Kryptantus patří mezi nejmenší z bromélií. Díky svému tvaru je také označován jako „zemní hvězda“. Na rozdíl od ostatních bromélií, které rostou epifytně v korunách stromů, kryptantus ve své domovině pokrývá půdu rozlehlých suchých lesů, kde rostou jen nízké dřeviny. Je oblíbený pro své pestré listy nikoli pro své květy, kterou jsou nenápadné a vlastně skryté ve svém středu listové růžice. Vytváří přízemní růžice hvězdicovitého tvaru. Listy mohou být jednoduché nebo pruhované a páskované. Kromě zelené barvy mohou nést žluté, hnědé či červené pruhy. Bohatě vybarvené listy mají zvlněný okraj.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: C. bivittatus má tmavozelené pruhy, C. fosterianus má listy žíhané napříč červenými a hnědými pruhy, C. zonatus má listy silně zvlněné a nese napříč vlnité hnědé pruhy
Původ: suché lesy Brazílie
Druh: bromélie
Typ listu: zubovité, řemenité
Barva listu: různobarevné
Výška: 5 - 15 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Hodí se do skleněných nádob nebo do miniskleníčků.
Tvarování / řez: nevhodné
Trvanlivost: Při správné péči je to dlouhodobá pokojová rostlina.
Světlo: Jasné vybarvení listů je závislé na intenzitě světla. Pozor však na přímé slunce v létě, které by listy popálilo.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Světlo: Jasné vybarvení listů je závislé na intenzitě světla. Pozor však na přímé slunce v létě, které by listy popálilo.
Teplota: Ideální je teplota 18 – 24 º C. V zimě by neměla klesnout pod 15 º C.
Voda: V létě tak, aby substrát zcela nevyschl, v zimě zálivku omezíme. Na rozdíl od většiny bromélií nepotřebuje zalévat do středu. Zaléváme do misky nebo do květináče.
Vlhkost: Zvýšená vlhkost vzduchu je nutností, aby nezačaly konce listů zasychat.
Hnojení: Hnojení není třeba. Můžeme však 1x za měsíc přihnojit slabým roztokem hnojiva.
Množení: Množíme se z odnoží oddělených na jaře. Po vyzrání se většinou samy uvolňují. Odnože pěstujeme v mělkých nádobách. Na rozdíl od ostatních bromélií mateřská rostlina po oddělení odnože neodumírá.
Přesazování: Pěstujeme v malých květináčích, protože má rostlina malý kořenový systém, proto se přesazuje velice sporadicky. Mohou se vyvazovat na kůru. V tomto případě je třeba kořeny omotat rašeliníkem a nenechat je vyschnout.
Zemina: rašelinový substrát
Čištění: Lesk na listy nesnáší.
Problémy: Rostlina u báze uhnívá, pokud byla opakovaně na chladném stanovišti přelita.

Články na téma Cryptanthus


Poznejte kouzlo bromélií

Poznejte kouzlo bromélií

Víte, co jsou to vlastně bromélie?
Jsou to rostliny, které rostou většinou ve své domovině (tropy a subtropy Ameriky) epifytně, což znamená, že se pomocí svých kořenů zachycují na větvích a kmenech stromů. Jejich květenství je nápadné jak svou zářivou barvou, tak i tvarem květu. Samotný květ vydrží poměrně málo, barevné listeny však déle. Mezi bromélie patří např. Aechmea, Ananas, Tillandsia, Billbergia, Guzmania, Cryptanthus, Vriesea, Nidularium, Neoregelia.
Poradíme vám, jak o bromélie správně pečovat.