Sdílet
 

Chraňte si svůj majetek

Datum vydání: 08.03.2004 | autor:
Plot je důležitou a nedílnou součástí domu. Kromě toho, že vymezuje a chrání přilehlý pozemek, působí také jako dekorativní prvek, který dotváří celkový dojem ze stavby. Při výběru vhodného typu oplocení bychom tedy měli dbát na to, aby co nejlépe vzhledově ladilo s domem a okolním prostředím.

Z čeho můžeme vybírat


Nejběžnějším materiálem na stavbu plotu je drátěné pletivo. Jeho výhodou je nízká cena a dobrá propustnost světla. Dodává se buď v rolích nebo napjaté v kovových rámech. Kvůli snadné údržbě bychom měli volit drátěné pletivo potažené plastem. Takové pletivo již nemusíme jakkoli povrchově upravovat nátěrem.

Především k venkovským domům a rekreačním chatám se dobře hodí plot z dřevěných latí či prken. Latě můžeme instalovat vodorovně, svisle, šikmo, proplétat je apod. Dřevěné ploty jsou však náročné na údržbu a mají krátkou životnost. Tu můžeme ovlivnit důkladnou impregnací dřeva.

Pro zajištění co největšího soukromí se místo klasických plotů používají neprůhledné zdi, které mohou být postavené z přírodního kamene, cihel, vypálených tvarovek, betonu nebo betonových plotovek. Použitý materiál by v každém případě měl být neporušený a mrazuvzdorný.

Stále častěji se můžeme setkat s oplocením z plastových dílců, které vynikají snadnou údržbou. Ti nejnáročnější majitelé domů, kteří chtějí svému obydlí dodat punc originality, mohou využít služeb uměleckého kováře, kameníka, či dokonce sochaře.

Základem plotu jsou kvalitní sloupky

O tom, jak stabilní a pevný bude celý plot, rozhoduje pevnost a kvalita použitých plotových sloupků. Stejně jako plotové výplně, mohou být sloupky z různých materiálů: dřevěné (ideální je dubová nebo borová kulatina), ocelové (většinou trubky o průměru 5 - 6 cm), pozinkované a  potažené plastem, celoplastové, betonové i zděné z kamene, cihel nebo tvárnic.

Při stavění plotu, nejprve vytyčíme jeho tvar v terénu. Za základ si určíme sloupky v rozích pozemku a u vrátek a od nich budeme rozměřovat další sloupky po stejných vzdálenostech (obvykle 2,5 - 3 m). Ve svažujícím se terénu můžeme postavit plot, který kopíruje svah a nebo je řešen stupňovitě. Základy pro plotové sloupky se budují betonové, sahající do takzvané nezámrzné hloubky (alespoň 80 cm). Plotové výplně se mohou začít osazovat až po dokonalém zatvrdnutí sloupků v základech. To platí především u drátěných plotů, kdy sloupky musí odolat tlaku napínacích drátů. Rohové sloupky a sloupky u vrat musejí být přitom navíc opatřeny šikmými vzpěrami na vlastních základech.

Současnou běžnou praxí u novostaveb je umisťování elektroměru či plynoměru do plotových sloupků. To umožnuje jejich snadnou přístupnost při provádění odečtů spotřeby pověřenými pracovníky správce energetických sítí. Sloupky a skříňky včetně dvířek musejí být z nehořlavého materiálu. Velikost a typ měřícího přístroje určí dodavatel plynu nebo elektřiny.
Do zděných sloupků můžeme také umístit například přístavek na popelnice nebo poštovní schránku.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Jak si vybrat nový plotJak si vybrat nový plot

  Uvažujete o novém plotu a nevíte, jaký typ si vybrat, jak by měl vypadat a na jaké materiály vsadit? Jak dlouho který plot vydrží a o které ploty je třeba pravidelně pečovat?

 • Skládané řádkové zdivo PlayBlok vyzývá k hraníSkládané řádkové zdivo PlayBlok vyzývá k hraní

  Realizací oplocení ze skládaného řádkového zdiva PlayBlok si vlastně hrajete s tvarovkami různých formátů, barev a povrchových úprav, jako když tvoříte mozaiku. A výsledek stojí opravdu za to!

 • PlotPlot

  Ploty jsou historicky spjaté s budováním lidských obydlí a sídel (dávnověké osady, hradby měst a hradů, ...). Ploty kolem našich pozemků měly ještě nedávno hlavně úlohy vymezovací a bezpečnostní stavby. Dnešní rozsáhlá…

Diskuze na téma "Chraňte si svůj majetek"

Buďte první a napište komentář k  "Chraňte si svůj majetek"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE