Existují dva druhy třapatek a to trvalky nebo jednoleté rostliny, které dokáží rozzářit svoji zářivou oranžovou barvou svých květů záhon v pozdním létě a podzimu, kdy ostatní rostliny už dokvétají. Kromě vysokých druhů, které jsou vhodné k řezu existují i nízké druhy. Vysoké druhy dosahují výšky okolo 1 m cm, ty nižší 20 - 30 cm. Na svých bohatě větvených stoncích rostou kopinaté listy, které jsou silně obrvené. Květy jsou složeny z tmavého vypouklého středu a jazykovitých květních lístků, kterou mohou být sytě žluté, oranžové nebo mahagonově červené. Mohou být jednoduché nebo plnokvěté. I po odkvětu dokáže být rostlina na záhoně dekorativní. Třapatky rostou v trsech.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Trvalky: R. fulgida je rostlina asi 70 cm vysoká, jejíž tmavě žluté květy se objevují od července do října; R. Herbstsonne (150 cm, jednoduché žluté květy); R. laciniata Hortensia (150 cm vysoká rostlina s plnými žlutými květy); R. nitida může dorůst výšky až 200 cm,m květy se skládají ze světlého kuželovitého terče a světle žlutých jazykovitých květních lístků

Letničky: R. hirta – Gloriosa Daisy, Marmelade, Irish Eyes
Původ: Severní Amerika
Druh: trvalka, letnička
Typ listu: střední listy, roztřepené či vícetvaré
Barva listu: zelené
Barva květu: kaštanová, oranžová, žlutá
Kvete: Trvalky kvetou od srpna do září, letničky již od června do srpna.
Výška: 20 - 100 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Hodí se i k řezu.
Trvanlivost: Pokud se jedná o trvalku, je to dlouhověká rostlina. Letničky zdobí záhon pouze jediný rok. Po odkvětu je ze záhonu likvidujeme.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červen, červenec, srpen, září

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Vhodné je slunné nebo slabě přistíněné stanoviště.
Voda: Rostlina má ráda vydatnou zálivku.
Množení: Na jaře nebo na podzim můžeme množit dělením trsů.
Sadba: Rostlinu vysazujeme na záhon na jaře nebo na podzim.
Zemina: běžná zahradní zemina
Sušení: Rostlinu můžeme uchovat pomocí silikagelu.

Články na téma Třapatka


Na které rostliny přilákat do své zahrady hejna motýlů

Na které rostliny přilákat do své zahrady hejna motýlů

Bývaly doby, kdy byli motýli všudypřítomní a především jejich larvy páchaly škody na našich výpěstcích. A proto na ně byly pořádány chemické a nebo mechanické (sběr housenek) hony. Co bychom za to však dnes dali. Přesto existuje způsob, jak docílit, aby se motýli na naše zahrady vraceli a rádi. A prostředkem není nic jiného než rostliny. I kdybychom uměli třeba až nebesky krásně hrát na harfu, nebude to nic platné, motýly nalákáme pouze na to, co jim voní a chutná. A začínáme již právě od housenek.

Tikající invazní bomba. Ukázalo se, že nepůvodní druhy rostlin mohou být dlouho neškodné

Tikající invazní bomba. Ukázalo se, že nepůvodní druhy rostlin mohou být dlouho neškodné

Invazní rostliny tropí neplechu všude, kde se jim začne dařit. Především začnou potlačovat původní druhy. Existují seznamy nejnebezpečnějších invazních druhů pro konkrétní geografické a tedy i klimatické oblasti, lokality. Jenže poslední výzkumy ukázaly, že to není až tak jednoduché. Že invazní druh nezačne hned páchat zlo, ale že se dlouhou dobu adaptuje na své prostředí, testuje je, než skutečně udeří. Vlastně jsou veškeré nepůvodní rostlinné druhy potenciální tikající časovanou bombou, jejíž výskyt může přerůst v invazi. Proč je toto poznání až tak burcující a nemělo by nás nechat chladnými?