Ve své domovině banánovník roste jako strom dosahující obrovských výšek a plodící výtečné plody - banány, které rostou ve velkých trsech. V pokojových podmínkách se však pěstuje pro svůj vzhled, nikoli pro svoje plody.

Banánovník má velké, zelené, kožovité listy, které vyrůstají přímo z kmene. Pokud je rostlina větší a má vhodné podmínky, v červnu nebo červenci se objevují malé, žluté květy s růžovými listeny. Později se vytváří plody, které se objevují tak 3 - 4 měsíce po květech a dozrávají postupně.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Pro bytové podmínky je vhodný banánovník zakrslý Musa cavendishii (M. acuminata), Musa vellutina kvete žlutými květy, které vystřídají nejedlé plody.
Původ: Asie, Austrálie, Afrika a Jižní Amerika
Druh: pokojová rostlina
Typ listu: velké listy, vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: růžová, žlutá
Kvete: Kvete od června do července.
Výška: 150 - 200 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Tvarování / řez: nevhodné
Trvanlivost: Po dozrání plodů již rostlina neplodí. Proto ji uřízneme a necháme prostor odnoži.
Světlo: Vyžaduje dostatek světla, ne však přímé slunce pokud je na listech voda.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červen, červenec

Požadavky na pěstování

Světlo: Vyžaduje dostatek světla, ne však přímé slunce pokud je na listech voda.
Teplota: Ideální je teplota okolo 20 ° C. V zimě by teplota neměla klesnout pod 15 ° C.
Voda: Pravidelně zaléváme tak, aby substrát nevyschl. Nedostatek vody způsobuje zasychání listů, přelití naopak zahnívání kořenového obalu.
Vlhkost: Vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu. Květináč s rostlinou umístíme do misky s vhlkými oblázky a listy pravidelně rosíme. Okraje listů hnědou, má-li rostlina vlhkosti nedostatek.
Hnojení: V létě hnojíme každých 14 dní standardním tekutým hnojivem, v zimě spíše vyjímečně.
Množení: Množíme na jaře odnožemi, které opatrně oddělíme od mateřské rostliny. Je nutné je pěstovat při teplotě půdy 20 ° C.
Přesazování: Přesazujeme každý rok zjara. Pokud rostlina vyroste do námi požadované velikosti, přestaneme přesazovat a vyměňujeme pouze vrchní vrstvu zeminy.
Zemina: směs rašeliny, písku a kompostu
Letnění: možné
Čištění: Listy otíráme vlhkým hadříkem. Lesk na listy nesnáší.
Škůdci: Banánovník je napadán často sviluškou.

Články na téma Banánovník


Živý lotosový květ na souši není utopií, paradoxně to ale dovede banánovník

Živý lotosový květ na souši není utopií, paradoxně to ale dovede banánovník

Banánovník lotosový, jinak též čínský žlutý banánovník a nebo zlatý lotosový banánovník skutečně připomíná svým květenstvím těsně před jeho otevřením lotosový květ. Ne náhodou pochází z asijských končin, kde je lotos takřka posvátný a dokonce z míst, kde můžeme na vodních plochách (ovšem v nižších a teplejších polohách) najít právě i lotosy. Možná se jimi inspiroval. A nebo matka příroda? I největší mistři umění se někdy tak trochu opakují.

Mrazuvzdorný banánovník v zahradě? Je to možné, když zvolíte vhodný druh a zajistíte izolaci

Mrazuvzdorný banánovník v zahradě? Je to možné, když zvolíte vhodný druh a zajistíte izolaci

Banánovníky vypadají na první pohled jako typické tropické rostliny. Jejich habitus má nepopiratelně tropický ráz. Přesto ale existují druhy banánovníků, které u nás lze v nižších a teplejších polohách pěstovat v zahradě celoročně, dokonce vám budou plodit banány. A pěstování banánovníků v zahradě má ještě jeden význam, banánovníky totiž zabírají v interiérech příliš mnoho místa. Pokud je pak chceme v sezóně letnit venku, bývá dost složité přemístění objemných a těžkých květináčů.

Jak si vypěstovat banánovník

Jak si vypěstovat banánovník

Banánovník se hodí do interiéru, kde je pěstován jako pokojová rostlina, ale i na zahradu. Záleží jen na výběru správného kultivaru. Jeho pěstování je však poměrně náročné a počítejme spíše s dekorativními listy než s chutnými plody.