Pryšcovité rostliny patří mezi jedny z nejrozšířenějších a nejrůznorodějších čeledí na světě. Některé druhy se od sebe podstatně liší podobou a tvarem, jedno mají však společné. Šťáva z těchto pryšců je jedovatá! Tyto rostliny nepatří do pokojů malých dětí nebo vůbec do jejich blízkosti.

E. obesa je bezostný sukulentní pryšec v kulovitém tvaru. V bytových podmínkách však roste velice pomalu. E. tirucalli roste v přírodě jako obrovský keř až 9 m vysoký. Jeho výhony jsou oválné a silně rozvětvené. Rostlina nemá na svých stoncích skoro žádné listy s výjimkou těch, které se vždy krátce objeví, rychle zežloutnou a opadají. E. grandicornis je atraktivní díky svým dvojitým trnům a drobným lístkům, E. trigona vytváří tělo trojhranné a zdobí ho jemné po straně rostoucí lístky. Obvykle tyto sukulenty dorůstají v bytových podmínkách okolo 1 m.

Charakteristika rostliny

Původ: Afrika
Druh: sukulent
Typ listu: vejčité
Jedovatost: Šťáva vytékající obsahuje alergeny a je jedovatá. Pozor také u některých druhů na trny! Při péči o tyto rostliny používejte raději ochranné rukavice.
Výška: 10 - 150 cm
Náročnost pěstování: Jsou to rostliny vyloženě nenáročné na pěstování.
Trvanlivost: Při správné péči jsou to dlouhodobé pokojové rostliny.
Světlo: Mají rády co nejvíce světla, snášejí však i polostín.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: méně vody
Substrát: písčito-hlinitá půda
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Světlo: Mají rády co nejvíce světla, snášejí však i polostín.
Teplota: Vhodná je běžná pokojová teplota okolo 20 º C. Pro přezimování je třeba rostliny umístit na chladnější avšak světlé stanoviště okolo 12 º C. Teploty nižší rostlinám vyloženě nesvědčí.
Voda: Pravidelně zaléváme tak, aby byl substrát mírně vlhký. V zimě zálivku omezíme.
Vlhkost: Suchý vzduch snáší dobře. Rosení jim nesvědčí.
Hnojení: Od jara do podzimu hnojíme jednou měsíčně hnojivem na kaktusy, v zimě nehnojíme.
Množení: Množíme stonkovými řízky, které zakořeňují v zemině. Než je však zasadíme, řízek ponoříme do vlažné vody, aby z něj přestala vytékat mléčná šťáva. Poté ho ponoříme do růstového hormonu a zasadíme do substrátu.
Přesazování: Mladé rostliny přesazujeme každoročně na jaře, starší exempláře jednou 3 – 4 roky.
Zemina: substrát pro kaktusy
Problémy: Přelití způsobuje hnilobu kořenů a úhyn rostliny.

Články na téma Euphorbia


Pryšci osázíte kdejaký kout zahrady, ale i květináče určené do interiéru

Pryšci osázíte kdejaký kout zahrady, ale i květináče určené do interiéru

Čeleď pryšcovité nabízí tak širokou škálu rodů a druhů, že ji můžeme nazvat naprosto univerzálním rostlinným společenstvím schopným obsadit jakékoli místo zahrady, ale i květináče určené do interiéru. A určitě není člověka, který by alespoň jeden z pryšců neznal a nebo v zahradě či doma neměl, byť třeba ani neví, že jde o jedince z čeledi pryšcovité. Pryšce jsou fenomén. Však třeba taková vánoční hvězda je také pryšcem.

Pozor na vitální rostliny v zahradě, které se chovají invazně, bezohledně a rády zplaňují

Pozor na vitální rostliny v zahradě, které se chovají invazně, bezohledně a rády zplaňují

Jaro je dobou výsevů a výsadeb v zahradách, když to ale nebudeme dělat s rozumem, zahradu si doslova zaplevelíme okrasnými rostlinami. Vznikne spletitý kýč, kde jedno vytlačuje druhé, nic se navzájem nedoplňuje, nepodporuje, prostě zahrada začne vypadat jako okrasná kýčovitá divočina. Co ale hůř, když si nedáte pozor obzvláště na invazní druhy šířící se především oddenky či samovýsevy, nastane pohroma.