Sdílet
 

Bydlíte s domácími mazlíčky?

Datum vydání: 23.09.2005 | autor:
Kočka nebo pes, morče, křeček, papoušek, had či jiný tvor z živočišné říše, jsou pro milovníky zvířat nepostradatelní přátelé.
Přináší jim radost, ale mnohdy i starost stejně tak jako děti. Tráví s nimi volný čas, bydlí s nimi. Právě proto jsou nejoblíbenějšími čtyřnohými mazlíčky psi a kočky. Jaké je vlastně bydlení se zvířaty?
Dopřejte nejen sobě, ale i vašemu čtyřnohému miláčkovi pohodlí…

Zvíře v bytě


I když se mnozí jistě pozastaví, že zvíře v bytě je v podstatě chudák, není tomu tak. Volný výběh mu nahrazuje kontakt s rodinou, o který by byl v kotci nebo na zahradě ošizen.
Každé zvíře chované v bytě by mělo mít svoje místo a zázemí. Pokud jste majiteli pejska, připravte mu vlastní pelech. Na trhu jsou k dostání plastové, textilní a proutěné koše.

Z hlediska údržby je ideální pelech plastový, který je možné v případě potřeby umýt. Proutěné koše jsou v bytě vkusným doplňkem. Nevýhodou však je, že je psi většinou okusují. Textilní pelechy, podušky a polštáře, kterými se vystýlají proutěné i plastové pelechy, lze snadno prát.
Pokud jste si právě pořídili štěně, zvažte též pořízení ohrádky. Vyhnete se tak zbytečným nepříjemnostem, kdy se štěně po dobu vaší nepřítomnosti nudí, věci okusuje a devastuje. V ohrádce zajistěte pejskovi jeho zázemí, hračky a zároveň nezapomeňte na dostatek prostoru. Mnohdy je ohrádka lepší řešení v případě štěněte a psa devastátora, než se každý den rozčilovat a sebe a psa stresovat nad poškozenými věcmi. Jedná se přece o záležitost přechodnou.

Pro kočky jsou ideální proutěné a textilní pelechy a nejrůznější odpočívadla, ať už hrazdy, domky a kukaně. Kočky vyžadují teplo, které jim zajistíme boudičkami a kukaněmi uzavřenými z více stran.
Kočky se rády pohybují nejen po zemi, ale také skáčou po nábytku a záclonách. Pokud jste si pořídili kotě, které je obzvlášť hravé, určitě ukliďte vázy a různé dekorační a vzácné předměty, které by mohlo snadno shodit. Myslete na to, že kočky potřebují pravidelně obrušovat drápky a váš nábytek není pro tento účel právě ideální. K dostání jsou různé rohože, koberce a stojany omotané motouzem.

Rovněž je třeba zajistit prostor pro vyměšování. Kočky jsou od přírody velice čistotné. Pokud nic nezanedbáte, teoreticky by kočka v bytě neměla být cítit. Nejlepší jsou plastové záchodky, které se z hlediska hygieny udržují nejlépe. Tyto záchodky se vyplňují stelivem (kočkolitem).

Zvíře v domě se zahradou

Majitelé domku se zahradou mají se zvířaty řadu výhod. Pes a kočka tráví většinu času venku, a tak odpadají starosti s případnými zničenými věcmi a úklidem. Musíme si však přiznat, že přítomnost zvířat je zkrátka v bytě znát. Už jen kolik s sebou přinesou smetí v srsti a kolik chlupů po nich ještě uklidíme.

Pokud se navíc rozhodneme pejskovi vytvořit vlastní zázemí venku, je třeba vybudovat boudu anebo kotec s boudou. Kotec umožňuje psovi vlastní výběh a zároveň mu brání přístupu do míst, kam nechceme. Důležité je umístění kotce. Není vhodné jej umístit pod okny, v blízkosti plotu a zahradního posezení. Štěkot psa není právě příjemný nám, ani sousedovi. Je vhodné, aby pes měl výhled na vchod do domu a mohl tak upozornit na příchozího svým štěkotem.
V žádném případě však nesměřujeme kotec na jih, kde pálí slunce, rovněž ne na severní stranu, kde je v zimě velice chladno. Ideální je místo chráněné zdí či stromy. Kotec by měl tedy být nejen chráněný před slunečními paprsky, větrem a chladem, ale měl by být stále suchý a dostatečně prostorný.
Rovněž by měl být zastřešen, aby do něho nepršelo. Jako podlahu je z hlediska údržby vhodné použít buď beton nebo dlažbu. V takovém případě by však měla být podlaha opatřena dřevěnými rošty, aby pes neprochladl.

Na co byste však neměli zapomenout, je stavbu kotce ohlásit místnímu obecnímu nebo stavebnímu úřadu ve formě Ohlášení drobné stavby a stavebních úprav pokud zastavěná plocha nepřesáhne 16 m2. Nad tuto rozlohu potřebujete již stavební povolení.

Součástí každého kotce by měla být bouda – pelech. Zejména krátkosrstí psi a psi menších plemen potřebují dobře zateplenou boudu. Při jejím výběru berte v úvahu aby:
 • byla dobře udržovatelná
 • přiměřeně velká
 • měla dostatečně velký vstup
 • byla suchá
Velikost boudy je pochopitelně závislá na velikosti svého obyvatele, tzn. o 15 – 20 cm větší na každou stranu než je délka a výška vašeho psa. Pokud budete boudu zateplovat, berte v úvahu, že se vnitřní prostor boudy zmenší.
Zatepluje se polystyrenem, který se ještě pak přikrývá dřevem, protože pes by mohl polystyren snadno zničit.

Pes musí mít v boudě dostatek prostoru, aby se mohl otočit. Příliš velkou boudu pes těžko svojí tělesnou teplotou vyhřeje. Z hlediska údržby je dobré myslet na to, aby byla jedna strana či část střechy výklopná. Praktická je bouda s předsíňkou, ze které se pes dostane do „ložnice“. Výhodou této předsíňky je, že chlad neproniká přímo do prostoru, kde pes spí a teplo neuniká ven.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Vypěstujte si houby na zahraděVypěstujte si houby na zahradě

  Pro houby nemusíme chodit jen do lesa – můžeme si je vypěstovat i na zahradě. A kdo se jimi chce jen kochat, nemusí je nakonec ani sbírat. Třeba jen zmáčkne spoušť fotoaparátu.

 • Znáte užitečné živočichy ve své zahradě?Znáte užitečné živočichy ve své zahradě?

  V zahradě se prosazuje život, byť byste ji vybetonovali. Jaké užitečné živočichy v zahradě najdeme a měli bychom za ně být rádi a chránit je?

 • Zahrada? Přirozené fitko pro každého!Zahrada? Přirozené fitko pro každého!

  Začít zahradničit znamená omezit nákupy nechutné zeleniny a též udělat něco pro své tělo a zdraví pohybem, který přináší plody v podobě zeleniny, ovoce, ale i okrasných rostlin, bylinek či koření.

Diskuze na téma "Bydlíte s domácími mazlíčky?"

Buďte první a napište komentář k  "Bydlíte s domácími mazlíčky?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE