Existuje na 200 druhů, pěstují se však jen některé. Rostlina je oblíbená pro své nálevkovité květy, které sladce voní. Nesou nejrůznější barvy. Okraje květů mohou být jak hladké, tak zvlněné nebo hřebenité. Pevné stonky nesou z jedné strany hrozen květů mohou být až 1,5 m vysoké, proto je vhodné volit větrem chráněné stanoviště a případně rostlinám zajistit oporu. Pro gladioly jsou typické mečovité listy. Pro zahradní záhony se hodí velkokvěté druhy, které jsou oblíbené pro své velké trojúhelníkovité květy. Tyto druhy nejsou otužilé, proto se musí před příchodem zimy hlízy vyndat ze země a uchovat na tmavém, suchém místě chráněném před mrazem. Na stvolu nesou až 28 květů (skupina Grandiflorus). Další skupinou jsou druhy Primulinus – hybridy rostou do výšky 40 – 60 cm. Znakem této skupiny je odlišná stavba květu, kdy horní květní lístek je zahrnutý dopředu jakoby klobouček. Mohou nést až 23 květů. Odrůdy skupiny Nanus patří mrazuvzdorné a jejich hlízy mohou zůstat přes zimu v půdě. Tyto odrůdy jsou cca 60 cm vysoké a proto již nevyžadují oporu. Nekvetou již tak bohatě, na stvolu nesou cca 7 květů.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Grandiflorus – G. White Ice (bílý), G. Jacksonville Gold (zlatožlutý), G. Invitation (růžový s bílým okrajem), G. Memorial Day (purpurový), G. Royal Dutch (levandulový s bílým jícnem); Primulus – G. Robin (purpurově růžová), G. Hastings (smetanová), G. Columbine (růžový s bílým okrajem), G. Essex (červený), G. Leonore (žlutý); Nanus – G. Nymph (růžový se smetanovými skvrnami a rudým okrajem); botanické druhy – G. papilio, G. byzantinus (purpurový)
Původ: jižní Afrika
Druh: hlíznatá rostlina
Typ listu: velké listy, trávovité
Barva květu: bílá, krémová, oranžová, růžová, fialová, vínová, purpurová, červená, žlutá
Kvete: Rostlina kvete od července do září.
Výška: 50 - 90 cm
Vůně: Květy sladce voní.
Použití: Rostlina je vhodná k řezu.
Trvanlivost: Květy vydrží ve váze cca 1 týden.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červenec, srpen, září

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Milují slunce, ale daří se jim i v polostínu.
Voda: Především v době květu vydatně zaléváme.
Hnojení: V létě hnojíme plným tekutým hnojivem. S hnojením začínáme 14 dní po výsadbě.
Množení: Množíme dělením dceřiných hlíz. Takto namnožených rostlinám trvá 2 – 3 roky, než začnou kvést.
Sadba: Hlízy nejlépe již narašené vysauzujeme od konce března do května 10 – 12 cm hluboko na větrem chráněné stanoviště.
Zemina: humózní dobře propustná půda
Sušení: Mečík uchováváme pomocí silikagelu.
Problémy: Při nesprávným uskladnění mohou být hlízy napadeny hnilobou nebo strupovitostí. V takovém případě hlízy likvidujeme. Květy mečíků jsou často napadány třásněnkou mečíkovou (bílé skvrny na listech a květech). Jde o savého škůdce, který listy vysává a ty pak

Články na téma Gladiol


Jak pěstovat gladioly

Jak pěstovat gladioly

Jejich květenství připomínají z profilu ozubené meče, jejich listy meče naostřené. Možná právě proto získaly tyto rostliny název mečíky, ale i jméno gladioly se nám vrylo pod kůži.

Ranní káva s pokojovkami. I rostliny mohou s kávou začínat svůj den, ale ne denně

Ranní káva s pokojovkami. I rostliny mohou s kávou začínat svůj den, ale ne denně

Dělá to mnoho z nás, den začínáme s kávou. A není divu. Káva patří mezi nejušlechtilejší kulturní nápoje a mnoho z lidí je na ní doslova závislých. Kromě ranní kávy následuje ta dopolední, káva po obědě, odpolední životabudič a ti nejotrlejší závisláci si kávu dají klidně i večer. Nic proti gustu, káva dovede prospívat, i když jen v míře rozumné, co ale snesou lidé, to nesnesou rostliny. I když i jim káva může pomáhat. Ale jen jednou za čas a v míře malé.