Dieffenbachia je poměrně vysoká rostlina. Má velké oválné listy s krémovitými skvrnami. Ze silného kmínku vyrůstají široké, oválné, zelené listy, které jsou doplněny bílu nebo žlutou kresbou. Právě tato kresba dělá rostlinu zajímavou. Existuje na několik druhů, které se od sebe liší barvou, tvarem a kresbou listů.

Pokud rostlinu pěstujeme na stejném místě 2 - 3 roky, nasazuje květy. Ty však zastavují růst listů. Proto je lepší každý výhon s květy vylomit.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: D. amoena má tmavozelené listy s bílými pruhy, D. picta má listy bíle skvrnité, D. oerstedii má list celý zelený a bílé pouze žebro uprostřed listu
Původ: Peru, Venezuela, Brazílie
Druh: pokojová rostlina
Typ listu: střední listy
Jedovatost: Šťáva z mramornatky je velmi jedovatá a dostane-li se do úst, způsobuje otoky. Při manipulaci používejte ochranné rukavice. Tato rostlina určitě nepatří do dětského pokoje!
Výška: 25 - 150 cm
Náročnost pěstování: Citlivá na studený průvan a nízké teploty v zimě.
Tvarování / řez: Rostlina obrazí znova, pokud seřízeneme kmen.
Hydroponie: ano
Trvanlivost: Při správné péči je to dlouhodobá pokojová rostlina.
Světlo: Žádoucí je světlé stanoviště, snáší však i polostín. Na příliš tmavém stanovišti však listy ztrácejí kresbu a po čase zcela zezelenají.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Světlo: Žádoucí je světlé stanoviště, snáší však i polostín. Na příliš tmavém stanovišti však listy ztrácejí kresbu a po čase zcela zezelenají.
Teplota: Vhodná je běžná pokojová teplota, v zimě by však neměla klesnout pod 15 º C.
Voda: V létě zaléváme 2 - 3x týdně, v zimě zálivku omezíme na 1x týdně. Listy žloutnou při přelití.
Vlhkost: Vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu, proto květináč s rostlinou umístíme do misky s vlhkými oblázky. Listy často rosíme.
Hnojení: V létě hnojíme 1x za 14 dní standardním tekutým hnojivem, v zimě není třeba hnojit.
Množení: Množíme vrcholovými a stonkovými řízky, které necháme zakořenit ve vodě nebo v půdě. Než je však zasadíme do půdy, necháme je zaschnout. Zakořeňují při teplotě půdy nad 20 ° C.
Přesazování: Přesazujeme vždy na jaře dle potřeby.
Zemina: jednotná zemina nebo rašelinový substrát
Čištění: Prach z listů stíráme vlhkým hadříkem.
Problémy: Ztráta starých listů je přirozená, pokud však opadávají mladé listy, může být příčinou chladný nebo suchý vzduch. Rostlina bledne nebo naopak zezelená na příliš slunném nebo stinném místě.
Škůdci: Rostlina je napadána sviluškami a puklicemi.

Časté dotazy a problémy při pěstování

Jak často bych měl zalévat Dieffenbachii maculatu?

Dieffenbachia maculata potřebuje pravidelné zalévání, ale je důležité nezalévat ji příliš často, aby nedošlo k přemokření půdy. Doporučuje se zalévat jednou týdně a nechat půdu mezi zaléváním vyschnout.

Jaké jsou nejčastější problémy s Dieffenbachii maculatu?

Nejčastější problémy s Dieffenbachii maculatu jsou přemokření půdy, nedostatek světla a napadení škůdci. Je důležité dbát na správnou zálivku, umístění rostliny na světlé místo a pravidelnou kontrolu na případné škůdce.

Jaké jsou nároky na osvětlení pro Dieffenbachii maculatu?

Dieffenbachia maculata potřebuje světlé místo, ale nesnáší přímé slunce. Doporučuje se umístit rostlinu na místo s dostatkem světla, ale bez přímého slunečního záření.

Jak často bych měl hnojit Dieffenbachii maculatu?

Dieffenbachia maculata potřebuje pravidelné hnojení, ale není nutné hnojit příliš často. Doporučuje se hnojit jednou za měsíc během vegetačního období (jaro a léto) a v zimě hnojení snížit nebo úplně přerušit.

Články na téma difenbachie


Jak udržet diefenbachie při životě a pro koho jsou nebezpečné

Jak udržet diefenbachie při životě a pro koho jsou nebezpečné

Pěstovat diefenbachií není vůbec bezpečné. Pokud máte doma malé děti a napadne je třeba olizovat listy, čeká vás neprodlený závod do nemocnice. Nebezpečné jsou však tyto pokojové rostliny i pro domácí živočichy, naopak však disponují schopností vázat na sebe škodliviny z ovzduší vašeho bytu. Diefenbachie = rozporné a nebezpečné romantičky krásného vzhledu.

Zahrada pro psa či kočku

Zahrada pro psa či kočku

Jak upravit zahradu, aby se zde cítil dobře pes či kočka, ale i my sami a především naše výpěstky?