Sdílet
 

Odborná realitní poradna, Ostatní: Majetek souseda na mém pozemku

Dotaz: Majetek souseda na mém pozemku

Dobrý den, mohu trhat jablka z větví sousedova stromu přesahujících na můj pozemek, nebo smím pouze sebrat jablka ze země spadlá? A mohu sousedovi vše naházet přes plot zpět včetně spadaného listí a větví?

Dotaz položil/a: Karel D., 05.01.2014

Odpovědi k dotazu: Majetek souseda na mém pozemku

Právě plody jsou jednou z nejčastějších příčin sousedských sporů. Podle § 1016 nového Občanského zákoníku (NOZ) náleží plody spadlé ze stromů a keřů na sousední pozemek vlastníkovi sousedního pozemku. Neplatí to však, pokud je sousední pozemek veřejným statkem. V žádném případě ale nesmíte plody z větví přesahujících na váš pozemek trhat, pokud vás k tomu soused sám nevyzve. Házet mu plody zpět přes plot sice můžete, ale mnohem diplomatičtější je postupné ukládání všeho spadaného na jedno místo a poté naložení a dovezení sousedovi za jeho přítomnosti. Opačný postup může vést až k letitým bitvám s invektivami, udáními a neustálým obtěžováním soudů kvůli maličkostem.

Stejné je to i v případě větví a listí. Házet si navzájem něco stále přes plot nemá smysl. A pokud vám vadí přesahující větve (či kořeny), můžete je šetrným způsobem odřezat, ovšem nejprve musíte požádat samotného souseda, aby to učinil. Svévolně lze odstraňovat pouze "části rostlin," nikoli stromy. Až když to majitel stromu v přiměřené době neudělá, můžete odstranit větve (či kořeny) sami a ve vhodné roční době, ovšem jen to, co přesahuje na váš pozemek. Vše, co z odstraněných větví (a kořenů) zbude, pak patří sousedovi, proto mu to nikoli můžete, ale musíte odevzdat. Ovšem znova zdůrazňujeme diplomacii.
Odpověděl/a: RK Stejskal.cz s.r.o., 06.01.2014
Sdílení dotazu
Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Celkem komentářů: 1

Soused neplatí vodu 24.08.2015, 16:08:20

Dobrý den, potřebuji poradit, co mám dělat pokud sousedka odmítá platit za vodu? Snažím se jí několikrát dovolat a to i z jiných čísel,telefon nezvedá a na emaily nereaguje. Jsem si jistá,že úmyslně,neboť to není poprvé co ji naháním kvůli platbě. Mám v plánu poslat jí emailem dopis,že pokud se nedostaví a dlužnou částku neuhradí odpojím jí vodu. Jaké lhůty musím stanovit z hlediska zákona,abych problém neměla já?Email Romi1066@seznam.cz
Děkuji za odpověď.

Přidat nový komentář

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE