Tato „okrasná zelenina“ udělá nejvíce parády již od podzimu až do zimy na prázdných záhonech nebo v okenních truhlících. Je plně mrazuvzdorná, takže ji nepřekvapí ani první mrazy, které by mohly krásu rostliny poškodit. Svoji krásu ukazuje zejména od podzimu, kdy se začínají vybarvovat listy. Barevná škála sahá od sněhově bílé až po temně fialovou. Nejčastěji se vybarvuje středová růžice. Důvodem krásného vybarvení je stres rostliny z nízkých teplot. Listy tvoří růžici, která připomíná květ. Listy jsou nejen zajímavě tvarované, ale různě kudrnaté, střapaté a zajímavě tvarované. Některé druhy okrasného zelí se také používají i jako součást vázaných kytic.

Zelí je plně mrazuvzdorné. Pokud neuhodí teploty hluboko pod bodem mrazu (cca – 10 ° C), vydrží dekorativní na záhoně klidně až do března.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Rose Bouquet – růžovočervené listy;
Red Peacock – spodní listy jsou tmavě hnědé, horní červenofialové;
White Xmas – žlutobílé listy
Původ: Čína, Japonsko
Druh: letnička
Typ listu: střední listy, roztřepené či vícetvaré
Výška: 15 - 30 cm
Náročnost pěstování: Je to nenáročná rostlina.
Použití: Okrasné zelí našlo uplatnění záhonech, v truhlíkách nebo květináčích na zápraží domů, na balkonech a terasách.
Trvanlivost: Je to jednoletá rostlina, kterou po zimě likvidujeme.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pro pěstování je ideální slunné stanoviště.
Voda: Pro správný vývoj rostliny je pravidelná zálivka nutností. Pozor však na přelití, které může způsobit hnilobu kořenového systému. V zimě zaléváme opatrně. Zálivku vynecháme v době mrazu.
Hnojení: Rostlinu se nedoporučuje hnojit dusíkatými hnojivy např. chlévským hnojem. Nadbytek těchto lástek zvyšuje riziko namrzání rostliny a v létě napadení běláskem zelným. Po zasazení mladých rostlin je přihnojujeme tekutým hnojivem, podpoříme zdravý růst.
Množení: Množení je možné semeny.
Přesazování: Mladé rostliny přesazujeme zhruba měsíc po výsevu do menších květináčků. Na konci května je můžeme vysadit na finální stanoviště ven
Sadba: Semena vysazujeme v březnu, zhruba po měsíci mladé rostlinky hrnkujeme do malých květináčků . Ke konci května je možné vzrostlé sazenice přesadit na venkovní stanoviště nebo do větších okrasných květináčů. Další termín pro výsev je od června do července. Pozdější výsev může způsobit nedostatečné zbarvení listů.
Zemina: dobře propustná půda bohatá na humus
Škůdci: Rostlina je často během pěstování napadána savými a žravými škůdci. Je proto třeba provádět pravidelně chemickou ochranu.

Články na téma zelí


Jak si naložit kyselé zelí

Jak si naložit kyselé zelí

Vypěstovat si zelí není vůbec složité, ale k naložení dobrého kysaného zelí si vystačíme i s tím kupovaným. Jaké zelí pěstovat a jaké a kdy koupit? Jak si naložit kyselé (resp. kysané) zelí?

Katrán přímořský, lahůdková zelenina, které se říká mořská kapusta a nebo mořské zelí

Katrán přímořský, lahůdková zelenina, které se říká mořská kapusta a nebo mořské zelí

Čeleď brukvovité nabízí mnoho druhů různé zeleniny, ale i rostliny okrasné. Typická je pro tuto čeleď dosti uniformní stavba květů a charakteristické plody zvané šešule. Na celém světě najdeme cca 4000 druhů čeledi brukvovité a hojně je zastoupena i na našem území. Ze zemědělského hlediska jde o čeleď velice významnou. Katrán přímořský však u nás mnoho lidí nezná, přesto se mu bude dařit i v našich zeleninových zahrádkách.