Řericha pochází z Iráku, připravovaly se z ní pokrmy již v době antiky. Je oblíbená po celém světě, protože se jí daří v jakémkoliv klimatu. Obsahuje velké množství vitamínu C, A, E, K, vitamíny B, dále silice a éterické oleje. Je zdrojem nasycených mastných kyselin, vlákniny, sodíku, vápníku, draslíku, železa, fosforu a jodu. Podporuje trávení, má antibakteriální a pročisťující účinky. Lékaři je doporučována při onemocnění ledvin, zánětech močových cest, působí projímavě. V kuchyni se přidává zejména do pomazánek, nebo jen tak na chléb s máslem, tvarohem či sýrem. Má podobné využití jako pažitka. Dá se s ní posypat také hotové omelety, brambory atd. Její výraznou chuť a aroma lze zjemnit citrónovou šťávou a medem. U chuti platí zásada, že čím je rostlina starší, tím je její chuť více hořká. Používají se listy, které se zásadně využívají syrové, nikdy ne tepelně upravené.

Tato rychle rostoucí jedloletá rostlina dorůstá výšky 2 - 5 cm. V době květu však může dorůst až 60 cm. Tvoří lysé listy, šedomodré barvy, výrazně laločnatě dělené. Lístky jsou trojdílné. Kvete od června do srpna bílými nebo načervenalými květy rostoucí v hroznech. Po odkvětu se tvoří šešule.

Pěstování řeřichy je velice jednoduché. Dá se pěstovat dokonce i bez země, pouze v misce s buničitou vatou. Mnohdy je to právě řeřicha, kterou pěstují děti a při které vidí její rychlý růst. Pěstování a sklízení je možné kdykoliv během roku. Pokud rostlinu seřízneme, obvykle již znovu neobrazí. Její vegetační růst je však rychlý, tak si můžeme vypěstovat mladé rostliny již po týdnu. Sklizené listy vydrží čerstvé v zimě v chladu několik dní, od jara zhruba 2 dny.

Charakteristika rostliny

Původ: Orient
Druh: listová zelenina
Typ listu: malé listy, laločnaté
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, červená
Kvete: Kvete od června do srpna.
Výška: 2 - 5 cm
Vůně: Vhodná je běžná zahradní zemina, rostlina se dá pěstovat i bez země na kusu buničité vaty.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: vlhko
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červen, červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří kdekoliv, jak na světlém stanovišti, tak v polostínu.
Teplota: Rostlina je chladnuvzdorná ne však mrazuvzdorná. Dá se pěstovat na okenním parapetu v zimě, kdy je čerstvé listové zeleniny nedostatek.
Voda: Důležitá je pravidelná zálivka zejména pokud rostlinu pěstujeme na buničité vatě, která rychle vysychá. Na venkovní záhon semena vyséváme do řádků vzdálených od sebe 10 cm.
Množení: Řeřicha se rozmnožuje jen semeny.
Sadba: Klíčí velmi rychle, zhruba za 8 - 14 dní. Může se pěstovat po celý rok. K pěstování postačí nasypat semena na vlhkou vatu či jiný substrát. Na venkovná záhon semena vyséváme od března do dubna nebo od srpna do září.

Články na téma Řeřicha


V jakých nádobách nakličovat semínka, co používají zahradníci a co gurmáni

V jakých nádobách nakličovat semínka, co používají zahradníci a co gurmáni

Je nejvyšší čas začít rychlit sadbu, tedy nechat klíčit semínka a připravovat si sazenice rostlin s delší vegetační dobou. Vlastně se obvykle začíná již v lednu, záleží však na nárocích konkrétních rostlinných druhů a světelných podmínkách. Semena mnohých je lepší vysévat později, aby nebyly rostlinky tolik vytažené. Ovšem nakličují se i semínka pro následnou konzumaci, což je oblíbená strava především vegetariánů a veganů. Spousta bílkovin, vlákniny a vitamínů právě v zimě. Jaké ale použít ke klíčení nádoby a jaké osivo?

Jak správně vysévat semena

Jak správně vysévat semena

Výsev semen se liší, pokud vyséváme do truhlíků a připravujeme si v interiéru sadbu a pokud vyséváme přímo do záhonů. Záleží též na druhu rostliny a jejích požadavcích na výsev a velikosti semen.