Sdílet
 

Co nového v Jihočeském kraji

Akce cihla 2004, pozemky v okolí jihočeské metropole, Blatensko.

Datum vydání: 22.06.2004 | autor:
V této rubrice se dozvíte informace týkající se rozvoje jihočeského regionu. Záměry kraje i představitelů měst a obcí v souvislosti s plánovanou výstavbou bytů či rodinných domů, informace o získávání nejrůznějších státních dotací a další.
Informujeme vás o dění ve vašem regionu.

Benefiční akce letos i na jihu Čech


Na jihu Čech se tento týden rozjede jihočeská Akce cihla 2004. Ta má za úkol podpořit rozšíření chráněného bydlení pro lidi s mentálním postižením v Plasné u Jindřichova Hradce.

Stánky jihočeské Akce cihla 2004 se objeví v Písku a Českých Budějovicích. Na těchto stáncích bude možné koupit benefiční cihlu za 100 korun. Výtěžek z celé akce pak přímo podpoří právě rozšíření již zmíněného chráněného bydlení pro mentálně postižené, konkrétně poslouží k vybudování vstupu do podkroví. Tam později budou moci vzniknout prostory pro další uživatele služeb chráněného bydlení, které provozuje občanské sdružení Proutek.

Služeb chráněného bydlení je v Česku stále velký nedostatek. Bohužel, jak se zdá, tak stát mentálně postižení lidé příliš nezajímají. Vláda totiž vznik a rozvoj chráněných bydlení nijak systematicky nepodporuje. Naštěstí se najdou lidé, kterým není osud handicapovaných spoluobčanů lhostejný. Díky nim může i člověk s těžkým stupněm postižení za pomoci asistenta žít v běžném prostředí, v rodině nebo ve své domácnosti.

Jihočeská Akce cihla probíhá v rámci benefiční kampaně Akce cihla 2004, kterou pořádá občanské sdružení Portus Praha. To také zdarma poskytne cihly, které se budou v několika českých městech prodávat. Na jihočeské Akci cihla spolupracuje té dobrovolnické centrum Inkano Písek a dobrovolnické centrum Zdravotně sociální fakulty v Českých Budějovicích.

Cihly můžete koupit od 22. do 25.června v Českých Budějovicích na Lannově třídě před ČNB a od 23. do 25.června v Písku v obchodním centru Hypernova. Od 2. do 11.července se pak akce přesune do Jindřichova Hradce před zámek.

Zdroj: tisková zpráva občanského sdružení Proutek.

Lidé mají zájem o pozemky v okolí jihočeské metropole

O pozemky v Jihočeském kraji je docela slušný zájem. Loni stavebníci dokončili v jihočeském regionu dokončili 916 bytů v rodinných domech. To je 62,7% všech dostavěných bytů. Tak vysoký podíl rodinných domů na nové výstavbě nemá žádný jiný kraj v České republice. Nárůst počtu obyvatel je nejpatrnější hlavně v obcích, které sousedí s jihočeskou metropolí.

Například v obci Borek, která leží nedaleko Českých Budějovic, jsou už všechny stavební parcely prodané. Za poslední tři roky jich obec prodala celkem 43. A zájemců dále přibývá. Ještě letos chtějí v Borku připravit základy pro dalších 17 stavebních pozemků. Podobně jsou na tom také v Homolích. I tato obec patří do bývalého českobudějovického okresu. Tady zájemcům nabízejí 75 parcel. Podle údajů obecního úřadu je v obci 96 rozestavěných domů. Představitelé obce počítají s tím, že během tří let se v obci počet obyvatel zdvojnásobí.

Ale ani ostatní jihočeské obce nezahálejí, v žádném případě nesložily ruce do klína a snaží se seč můžou aby zabránily úbytku stálých obyvatel. Například v Řípci na Táborsku investují asi pět milionů korun do přípravy jedenácti parcel určených k výstavbě rodinných domků.

Blatenští se konečně dočkají kvalitní vody


Blatensko na jihu Čech se konečně dočká kvalitní vody. Stávající úpravnu zásobuje ještě v současné době Závišnický potok. Obzvlášť v období sucha ale potřebu obyvatel nedokázal pokrýt. Nedostatek vody pocítili místní při loňském suchém létě. To totiž potok téměř úplně vyschl.

Jihočeský vodárenský svaz (JVS) se proto rozhodl urychlit výstavbu nového přivaděče, aby se situace při dalším tropickém létě už neopakovala. Záměr se podařil, obyvatelé Blatné a okolních obcí se tak konečně dočkají kvalitního zásobování pitnou vodou a to s měsíčním předstihem, tedy už v červenci.

Jde o jednu z největších investic za poslední roky za 137 milionů korun. Akci se podařilo zrealizovat především díky Ministerstvu zemědělství. To z programu státní pomoci při obnově a zabezpečení území postiženého mimořádnou událostí uvolnilo celých 75% celkových nákladů na výstavbu. Blatensko ta má po několika desítkách let opět kvalitní vodu.

JVS ještě počítá s doplňkovou stavbou vodojemů za 30 milionů korun. Ty zajistí pro Blatnou, Sedle a další okolní obce bezproblémové dodávky ale také dostatečnou rezervu vody po dobu 12 hodin v případě technologické poruchy na dálkovém řadu. Svaz umožní pochopitelně připojení na nový zdroj kvalitní vody i dalším obcím.

Zdroj: tisková zpráva Jihočeského vodárenského svazu.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Co nového v Jihočeském krajiCo nového v Jihočeském kraji

  Dnes se dozvíte informace týkající se rozvoje jihočeského regionu. Záměry kraje i představitelů měst a obcí v souvislosti s plánovanou výstavbou bytů či rodinných domů, informace o získávání nejrůznějších státních dotací…

 • Vstup Česka do Evropské unieVstup Česka do Evropské unie

  Na vstup do EU se připravuje celá Česká republika. Konkrétně v jižních Čechách se bude slavit. Jihočeská hospodářská komora připravuje v souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie hned tři akce a to ve spolupráci s…

 • Jihočeský kraj už zveřejňuje chystané veřejné zakázkyJihočeský kraj už zveřejňuje chystané veřejné zakázky

  Hlásit se do postavení vyzvaného uchazeče o veřejnou zakázku Jihočeského kraje mohou už zájemci na základě oznámení o připravovaném zadání veřejné zakázky, které je k dispozici na webových stránkách kraje. Umožňuje to…

Diskuze na téma "Co nového v Jihočeském kraji"

Buďte první a napište komentář k  "Co nového v Jihočeském kraji"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE