Co nového v Jihočeském kraji V této rubrice se dozvíte informace o rozvoji jihočeského regionu. Záměry kraje i představitelů měst a obcí v souvislosti s plánovanou výstavbou bytů či rodinných domů, informace o získávání nejrůznějších státních dotací atd...
Naším cílem je, informovat vás o dění ve vašem regionu.


Na Českobudějovicku vyroste elektrárna na biomasu. Dnešní doba přeje obnovitelným zdrojům energie a podle toho se hodlají zařídit v Trhových Svinech. Stanou se tak prvním jihočeským městem, které začne vyrábět elektřinu z obnovitelných zdrojů.

V okolí Trhových Svin je několik pil. A tak se představitelé tohoto města rozhodli, že toho využijí. Postaví elektrárnu, kde jediným zdrojem energie bude dřevní odpad. Piliny, kůru a nepotřebné kusy dřeva zajistí provoz právě okolních pil. Bez peněz by to ale nešlo. Z rozpočtu města by to trhovosvinečtí těžko utáhli. Naštěstí získali slušnou dotaci.
Trhové Sviny si vymyslely elektrárnu na biomasu a na její výstavbu získaly od státu příspěvek ve výši 40ti milionů korun. Navíc ještě několik dalších desítek milionů bezúročné půjčky.

Proč je najednou náš stát tak štědrý?

Z jednoho prostého důvodu. Česko se totiž zavázalo, že do roku 2010 vyrobí 8% elektřiny z obnovitelných zdrojů. Tím se myslí právě ona biomasa, voda, slunce i vítr. A tak našim politikům nezbývá nic jiného než takovéto projekty podporovat.

K nápadu zřídit elektrárnu na biomasu vedlo představitele Trhových Svin jediné, jejich 4letá zkušenost s kotlem na biomasu. Rozhodli se proto přikoupit ještě jeden kotel, napojit na něj turbínu s výkonem 600 kilowatthodin a elektrárna na biomasu je na světě. Elektrárna bude schopna vyprodukovat 18% elektrické energie a 79% tepelné energie.

Teď je ale zatím vše ještě v přípravě. Město vyhlásilo výběrové řízení na projektovou dokumentaci, pak je potřeba najít vhodnou stavební firmu. Jak už bylo na začátku řečeno, Trhové Sviny získaly pro svůj záměr státní dotaci. 17 milionů si ale bude muset město půjčit od banky. Další bezúročnou půjčku dostane od státu. Ten nabídl Trhovým Svinům dvouletý odklad splátek s celkovou dobou splatnosti 12 let.
Kromě Trhových Svin se do projektu na výrobu elektřiny pomocí biomasy, vrhne i Deštná. Místní zemědělská společnost Agra Deštná, hodlá k výrobě elektřiny použít odpad z kravína, ze kterého vzniká bioplyn.

Záměry obou obcí podporuje i Jihočeský krajský úřad. Ten totiž na podobných projektech postavil energetickou koncepci pro příští roky.