Dobrý den,
rekonstuuji starší RD ve kterém jsou 3m hurdiskové stropy. Tyto chci zateplit a snížit sádrokartonem na standardní výšku 2,5m. Půda je neobydlená a nevytápěná. Byla mi doporučena skladba stropu:
sádrokarton, parotěsná folie, vata 20cm hurdiskový strop na kterém je škvára a půdovky. Nebo mám pouze rozvinout 20 cm vaty na půdě na podlahu. První varianta se mi zdá lepší neboť mám strach, aby se mi na půdě ve vatě neusídlily kuny nebo myši, když bude jen volně ložená.
A ještě by jsem měl jeden dotaz. Ve dvou místnostech je klasický dřevěný trámový strop na kterém jsou desky s rákosem. Zde mi bylo doporučeno, aby byla skladba stropu: sádrokarton, parotěsná folie, 20cm vaty a nechat stávající dřevěný strop nebo také pouze rozvinou vatu na stávající strop a ten snížit sádrokartonem bez parofolie?

Děkuji za odpověď Repík

Odpověď

Oba způsoby zateplení jsou po stránce tepelně technické téměř shodné. Při použití sádrokartonu a nad ním umístěné tepelné izolace je nutno velmi pečlivě instalovat parotěsnou folii mezi sádrokarton s tepelnou izolaci. Okraje parotěsné folie by měly být vyvedeny do stěn a překrývání jednotlivých částí folie přelepeno páskou. Pronikáním vzdušné vlhkosti do izolace by mohlo vést ke zhoršení izolačních vlastností. Rohože minerální vaty je nutno připevnit do konstrukce stropu tak, aby mezi nimi nevznikaly mezery.

Položení izolace z minerální vlny přímo na podlahu půdy je montážně jednodušší. Mezi stávajícím stropem a sádrokartonovým podhledem vznikne vzduchová mezera, která sama o sobě bude mít tepelně izolační vlastnosti. Vrstvu minerální vlny položenou na půdě je ale vhodné uložit do dřevěné konstrukce a překrýt (např. OSB deskami), aby se po půdě mohlo chodit. Tím se zároveň zabrání tomu, aby izolaci narušovaly myši.

Ing. Jaroslav Winkler
energetický poradce ECCB

Dobrý den a děkuji Vám za Váš dotaz a za zájem o naše poradenství.

Energy Centre České Budějovice