Sdílet
 

Vybíráme vánoční ozdoby

Datum vydání: 20.12.2010 | autor:

Vánoční ozdoby souvisí se strojením vánočního stromečku. Jeho zvyk k nám přišel z  Německa až v 19. století. První stromeček u nás postavil a ozdobil v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich v roce 1812. Než se staly živé stromečky vánoční ozdobou bohatých rodin, uplynulo ještě třicet let. V chudých rodinách se ještě v době 1. světové války zavěšovaly nad stůl smrkové větve.  Z vánočního stromu na náměstí se poprvé u nás radovali lidé v roce 1924 v Brně. 

Ilustrační foto (www.shutterstock.com) Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)

Jaký vánoční stromeček si vybrat?

Výhodou umělého vánočního stromku je jeho snadná skladovatelnost a dlouhá životnost. I přestože v současné době již vypadají věrohodně a přirozeně, zkrátka nevoní. Vánoční stromeček v květináči se stává v poslední době velice oblíbený a žádaný. Než si jej však pořídíte, musíte vědět, jak se o něj postarat, aby exkurzi Vánoc přežil. 

Řezaný vánoční stromeček je stále nejrozšířenější variantou. Kupte si ho s klidným svědomím, přírodě tím rozhodně neublížíte. Buď se pěstují se na plantážích, odkud jsou vytěženy bez ohledu na to, zda se prodají či nikoliv, nebo jsou vytěženy v rámci plánované prořezávky.

I ozdoby podléhají módě

Letošní módní trend se nese v barevných variacích fialové a modré. Vládne také ledově chladná barva sněhu a ledu. Návrat k přírodním materiálům katapultoval na výsluní skleněné vánoční ozdoby, které jsou zpravidla produktem ruční výroby. Pro letošek platí – čím větší, tím lepší. 

Líbí se vám textilní vánoční ozdoby? Trendem jsou miniaturní pletené oblečky. Obzvláště ty z bílé pleteniny, ozdobené třpytivými prvky stříbrné či zlaté, navodí ten správný pocit zimy. Tyto netypické ozdoby jsou velice žádané a seženete je například v internetovém e-shopu.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com) Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)

Stylově a decentně

Není až tak důležité, co velí módní trendy. Mnohem důležitější je zařízení interiéru a také vaše představy. Rozhodně se nenechte spoutat aktuálním trendem. 

Zdobení stromku by mělo mít nějakou myšlenku a styl. Navěsíte-li na stromek, co vám přijde pod ruku a vše završíte omotáním třpytivými řetězy, nebude výsledek nijak lichotivý. Vyberete-li si však základní barvu, k ní nějakou doplňkovou a zvolíte-li dva základní materiály (sklo, kov, slámu či textil), bude výsledný efekt zcela jistě velice působivý. 

Nejrůznější barevné řetězy a třpytivé třásně nechte letos uklizené ve skříni a vyzkoušejte ozdobit větve umělým sněhem ve spreji. 

Nestárnoucí jsou i staročesky laděné vánoční stromky ozdobené perníčky, skořápkami od ořechů, pomerančovou sušenou kůrou, skořicí a sušenými jablky. To jsou nestárnoucí ozdoby vánočního stromečku.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com) Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)

Splněná přání

Máte-li doma děti, zcela jistě ochotně ustoupíte od moderní kupované výzdoby a vánoční stromeček ozdobíte vlastnoručně vyráběnými ozdobami z přírodnin, papíru a nejrůznějších dekorativních materiálů. Vaše děti budou mít ohromnou radost, když uvidí svůj vlastnoručně vyráběný řetěz na vánočním stromečku - a o to by mělo o Vánocích jít především. 

Třešničkou na každém vánočním stromku by mělo být jeho osvětlení, které dokonale rozzáří použité ozdoby a dodá stromečku třpytivý punc. Někdo ještě používá klasické svíčky; ty se hodí především ke staročeskému stromečku. Na trhu je celá řada LED osvětlení, které je nejen velice efektivní, ale také bezpečné a úsporné.

Ať již podlehnete módním trendům či zůstanete u časem prověřené klasiky, důležité je jediné: užijte si ve společnosti svých nejbližších klidné Vánoce protkané vůní jehličí a ověnčené všudypřítomnou pohodou a dobrou náladou. Vánoce jsou přece svátky klidu. 
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Katalog zboží

Novinky v katalogu zboží
 • Chromovaný stojanový věšák 1 414 Kč
 • Obraz Čtvercový tunel 790 Kč
 • Obraz Obličeje 890 Kč
 • Nástěnné hodiny - HM108 POSLEDNÍ KUSY 599 Kč
 • Bederník 540 Kč
 • Designové nástěnné 3D hodiny 3004 Nextime La Ville 39cm 1 550 Kč

Další kategorie e-shopu

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Léčivá síla solných lampLéčivá síla solných lamp

  Jsou bytové doplňky, které pouze doplňují byt, jsou svítidla, která pouze svítí, ale jsou lampy, kterým se říká solné, a ty především léčí.

 • Inspirujte se, jak si vkusně vybavit interiérInspirujte se, jak si vkusně vybavit interiér

  Přemýšlíte o koupi nového nábytku? Chystáte se renovovat své bydlení? Přijďte načerpat inspiraci na veletrh nábytku MOBITEX, který se koná od 22. do 25. dubna na brněnském výstavišti.

 • Jak stínit interiérJak stínit interiér

  Novinkami v interiérové stínící technice jsou například „duhové“ vertikální žaluzie, žaluzie šikmé a zaoblené, ale i spouštěcí garnýže s jednou až třemi kolejničkami.

Diskuze na téma "Vybíráme vánoční ozdoby"

Buďte první a napište komentář k  "Vybíráme vánoční ozdoby"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE