Sdílet
 

Co musíte vědět o stavebním dřevu

Datum vydání: 08.04.2004 | autor:
Dřevo jako stavební materiál neztrácí na své důležitosti a oblíbenosti ani s nástupem a rozvojem moderních technologií. Je využíváno k nejrůznějším účelům. Doslova od sklepa až po střechu. Výrobci stále rozšiřují a zdokonalují svou nabídku dřevěných prefabrikátů.

Pro lepší orientaci vám nabízíme stručný přehled a popis výrobků, se kterými se můžete v obchodech se stavebním dřevem nejčastěji setkat.

Stavební a truhlářské řezivo


Nejčastěji se ke stavebním účelům používá takzvané řezivo, tedy podélně rozřezaná kulatina. Podle druhu se dělí na řezivo deskové (prkna,fošny), hraněné (hranoly, trámy) a drobné (lišty a latě).
Z hlediska účelu použití rozeznáváme řezivo stavební a truhlářské.
Stavební řezivo se získává především z jehličnatých dřevin (borovice, smrk, modřín, jedle).
Truhlářské řezivo je kvalitní, zpravidla hoblovaný materiál určený k dalšímu zpracování. Kromě jehličnatých dřevin se k jeho výrobě využívá také dřeva dubu, buku, javoru, jasanu, lípy, břízy, ořechu či dokonce exotických stromů z dovozu.

Nejvšestranněji využitelným řezivem jsou prkna. Kvalitní se využívají ke stavebním účelům, méně kvalitní se využijí jako prkna šalovací. K dostání jsou obvykle prkna v tloušťkách 22-38 mm, v šířkách 80-200 mm a v délkách do 6 m.
Širší prkno s tloušťkou od 40 mm se nazývá fošna.
Trám je řezivo robustní s obdélníkovým nebo čtvercovým průřezem využívané především ke stavbě krovu. Subtilnější trámky s průřezem menším než 50 x 50 mm se označují jako hranoly.
K zakrývání spár, při pokládání podlah, při stavbě krovu apod. se využívají úzká prkénka trojúhelníkového nebo obdélníkového průřezu - latě a lišty.
Jako obkladový a podlahový materiál se uplatňují palubky. Jsou to opracovaná prkna s vyfrézovanou drážkou na jedné a perem na druhé boční straně. Podlahové palubky se vyrábějí v délkách od 3 do  6 m, v tloušťkách 19-32,5 mm a v šířkách 95-146 mm. Obkladové palubky jsou k dostání v délkách již od 0,8 m s tloušťkou 7-28 mm. Narozdíl od podlahových mají sražené hrany a vyrábějí se v různých profilech (selský, tatranský, srubový, klínový, saunový a další).

Velkoformátové desky

Velkoplošné prefabrikované dílce se nejčastěji využívají k výrobě nábytku, kuchyňských pracovních desek, schodnic a podobně.

K dostání jsou velkoplošné výrobky z různých materiál a v různých podobách:
Spárovka je deska ze čtvercových hranolů, vyráběná v tloušťkách 10 - 45 mm obvykle ze dřeva smrku nebo borovice, u kvalitních desek také z dubu nebo buku.
Podobným výrobkem je laťovka. Jejím základem jsou hranoly z jehličnanů, které jsou však z obou stran předýhované.
Sklížením tří a více vrstev dýh, jejichž dřevní vlákna jsou vůči sobě vždy kolmá vzniká překližka. Rozeznáváme překližky standardní, truhlářské či speciální vodovzdorné nebo letecké.
K nejběžnějším prefabrikovaným velkoplošným materiálům patří dřevotřísková deska označovaná zkratkou DTD. Tato deska je k dostání v tloušťkách 8-38 mm a je možné ji dále povrchově upravovat - dýhovat, laminovat nebo fóliovat. Je to jednovrstvý výrobek z třísek jehličnatých i listnatých dřevin slepených do kompaktní hmoty syntetickým pojivem.
Laminované desky (LTD) mají z obou stran nalisován dekorativní a speciální pryskyřicí impregnovaný papír s různými dezény.
Kromě odpadních třísek se v truhlářské výrobě využívá také rozvlákněná dřevní hmota. Takto vzniká buď tvrdá dřevovláknitá deska (DVD) - sololit, nebo měkká dřevovláknitá deska- hobra. Využívají se hlavně jako izolační materiály.
Středně tvrdé vláknité desky označované jako MDF jsou tvrdší než běžná dřevotříska a mohou nahradit i dřevěný masiv. Lisují se za sucha a povrchově se dají upravovat jako desky dřevotřískové.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Znáte druhy stavebního dřeva?Znáte druhy stavebního dřeva?

  Bez stavebního dřeva se neobejde snad žádná stavba. Dokonce i při výstavbě třeba betonových mostů je klíčem dřevěné bednění.

 • Jak se suší a chrání dřevo?Jak se suší a chrání dřevo?

  Celý proces ochrany, přípravy a sušení řeziva začíná již pokácením ve vhodnou dobu (podzim či těsně před jarem). Při sušení pak musíme dodržovat letité zásady.

 • Dřevěné obklady domu slušíDřevěné obklady domu sluší

  Pokud se chystáte pořídit si dřevěné obložení stěn, vždy vyberte nejdříve formu obkladu, dále pak materiál a na závěr vhodnou povrchovou úpravu.

Diskuze na téma "Co musíte vědět o stavebním dřevu"

Buďte první a napište komentář k  "Co musíte vědět o stavebním dřevu"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE