Sdílet
 

Bydlet s výhledem na moře?

Toužíte po domečku v zahraničí?

Datum vydání: 28.05.2004 | autor:
Po našem vstupu do EU máme možnost pořídit si nemovitost v některé členské zemi. Někdo by rád domeček k rekreaci, někdo jako způsob výdělku, tedy k pronájmu. Obě možnosti se dají i zkombinovat. Jak ale takový domek pořídit? Jaké jsou možnosti? Jak je to složité…
1. května se pro všechny Čechy mnohé změnilo. Naše republika vstoupila do Evropské unie. Od tohoto data se musíme řídit podle nových pravidel, které jsou v souladu s ´Evropou´. Především pociťujeme zdražení v souvislosti se změnou sazby DPH. Někteří přijali vstup do EU jako nový impuls. Například – pořídit si nemovitost v některé z členských zemí EU.

Ten, kdo plánuje pořízení nějaké nemovitosti v zemi, která je členem Evropské unie, to nebude mít lehké. Na druhou stranu to však není nemožné. V zemích EU neexistují pro České občany v této souvislosti jednotné normy a pravidla. Každý stát se k zahraničnímu kupci chová jinak.

Žádnou šanci nebudete mít například v severských zemích. Ty totiž vůbec neumožňují cizincům kupovat nemovitosti. Češi hojně vyhledávají Itálii. V tomto případě na vás žádné zákazy neplatí, ale vše záleží na příslušných úřadech. Ty dávají cizincům povolení pro koupi nemovitosti. Turisticky atraktivní země (Francie, Portugalsko, Španělsko či Velká Británie) Čechům žádná omezení při nákupu nemovitosti nekladou.

Jak kupovat?

Odborníci radí:

v každém případě vybrat banku, která má v daném členském státě pobočku.
Do koupě nemovitosti v zahraničí (tedy v zemích EU) se můžete pustit na vlastní pěst nebo můžete využít služeb specializované realitní kanceláře. Pokud si budete chtít koupi nemovitosti domluvit sami bez zprostředkovatele, počítejte s tím, že můžete narazit na cizojazyčnou překážku. Veškeré dokumenty budou psány jazykem země, ve které se daná nemovitost nachází. Může vám to tedy zkomplikovat porozumění obsahu veškerých smluvních dokumentů. Výhodu budou mít bezesporu ti, kteří mají dobré jazykové znalosti a hlavně se orientují v místním právu.

Co se týká druhé možnosti, tedy, že se obrátíte na specializovanou realitní kancelář, pak počítejte s vyššími pořizovacími náklady. Realitní kancelář nebude pracovat zdarma. POZOR! Realitní kancelář by měla spolupracovat se svou partnerskou společností v zemi, ve které nemovitost kupujete. Provize vyplácená zprostředkovateli prodeje je závislá na ceně kupující nemovitosti. Pohybuje se od 3 do 5 procent. Kvalitní realitní kancelář, která se tohoto úkolu zhostí, není jednoduché najít. Obzvláště pokud je nutností existence partnerské kanceláře v zemi určení. Pokud nemáte žádnou osvědčenou realitní společnost, raději se obraťte na Asociaci realitních kanceláří. Tam požádejte o doporučení.

Jak platit?

Odborníci radí:

v každém případě vybrat banku, která má v daném členském státě pobočku.
Samozřejmě za nemovitost můžete zaplatit hotově. Pro ty, kteří nedisponují dostatečnou finanční hotovostí je tu možnost získání úvěru v bankách jak u nás, tak v zahraničí.
Díky změně zákona o dluhopisech mají hypoteční banky, působící na českém trhu, možnost poskytnout úvěr i na nemovitost, která se nachází v některé zemi EU. Počítejte s tím, že půjde o administrativně komplikovanou záležitost.

Další možností je požádat o úvěr přímo v zemi určení. Usnadní to administrativu ale na druhou stranu je tu nevýhoda se smlouvami v cizím jazyce. Ve větších zemích EU budete mít daleko větší výběr z hypotečních bank než v Čechách. Kromě bank se širokým spektrem služeb budete moci využít specializované instituce. I v zahraničí se řídí bonitou klienta. Pokud banka zjistí, že jste schopni úvěr splácet, tak nic nebrání tomu, aby vám byl hypoteční úvěr „přiklepnut“. Vy pak bez problémů můžete čerpat peníze.
Úrokové sazby jsou přibližně srovnatelné. Odborníci tvrdí, že by nemělo dojít k žádné dramatické odchylce v hodnotách u nás a v ostatních členských zemích EU.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Bydlet s výhledem na moře?"

Buďte první a napište komentář k  "Bydlet s výhledem na moře?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE