Cuketa patří mezi oblíbenou jednoletou zeleninu. Není náročná na pěstování, přitom však bohatě plodí. Našla využití v kuchyni jak pro přípravu slaných, tak sladkých pokrmů. Lze je použít ke smažení, pečení, grilování. Je možné je použít do buchet, do bramboráků místo brambot nebo k nakládání jako okurky. Její obrovskou výhodou je minimální obsah kalorií. Je však bohatá na minerály, příznivě působí na srdce, dnu a revmatismus. Obsahují vitamín B, C a draslík, který tělo zbavuje přebytečné vody a soli. Mají vysoký obsah vody zhruba 90%. Plody jsou tvořeny dužninou, která je bohatá na vlákninu.

Patří do stejného rody jako okrasné tykve a patisony. Cukety však nejsou oproti tykvým tolik agresivní v růstu, což je v malé zahradě výhoda. Rostlina tvoří dlouhé dužnaté výhony, na kterých nese žluté hvězdicovité květy, které se objevují v červnu. Po odvětu se tvořé podlouhlé plody , které mohou nést nejrůznější odstíny zelené, žluté nebo bílé barvy. První sklizně se dle odrůdy dočkáme za 55 až 65 dní. Plody mohou být různě velké. Pro menší plody platí, že se hodí lépe pro přímou konzumaci, zatímco větší plody jsou vhodné ke skladování a pro tepelné zpracování. Plody sklízíme od června do konce října. Zdravá rostlina plodí 3 - 5 plodů každý týden. Obecně platí, že čím víc plodů sklidíme, tím víc jich rostlina opět vytvoří.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Jigonal - tvoří kratší tmavě zelené plody;
Stargreen F1 - tvoří dlouhé, štíhlé plody odrůda, které jsou žíhané;
Goldline F1 - plody jsou jasně žluté;
Black beauty - plody jsou ttmavě zelené;
Druh: zelenina
Typ listu: velké listy, roztřepené či vícetvaré
Barva listu: zelené
Barva květu: žlutá
Kvete: Kvete v červnu.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Trvanlivost: Je to jednoletá rostlina.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: vlhko
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Ideální je slunné stanoviště.
Voda: V době vegetace je nutná bohatá zálivka a výživa. Při nedostatku tvoří malé a zatvrdlé plody.
Hnojení: Možno hnojit chlévskou mrvou nebo kvalitním kompostem. Zhruba 2 týdny po výsadbě je možné hnojit kapalnými hnojivy - Floran, Kristalon atd.
Množení: Množíme semeny.
Sadba: Sazeničky si můžeme předpěstovat ze semen do květináčků, ale většinou postačí přímý výsev, který je možný od poloviny května. Vyséváme až 3 semena přímo na záhon do seskupení vzdálených od sebe 1 - 1,5 m.
Škůdci: Na listech a květech si rádi pochutnávají slimáci, kteří dokáží celou rostlinu znehodnotit.
Choroby: Rostlina je náchylná na napadení padlím a různými virovými chorobami. Nemoci likvidujeme chemickými přípravky na bázi síry.

Časté dotazy a problémy při pěstování

Jak často bych měl zalévat cuketu?

Cuketu zalévejte pravidelně, aby půda byla stále vlhká, ale ne přemokřelá, zhruba 2-3krát týdně v závislosti na počasí a typu půdy.

Kdy je nejlepší čas sklízet cukety?

Cukety sklízejte, když dosáhnou délky 15-20 cm, což obvykle trvá 4-8 týdnů od výsadby, aby byly měkké a chutné.

Články na téma Cuketa


Jak správně pěstovat cukety

Jak správně pěstovat cukety

Cuketa je chutná i zdravá a nabízí mnoho způsobů úpravy - včetně letního grilování. Jak ji správě pěstovat?