Bytová show pro vaši inspiraci Zobrazit fotky zobrazit 4 fotky

Rok se s rokem sešel a královéhradecké kongresové a výstavní centrum Aldis opět přivítá návštěvníky 17. ročníku výstavy Bytová show. Od čtvrtka 8. do neděle 11. listopadu budou brány Aldisu otevřeny pro všechny zájemce o nábytek, interiéry a bytové doplňky. Na pár slov o úspěšné výstavě se Hradecký deník zeptal její organizátorky Ing. Karmen Kebortové ze společnosti Empresa.

Začneme poněkud tradiční otázkou, ale čtenáře by mohlo zajímat, jak Bytová show vznikla?

To je dobrá otázka. V podstatě výstava vznikla díky studentské brigádě na vysoké škole, kde jsem si přivydělávala. První projekt, na kterém jsem pracovala, byla výstava skla a keramiky, což je obor, který jsem studovala. Pak jsem si řekla, že interiér je téma, které se těší velkému zájmu lidí. V té době jsem si chtěla zařídit vlastní bydlení, ale nejdříve vzniklo šest ročníků výstavy, než se tento cíl splnil.

Sedmnáctý ročník Bytové show. To už je obdivuhodné číslo. Jak se v průběhu let výstava měnila?

Na začátku jsme přišli s vizí, že bychom chtěli výrobcům umožnit kontakty s regionálními firmami.  Později si právě tyto regionální společnosti vzaly výstavu za svoji a stala se takovou jejich výstavní  a prodejní akcí, na kterou se každoročně připravují a těší.

Kolik práce za výstavou stojí?

V současné době hodně. Projekty se připravují s ročním předstihem. Finále je těžké, dva až tři měsíce před zahájením je hodně práce.

Splňuje Kongresové a výstavní centrum Aldis vaše požadavky?

Od začátku pořádáme výstavu právě zde. V listopadu poskytuje Aldis k interiéru adekvátní zázemí. K dispozici jsou foaye, sály, bary a restaurace. Firmy se naučily využívávat tyto prostory pro své vlastní ukázkové plochy. Světový trend výstav jsou rovné velké haly, které v Hradci bohužel nemáme. V Aldisu jsou určité technické omezení hlavně při přípravě, ale je společenským centrem a lidé ho mají zafixovaný jako centrum dění.
Jak velká plocha v Aldisu je pro vás vyhrazena?

Celková plocha činí zhruba 4.500 metrů čtverečních. Při rozšiřování výstavních prostor bychom přišli o parkovací plochy.

Bytová show se těší hojné účasti návštěvníků. Čím to je?


Snažíme se akci hodně propagovat. Interiér lidi zajímá. V bydlení je pořád co řešit. Velký zájem je každoročně o poradenský servis bytových architektů. Návštěvníci mají také možnost rychlého porovnání různých technologií zpracování. Například truhlářská výroba ukáže lamino, dýhu i masiv. Zájemci zde najdou úžasné porovnání ceny a kvality v rychlém časovém sledu.

Proč by měli návštěvníci na Bytovou show zamířit?

Lidé různého věku neustále řeší své bydlení. Všichni a převážně ženy se před Vánocemi dívají, co v bytě půjde vylepšit. Každý má rád svůj domov a chce jej mít hezký. Člověk se rád vrací domů. Naše výstava je různorodá. Najdete zde kuchyně, sedací soupravy, obývací pokoje, postele, matrace, spotřebiče, kancelářský nábytek, bytový textil, podlahy, dveře, schodiště, osvětlení, malířské dekorace, bytové doplňky a mnoho dalšího.

Jaká je současná pozice výstav na trhu?

Výstavy se stávají místem společenského setkání. Takový odklon z virtuální reality mezi lidi. Setkávají se zde návštěvníci s odborníky. Interiér není zboží, které můžete koupit přímo přes internet. Sedačka se musí vysedět a postel vyležet.
Budou letos nějaké novinky?

Firmy mají ve svých kolekcích připravené novinky, které lidi vždy nejvíce zajímají. To je dalším posláním výstav: předvést nové kolekce, materiály, nový design. Vystavovatelé mají připravené také různé dárky a soutěže pro návštěvníky.

Velký zájem je každoročně o poradny bytových architektů. Budou opět?


Letos plánujeme pět až šest bytových architektů, kteří se budou o návštěvníky starat. O tuto službu je každoročně velký zájem.

Jak vyřešit situaci, když má pár jiný názor na řešení interiéru?

Každý bytový architekt musí být také manželským psychologem. Je to těžká diplomacie. Pokud se v páru nemohou domluvit, tak jsou rádi, když někdo přijde a řekne jim názor z jiného úhlu. Častokrát jim pomohou.

Co je pro vás v bytě důležité?

Mám ráda interiér jako celek, když vám je v každé části vašeho bytu příjemně. Ráda vařím, takže kuchyň. Důležitá je pro mě i pracovna. Za roky práce v oblasti interiérů již tak trochu vím, jaká jsou důležitá pravidla v interiéru, ale i já jsem využila služeb jednotlivých bytových architektů a měla jsem tu čest se nimi setkat. Ke svému účelu využívám každý metr svého interiéru. Ráda se vracím do svého  bytu a užívám si ho. Je to celoživotní odměna.
Jaký bude doprovodný program?

Rok od roku je větší zájem o přednášky. Máme připraveny přednášky na téma Obývací pokoj s  myšlenkou, kterou pro vás připravili bytový designéři Ing. Luděk Jekl a Ing. Jan Opitz. Tématu Knihovny se vrací se bude věnovat Ing. Jan Sedláček, designér firmy Dřevotvar Jablonné nad Orlicí, a Nové barvy  v Čechách představí odborný poradce v oboru malování a natírání Miroslav Koubek, který je známý z pořadu Rady ptáka Loskutáka z TV Nova.

Barvy bude tedy také téma, kterému se budete na výstavě věnovat?

Barvy patří neodmyslitelně k interiéru. Po celou dobu výstavy bude pro návštěvníky připraveno  Poradenské centrum Cechu malířů a lakýrníků, kde budou moci návštěvníci získat rady od profesionálů a uvidí také praktické ukázky. Náš vzácný host Miroslav Koubek bude na tomto stánku přítomen celý den v sobotu 10. 11., ale i ostatní dny se na vás bude těšit spousta odborníků.

Bude nás na výstavě čekat ještě nějaká zajímavost?

Ano, výstava Bytová show bude končit v neděli 11. 11., a to je každoroční významný den otvírání  Martinských vín. Víno k našim interiérům neodmyslitelně patří, protože vychutnaná sklenka v našem  vysněném interiéru je tou nejkrásnější životní odměnou. Takže vlastně každý den výstavy bude takovým svátkem interiérů ve východních Čechách a my vás na něj srdečně zveme.

Více informací najdete na www.bytovashow.cz