Tato vytrvalá rostlina je podobná celeru nejenom vzhledem, ale i chutí. V našich zahrádkách se pěstuje již od nepaměti. Bohužel však na ní často zapomínáme - na domácí druhy koření. Dorůstá poměrně vysoké výšky - až 2,4 m a roste poměrně bujně. Tvoří dutou bohatě větvenou lodyhu, která nese lesklé, zpeřené listy sytě zelené barvy. V létě kvete květy ve tvaru okolíku žlutozelené barvy. Plodem je žlutohnědá vonná dvounažka.

Libeček se využívá jak v kuchyni jako koření, tak jako např. osvěžovač vzduchu. V kuchyni pokrmům dodává výraznou chuť, proto se používá jen pár lístků. Čerstvé a sušené listy se využívají do omáček (guláše), bujónů, sýrů, salátů, nádivek, na dochucení ryb. Listy se přidávají do vody s vařícími bramborami. Výraná chuť listů dodá méně chuťově výrazným pokrmům jako jsou brambory nebo luštěniny výrazné aroma. Semena se požívají do likérů a osvěžujících nápojů. Drcená semena se využívají do chlebového koření. Kořeny se sušené používají jako koření. Rostlina dokáže v jídle dokonce nahradit sůl. Libeček se výborně osvědčil jako polévkové koření.

V lidovém léčitelství pomáhá odstraňovat z těla odpadní látky. Jeho používání není vhodné v těhotenství nebo při onemocnění ledvin. Podporuje trávení, pomáhá při nechutenství a nadýmání. Koupele z odvaru libečku pomáhají při plísňových onemocnění. Čaj pomáhá při zánětech močových cest.

Uchovávat lze všechny části rostliny. Suší se jak listy, tak semena a kořeny.

Charakteristika rostliny

Původ: Persie
Druh: bylinka
Typ listu: střední listy, roztřepené či vícetvaré, zubovité
Barva listu: zelené
Barva květu: zelená, žlutá
Kvete: Kvete od července do srpna.
Jedovatost: Libeček není vhodný pro těhotné ženy.
Výška: 150 - 200 cm
Vůně: Rostlina je hodně aromatická. Její použití se doporučuje v menších dávkách.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Tvarování / řez: V létě až 2x rostlinu seřízneme, vyrazí vždy nové výhony.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří na slunném a polostinném stanovišti.
Voda: Pravidelná zálivka je nutností. V létě za horkých dní zaléváme denně.
Hnojení: Hnojení není nutné.
Množení: Možno množit výsevem, není to však jednoduché. Vyplatí se zasadit předpěstovanou sadbu. Dále je možné trsy na jaře rozdělit.
Sadba: Semena vyséváme na jaře na záhon nebo pod sklo. Pěstování je možné i v nádobě, musí být však prostorná. Do bylinkové nádoby s otvory zvané petrželák se nehodí vůbec. Na bylinkovém záhoně se rostlinu doporučuje zasadit i s květináčem, protože roste tak bujně, že by mohla ostatní rostliny utlačovat.
Zemina: Vhodná je dobře propustná půda.
Tip: Libeček je možné pěstovat v nádobě. Ujme se rostlina, kterou koupíme v obchodě v kelímku.

Časté dotazy a problémy při pěstování

Jaké jsou nejvhodnější podmínky pro pěstování libečku lékařského?

Libeček lékařský preferuje slunné a vlhké stanoviště s dobře propustnou půdou. Je vhodné ho pravidelně zalévat a hnojit.

Jaké jsou léčivé účinky libečku lékařského?

Libeček lékařský má protizánětlivé, antiseptické a diuretické účinky. Je také účinný při trávicích potížích a bolestech hlavy.

Jaké jsou nejlepší způsoby využití libečku lékařského v kuchyni?

Libeček lékařský se často používá jako koření do polévek, omáček a marinád. Může být také použit k dochucení masa a ryb.

Jak často je třeba libeček lékařský zalévat?

Libeček lékařský potřebuje pravidelné zalévání, zejména v horkých letních měsících. Je důležité udržovat půdu vlhkou, ale ne přemokřenou.

Jaké jsou nejčastější škůdci a choroby, které postihují libeček lékařský?

Libeček lékařský může být napaden mšicemi, sviluškami a plísněmi. Je důležité pravidelně kontrolovat rostlinu a případné škůdce a choroby ihned likvidovat.

Články na téma Libeček


Libeček málem vytlačilo z kuchyní průmyslové dochucovadlo jménem Maggi

Libeček málem vytlačilo z kuchyní průmyslové dochucovadlo jménem Maggi

Libeček je nejen skvělé koření, které hravě strčí do kapsy třeba tradiční petržel, ale také všelék, bylinka. Pěstovat přitom můžeme tuto rostlinu v zahradě mnoho let na stejném místě a každý rok bude stále mohutnější. Stačí jen na zimu starou hmotu seříznout u země a na jaře vyrazí v ještě větší síle.

Jak provonět zahradu

Jak provonět zahradu

Některé rostliny krásně kvetou, jiné krásně voní a některé umí oboje. Jaké aromatické rostliny vybrat do trvalkových záhonů?