Sdílet
 

Připravte svou zahradu na jaro

Datum vydání: 11.02.2010 | autor:
I když venku zatím nic nenaznačuje tomu, že by se jaro brzy objevilo, zima je už ve své druhé půlce a je třeba připravit zahradu na nadcházející roční období. Právě měsíce únor a březen jsou k této přípravě nejvhodnějším obdobím. Co udělat proto, aby se nám trávník na jaře krásně zazelenal? Které druhy rostlin můžeme začít vysévat? Co všechno je nutné na zahradě prořezat?
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Jak připravit půdu?

Dobrá příprava půdy je jedna z nejdůležitějších prací na zahradě, protože na kvalitě půdy závisí veškeré budoucí pěstování čehokoli. Úrodná půda by měla být provzdušněná, měla by si udržet vláhu a výživu pro kořeny. Jakmile to tedy počasí dovolí a půda rozmrzne, je potřeba půdu dobře prokypřit. Půdu nejlépe prokypříme pomocí speciálních strojů a poté ji promícháme s kompostem, který dodá do půdy po zimě potřebné živiny pro další výsev.

Nezapomeňte na trávník

Během zimních měsíců je dobré na trávník zbytečně nevstupovat, abychom ho zbytečně nepoškodili. Když půda rozmrzne, je třeba trávník dobře prohrabat a rovnoměrně pohnojit důkladně prosátým kompostem. Pokud se v trávníku objevil mech, posypeme trávník také vápnem, které sníží kyselost půdy. Vápno můžeme nasypat na ještě zasněžený trávník, vápno se na sněhu dobře rozpustí a vsákne do půdy. Pokud chceme zatravnit novou plochu, je v únoru ideální doba na přípravu a zrytí pozemku.

S letničkami do truhlíků

Únor je také ideálním časem pro výsev časně kvetoucích letniček do truhlíků. Zdravé a silné rostliny pak můžeme v květnu přemístit do záhonu. Semena vyséváme do truhlíků nebo mističek se speciálním substrátem, které ideálně umístíme do skleníků nebo alespoň na parapety, kde by měla být minimální teplota 20 oC. Tento postup se týká především begónií, pelargónií, verben, petúnií, lobelek a dalších druhů.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Co s růžemi?

Pokud se počasí již relativně ustálí a dlouhodobě trvá mírné počasí, můžeme se pustit do ošetření růží. Růže odkryjeme a pokud objevíme omrzlé dřevo, raději odstraníme celý výhon. Keřové růže kvetoucí řežeme pouze střídmě a zkrátíme starší a převislé výhony. Druhy, které kvetou opakovaně, můžeme seříznout radikálněji, ale vždy ponecháme na délku třech až čtyřech oček. Popínavé růže zbavíme uschlých a poškozených výhonů a přerůstajících větví.

I keře potřebují prořezat

Stejně jako růže, tak i ostatní keře v zahradě potřebují prořezat, aby se dosáhlo jejich bujnému jarnímu růstu. Postačí, když z keřů odřízneme odumřelé či poškozené části a prosvětlíme korunu.

Jinak je tomu u živých plotů, které se rozrostly do výšky. K omlazení jsou nejvhodnější především listnaté (buk, dub, hloh). Toto omlazení je však dobré dělat ve dvou krocích, aby rostlina neutrpěla šok. První rok se seřízne jen jedna strana živého plotu, a to až do starého dřeva a na druhé straně provedeme pouze běžné zkrácení. Následující rok se stejně seřízne druhá strana. Stejně můžeme postupovat při zkracování výšky a šířky plotu.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
KVĚTINY TŮMA

KVĚTINY TŮMA

České Budějovice, České Budějovice 5, Dobrovodská 30, 37006
Tel: 387 423 015
Web: http://www.kvetinytuma.cz
E-mail: rtuma@volny.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

KVĚTINY TŮMA

České Budějovice, České Budějovice 5, Dobrovodská 30, 37006
Tel: 387 423 015
Web: http://www.kvetinytuma.cz
E-mail: rtuma@volny.cz

Vybíráme články

Katalog zboží

Novinky v katalogu zboží
 • GARDENA 6-plošný zavlažovač BOOGIE 406 Kč
 • Venkovní krb Aduro 8 649 Kč
 • GARDENA Kruhový zavlažovač Vario s kolíkem Comfort 590 Kč
 • Cibule jarní bílá - semena - 250 ks 15 Kč
 • Zázvor - Etlingera elatior - prodej semen - 3 ks 36 Kč
 • NORMAN AVANTA - střecha z měď. plechu 12 524 Kč

Další kategorie e-shopu

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Tipy pro jarní zahraduTipy pro jarní zahradu

  S příchodem jara nastává všem zahradníkům to nejhektičtější období roku. Příprava půdy, hnojení, první výsadba a desítky dalších drobných činností na jaře prostě nesnesou odkladu. Přinášíme několik zajímavých tipů.

 • Jak si udělat miniaturní zahraduJak si udělat miniaturní zahradu

  Máte prostor pro alespoň miniaturní zahrádku pouze na balkónu, lodžii, na terase a nebo ploché střeše? Má zahrádka u vašeho domu velikost miniaturního plácku? Jak si s tak malou plochou poradit?

 • Vystavovatelé veletrhu FOR GARDEN se představujíVystavovatelé veletrhu FOR GARDEN se představují

  Již ve čtvrtek 23. března se opět otevřou brány výstaviště PVA EXPO PRAHA, které přivítá návštěvníky 11. mezinárodního veletrhu zahradní architektury, nábytku, techniky a zeleně.

Diskuze na téma "Připravte svou zahradu na jaro"

Buďte první a napište komentář k  "Připravte svou zahradu na jaro"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE