Ve své domovině jsou slunečnice pro svoji schopnost otáčet se za sluncem považovány za posvátné rostliny. Existuje až na 70 druhů. Pěstují se jak vysoké, tak nízké druhy, které se hodí jak za obruby záhonů, tak do okenních truhlíků. Slunečnice mohou být vysoké 30 – 250 cm a v okrasných nádobách vyžadují oporu. Pěstuje se v mnoha barevných odrůdách jako je hnědá, červená, oranžová, avšak základní barvou je barva slunce – žlutá. Velký květ nese na silném chlupatém stonky s poměrně velkými řapíkatými listy. Existují však i druhy, které nesou více menších květních úborů. Květ se skládá z tmavého nebo žlutého terče, z kterého později dozrávají semena. Tento terč je po obvodu olemován několika řadami jazykových květů. Známé jsou i plnokvěté druhy. Trvalky kvetou na přelomu léta a podzimu a jsou až 2 m vysoké. Květy slunečnic jsou zdrojem nektaru, který milují včely. I po odkvětu je rostlina užitečná. Semena – nažky - jsou totiž velice chutná. Jako surovina do salátů nebo jen tak pro chuť je vhodný druh H. tuberosus. Druh H. annuus se využívá k výrobě slunečnicového oleje a také jako krmení pro ptáky či pro dobytek.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Jednoletky:
Vysoké druhy: H. annuus kvete od července do října a může být až 300 cm vysoká. Odrůdy: Tall Single, Giant Yellow, Russian Giant;

Středně vysoké druhy: rostou do výšky maximálně 150 cm - Full Sun (žluté květy), Autumn Beuaty;

Nízké druhy: dorůstají výšky 30 až 60 cm – Pacino (žluté květy), Sunspot

Trvalky: H.salicifolius dorůstá výšky až 250 cm a nese drobné žluté květy, které se objevují až v říjnu. Zvláštní jsou však u tohoto druhu dlouho lodyhy porostlé elegantními převislými listy. H. Loddon Gold nese na 150 cm vysokých stoncích žluté plné květy. H. atrorubens kvete od srpna do října zlatožlutými květy.
Původ: Severní Amerika
Druh: trvalka a jednoletka
Typ listu: malé listy, roztřepené či vícetvaré
Barva listu: zelené
Barva květu: kaštanová, oranžová, žlutá
Kvete: Kvete od července do října.
Výška: 30 - 250 cm
Vůně: Květy voní.
Náročnost pěstování: Rostlina je nenáročná na pěstování.
Použití: Květy se výborně hodí k řezu a ve váze vypadají úchvatně a vydrží zde poměrně dlouho. Nevýhodou však je, že uvolňují poměrně hodně pylu, tak pozor na potřísnění nábytku či ubrusu.
Trvanlivost: Trvalky vydrží na záhonu řadu let, jednoleté druhy po odkvětu ze záhonu likvidujeme.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červenec, srpen, září, říjen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Miluje slunné stanoviště.
Voda: Rostlina vyžaduje bohatou zálivku, jinak vadne.
Hnojení: Slunečnice je třeba pravidelně hnojit standardním tekutým hnojivem.
Množení: Množí se výsevem vždy na jaře.
Sadba: Semena vyséváme na záhon nebo do okrasných nádob od dubna do května.
Zemina: dobře propustná půda bohatá na humus

Články na téma Slunečnice


Květiny pro Ukrajinu, národní slunečnice a emocionální význam oblíbených vázaných kytic

Květiny pro Ukrajinu, národní slunečnice a emocionální význam oblíbených vázaných kytic

Zářivé slunečnice otáčející se za sluncem pro Ukrajinu. Za svou národní květinu si Ukrajinci zvolili právě zlatavě žlutou slunečnici. A této veselé, optimistické rostlině velmi vyhovuje teplé letní klima jižní Ukrajiny. V hlavním městě Kyjevě si slunečnice koupíte podél obou hlavních městských ulic a dokonce jsou tyto květiny pokládány k nohám Vladimíra Velikého, jehož sochy najdete po celé Ukrajině.