Sdílet
 

Odborná finanční poradna: Daň z příjmu při prodeji domu

Dotaz: Daň z příjmu při prodeji domu

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak je to s daní z příjmu při prodeji RD domu do 5 let od jeho nabytí.

Začali jsme stavět RD a protože došlo ke změně poměrů v rodině z důvodů úmrtí, chtěli bych nově postavený dům prodat.

Podléhá prodejní respektive odhadní cena dani z přijmu i v případě, že získané finanční prostředky investujeme opět do "bydlení" formou přístavby na jiný, již existující, rodinný dům?

Děkuji za Vaši odpověď a s pozdravem

Jana Waningerová

Dotaz položil/a: Jana Waningerová, 11.07.2008

Odpověď k dotazu: Daň z příjmu při prodeji domu

Pro přesnost cituji ustanovení zákona o daních z příjmů, kde je v části týkající se osvobození od daně na Vaši situaci pamatováno.

§4. odst 1

Od daně jsou osvobozeny

a) příjmy z prodeje rodinného domu, bytu, včetně podílu na
společných částech domu nebo spoluvlastnického podílu, včetně
souvisejícího pozemku, pokud v něm prodávající měl bydliště
nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem. Obdobně se
postupuje také u příjmů z prodeje rodinného domu, bytu, včetně
podílu na společných částech domu nebo spoluvlastnického
podílu, včetně souvisejícího pozemku, pokud v něm prodávající
měl bydliště bezprostředně před prodejem po dobu kratší dvou
let a použije-li získané prostředky na uspokojení bytové
potřeby
. Pro osvobození příjmů plynoucích manželům z jejich
společného jmění postačí, aby podmínky pro jeho osvobození
splnil jen jeden z manželů

Odpověděl/a: Gepard Finance a.s., 11.07.2006
Sdílení dotazu
Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Celkem komentářů: 1

Daň z příjmu při prodeji domu 13.02.2013, 19:40:52

Dobrý den, chtěl bych se zepat, jestli musím platit daň z příjmu, když jsem před 2,5 roky koupil pozemek a postavil jsem zde v průběhu 2,5 let zatím neobyvatelnou stavbu\" stavba provedena z velké části svépomocí, během 2,5 let nejsou k dohledání faktury a doklady za materiál\" Nyní mám kupce na tento nedostavěný dům.Začátkem minulého roku jsem čerpal hypotéční úvěr a koupil již hotový dům, kde doposud bydlím.Mohu finance z prodeje domu použít na vyplacení hypotéky, když jsem ji čerpal minulý rok a neplatit daň z příjmu?Ale budu nucen zaplatit veškeré úroky za dobu fixace hypotéky.
Nebo můžu doložit kupní cenu pozemku a znaleckým posudkem nynější cenu pozemku.Zvlášť potom cenu postaveného domu, který nebyl předmětem koupě a předpokládané investice?Výstavba domu mně stála cca 95% nynější prodejní ceny, takže prodávám se strátou a nerad bych ještě platil daň z příjmu, když jsem žádný neměl, ale nemám to jak doložit.
Děkuji za Vaši odpověď a radu.

Přidat nový komentář

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE
AntiSpam ochrana » součet čísel (1+5) je:   (6)