Elektronické zabezpečení domu nebo bytu je neúčinnější ochranou před zloději. I když jeho instalace není levnou záležitostí, vyplatí se do něho investovat. Často dokáže zloděje odradit, či jej pomůže dopadnout ještě dříve, než stačí napáchat výraznější majetkové škody při pokusu o násilné vniknutí do domu. Elektronické zabezpečení totiž při narušení prostoru pozemku nebo domu předá pokyn telefonickému hlásiči, který zavolá na předvolená telefonní čísla a upozorní tak majitele domu na přítomnost nežádoucí osoby, nebo upozorní přímo najatou hlídací službu, která by měla během několika minut zasáhnout.

Nejlevnější elektronické zabezpečení je možné pořídit již zhruba za 6 000 korun. Většinou jej tvoří sada s ústřednou, dvěmi pohybovými čidly, dálkovým ovládáním, napáječem a zálohovým akumulátorem. Tato souprava je bezdrátová, není tedy proto nutné instalovat v domě žádné vodiče. Montáž zvládne i laik. Tento systém však v základní úpravě dokáže pouze rozezvučet poplašnou sirénu uvnitř domu, a to většinou pro včasné přivolání pomoci nestačí. Bezdrátové systémy se navíc vyznačují větší chybovostí.

Především majitelům větších a luxusnějších domů se vyplatí obrátit se na specializovanou firmu, která nainstaluje se zárukou elektronické zabezpečení, odpovídající již vysokému stupni ochrany.
Jeho základem je ústředna, která umožňuje rozdělit dům nebo byt na několik zón, na které je možno připojit několik detektorů. Detektory pohybu, umístěné většinou v rozích místností proti kritickým místům, hlídají úhel od úzkého paprsku až po 120 °.
Na okenní rámy lze namontovat magnetické kontakty, které reagují na násilné otevření okna. Při narušení hlídaného prostoru vyvolá ústředna poplach buď spuštěním venkovní sirény, nebo telefonního hlásiče, který dá signál pultu centralizované ochrany.

Ústředna by měla být oddělená od kódovací klávesnice a umístěna tak, aby nebyla zloději na očích. Ovládací klávesnice se umístí přímo ke vchodu.

Novinkou, využívanou v poslední době především při elektronickém zabezpečení bytů, je systém, který se neovládá ani kartou, ani klávesnicí, ale pouhým zamknutím klíčem zvenku. Při násilném dobývání do bytu zareagují čidla a přes centrálu vyšlou rádiovou zprávu do ústředny, která již přivolá pomoc policie.

Nejdražším a zároveň nejúčinnějším zabezpečovacím systémem je takzvaná perimetrie. Tento systém zaznamená již narušení pozemku okolo domu. Do mělkých žlábků pod zem se důmyslně umístí hadice s tekutinou a řídící centrum pak vyhodnocuje změnu tlaku na zeminu nad nimi. Dalším způsobem je například ochrana systémem infračervené brány, kdy prostor kolem domu je uzavřen a hlídán světelným paprskem.