovou stěnu bez zateplení. Pokud se k tomuto způsobu zateplení přistoupí zodpovědně, může bez větších problémů spolehlivě plnit svou funkci.

Na zateplení obvodového pláště z exteriéru se používají tepelně izolační omítky. Ty dodávají omítce obyčejně vylehčené izolační granule – perlit, pěnový polystyrén a tak podobně. Mezi její výhody patří při určitých podmínkách nižší cena a příjemný vzhled. Omítka lehce kopíruje členitosti fasády a zvyšuje tepelně akumulační schopnost stěny. Pokud potřebujeme zateplit fasádu, které “moc nechybí“, tepelně izolační omítka je nejlepším řešením.

Na závěr otázka - Proč zateplovat? V obytných místnostech nevytápíme jen vzduch, ale i obvodové stěny, příčky a podlahy. Pokud jsou tyto konstrukce studené, tepelná pohoda v interiéru se snižuje. Dnes navrhované a realizované budovy už s touto problematikou počítají a spotřeba energie na jejich vytopení, větrání anebo klimatizaci je co nejnižší.

Cílem rekonstrukcí je vytvořit útulné místnosti se zdravým prostředím a dobrou tepelnou pohodou. Předpokladem jsou dostatečně izolované obvodové zdi.

Problém tepelné pohody v interiéru je aktuální téměř po celý rok a pokud chcete udělat něco s náklady na vytápění, je už nejvyšší čas!
UNIPRA

UNIPRA

Homole, Mezi Potoky 338, 370 05
Tel: 603 201 983
Web: www.zateplovanifasad.com
E-mail: libor.knapek@seznam.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

UNIPRA

Nové Homole, Mezi Potoky 338, 370 05
Tel: 603 201 983
Web: www.zateplovanifasad.com
E-mail: libor.knapek@seznam.cz

Vybíráme články

Katalog zboží

Novinky v katalogu zboží
  • Baumit DuoTex sklotextilní síťovina 50m2 19 Kč
  • Flexibilní roh PVC s tkaninou 25 m 25 m/krt 25 Kč
  • Soklová lišta 0,7 mm AL LO 23 20 mm 22 Kč
  • Fasádní deska Baumit Open Reflect 100 mm 500 x 1000 šedá 335 Kč
  • Lepicí a stěrková malta Baumit DuoContact 25 kg 150 Kč
  • Baumit disperzní lepidlo 99 Kč

Další kategorie e-shopu

Ohodnoťte článek kliknutím:
Hlasoval: 1 uživatel
Diskuze na téma "Proč zateplovat?"

Buďte první a napište komentář k  "Proč zateplovat?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE