Sdílet
 

Vysazujeme růže a opadavé listnáče

Datum vydání: 28.09.2009 | autor:
Říjen je ideálním obdobím pro výsadbu růží a opadavých listnáčů. Je možné také zakládat živé ploty z otužilých listnáčů, pro jehličnaté živé ploty je čas až na jaře. Rostliny vybírejte pečlivě a po jejich výsadbě je vždy důležitá bohatá zálivka.
Acer palmatum
Acer palmatum
Opadavé listnaté dřeviny

Opadavé listnáče sázíme od října do listopadu. Základním předpokladem je, že při sázení není mráz a nefouká příliš silný, vysušující vítr. Na jaro ponecháme výsadbu magnólií a bříz, které jsou choulostivé na mráz a na podzim se špatně ujímají. Při výsadbě respektujeme nároky jednotlivých rostlin. Berte v úvahu světelné nároky, při výsadbě je důležitá také informace o typu půdy.

Některé druhy rostlin dávají přednost kyselé humózní půdě, jiným se daří v půdě bohaté na vápník nebo v půdách hlinitopísčitých. Do připravené jámy přidáme vhodný substrát, do kterého strom či keř zasadíme. U špatně propustných půd přidáváme na dno kaménky, abychom zajistili odvodnění. Spolu se stromy do půdy přidáváme oporu (kůlek), která za silných větrů zabrání deformaci nebo mechanickému poškození.

Výsadba růží

Růži po právu patří označení královna květin. Nabízí kromě nepřeberného množství barev a vůní také tvar, takže je skutečně z čeho vybírat. Růže lze jednoduše členit na keřové záhonové, stromkové, sadové, pnoucí, převislé neboli smuteční, půdopokryvné a miniaturní. I růže je možné za dobrého počasí vysazovat od října do poloviny listopadu.

Obecně se dá říci, že podzimní výsadba je vhodnější nežli jarní, takže s výsadbou neotálejme na další rok. Při výběru sazenic dbejte na to, aby měly bohatý kořenový systém a minimálně tři dobře vyvinuté výhony. Berte také v úvahu vlastnosti růže.

Důležitá je odolnost rostliny vůči mrazu, chorobám a škůdcům. Dá se říci, že čím je růže extravagantnější květem, tím je také méně odolná. Pokud se přece jenom rozhodneme pro choulostivou krásku, je třeba počítat s intenzivnější a pravidelnější péčí.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Růže
Růže
Před samotnou výsadbou rostlině upravíme kořeny. Poškozené odstřiháváme až do zdravého místa, silnější kořeny zkracujeme na cca 20 cm. Poté je ponoříme na několik hodin do vody. Připravíme mezitím jámu, jejíž dno zkypříme rýčem.

Poté na dno jámy nalijeme vodu a necháme ji vsáknout. Rostlinu umístíme do jámy tak, aby krček byl asi 4 cm pod úrovní terénu a teprve poté rostlinu zasypeme substrátem. Na zasypání se nehodí hnůj nebo čerstvý kompost, který by mohl sazenici spálit.

Rostlinu dobře zaléváme a nakopčíme ji do výšky zhruba 20 cm. Tato zem rostlinu ochrání proti mrazům. Na zimu ještě rostlinám zajistíme přikrytí chvojím. Při podzimní výsadbě se výhony nezkracují. Řez se ponechává až na jaro.

Stromkové růže je vhodné sázet mírně na šikmo, což umožní lepší přezimování. Na zimu by se měly stromkové růže ohnout k zemi a připevnit kolíkem. Korunu pak překryjeme chvojím. Stromkové růže se proto raději vysazují na jaře, abychom si ušetřili práci s jejich zazimováním.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Katalog zboží

Novinky v katalogu zboží
 • Taka velkokvětá - Tacca chantrieri - semena taky - 3 ks 44 Kč
 • Lilík mochyňovitý - Nicandra physaloides - semena- 10 ks 25 Kč
 • GARDENA Spirálová hadice - sada 1 098 Kč
 • Letničky nízké - semena - 0, 9 g 17 Kč
 • NORMAN AVANTA - střecha z měď. plechu 12 524 Kč
 • GARDENA Box s ventily V3 (bez ventilů) 1 797 Kč

Další kategorie e-shopu

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Tipy pro jarní zahraduTipy pro jarní zahradu

  S příchodem jara nastává všem zahradníkům to nejhektičtější období roku. Příprava půdy, hnojení, první výsadba a desítky dalších drobných činností na jaře prostě nesnesou odkladu. Přinášíme několik zajímavých tipů.

 • Jak si udělat miniaturní zahraduJak si udělat miniaturní zahradu

  Máte prostor pro alespoň miniaturní zahrádku pouze na balkónu, lodžii, na terase a nebo ploché střeše? Má zahrádka u vašeho domu velikost miniaturního plácku? Jak si s tak malou plochou poradit?

 • Vystavovatelé veletrhu FOR GARDEN se představujíVystavovatelé veletrhu FOR GARDEN se představují

  Již ve čtvrtek 23. března se opět otevřou brány výstaviště PVA EXPO PRAHA, které přivítá návštěvníky 11. mezinárodního veletrhu zahradní architektury, nábytku, techniky a zeleně.

Diskuze na téma "Vysazujeme růže a opadavé listnáče"

Buďte první a napište komentář k  "Vysazujeme růže a opadavé listnáče"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE