Sdílet
 

Detaily jsou dominantou kuchyně

Datum vydání: 10.08.2006 | autor:
O kuchyních už toho bylo napsáno dost, ale zdá se, že tato místnost v domě či bytě, je důležitá nejen pro přísun naší energie, ale i proto, aby nám v ní chutnalo. A k tomu se přímo váže i stránka estetická. Vždyť hezké prostředí kuchyně nám náš apetit jenom zvýší. A o to přeci každé hospodyňce, či kuchaři, jde především.
Dnes se na kuchyňský prostor podíváme pohledem, zdálo by se, jednoduchým, ale o to více důležitějším. Řeč bude o doplňcích.
Vzhled kuchyňské linky do velké míry ovlivňuje barva, ale i zvolený materiál a již zmíněné doplňky. Mnozí z nás většinou právě tyto detaily podceňujeme, ale jsou to právě ony, které dodávají kuchyni tu správnou dominantu. Výběr je dnes bohatý. Vybírat můžeme jak s rozmyslem, tak si můžeme zkusit trochu zaexperimentovat a popustit uzdu své fantazii. A to z jednoho prostého důvodu – totiž detaily jsou jedním z mála prvků, které lze v kuchyni obměňovat bez jakýchkoliv rizik a velkých nákladu i několikrát do roka.

Potřebné, ale zdánlivě nedůležité se jeví úchytky. Naopak, jsou důležitou součástí, v lepším případě se stávají pro kuchyni ozdobou, v horším případě její vzhled dokáží pokazit. Vždy by ale úchytka měla být pohodlná k uchopení do ruky. Abyste při výběru nesáhli vedle, poraďte se v kuchyňském studiu s odborníky, kteří vám poradí, jaké typy úchytek se pro jednotlivé typy kuchyní hodí. Myslete i na to, jak jste v kuchyni obratní – totiž o nevhodně vybranou a umístěnou úchytku se můžete snadno i zranit.

Poslední trendy se přiklánějí k tzv. čistému kuchyňskému designu. Jedná se o strohý styl prostý všech úchytek. Ne, že by se bez nich kuchyně obešla, ale jsou rafinovaně skryté v podobě kovových profilů zafrézovaných do horních hran dvířek. Posledním výkřikem módy v kuchyni je však bezmadlové otevírání, které funguje pomocí speciálního závěsu s uvolňovacím závěsem a pneumatického tlumiče nárazů. O co tedy jde? Ovládání je velmi jednoduché – dvířka stačí rukou nebo kolenem jemně stlačit a sama se otevřou a rovněž se i nehlučně pomalu zavřou.

Ne každý však upřednostňuje novinky za každou cenu. Pokud jste se i přes tyto lákavé vymoženosti doby rozhodli pro osvědčenou a ověřenou metodu úchytek, pak vězte, že výběr nebude jednoduchý. Ne proto, že by nebylo z čeho vybírat. Právě naopak. Tvarů a materiálů je mnoho. Asi největší zastoupení mají úchyty kovové, a to v nejrůznějších podobách. Moderní je hliník, který je matný a poměrně snadno se udržuje. Praktický a barevně atraktivní je i nikl. Roky prověřená je nerezová ocel v lesklé nebo matové podobě, popřípadě v kombinaci lesku a matu. Najdete ještě spoustu dalších povrchových úprav úchytů – od leštěných, chromovaných až po lakované a podobně.
Velmi pěkně a efektně vypadají úchyty v kombinaci kov - dřevo. Dřevo použité na úchytce musí být samozřejmě identické s dřevem, z kterého je kuchyně vyrobená. Ke klasickým kuchyním se hodí napodobeniny starých úchytek, které jsou často opatřené patinou, která vytváří iluzi starého kovu. Barevnou kuchyni, která je výrazná už sama o sobě, můžeme „odlehčit“ plastovými úchytkami, které jsou průsvitné, a to buď čiré nebo v barvě kuchyně.

Trochu nákladnější budou úchytky vyrobené z přírodního nebo umělého kamene v kombinaci s kovem. Tyto nevšední kousky jsou poměrně nápadné, proto se budou hodit k jednodušší kuchyni bez většího množství ozdobných prvků. Ideální je, když je barva a kresba kamene shodná například s pracovní deskou.

Pracovní deska z kamene dodá kuchyni opravdu zajímavý a exkluzivní vzhled. Navíc právě v kuchyni se tento materiál uplatní především díky své odolnosti vůči chemikáliím a celkovému namáhání. Jsou hygienické a snadno se udržují.

Ať už si zvolíte jakoukoli variantu, podstatné je, abyste se v kuchyni cítili dobře a aby vám v ní chutnalo.
CALTA  s.r.o.

CALTA s.r.o.

Český Krumlov, Přísečná 29, 38101
Tel: 380 711 281
E-mail: nabytek@calta.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

CALTA s.r.o.

Český Krumlov, Přísečná 29, 38101
Tel: 380 711 281
Mobil: 775 737 400
E-mail: nabytek@calta.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Detaily jsou dominantou kuchyně"

Buďte první a napište komentář k  "Detaily jsou dominantou kuchyně"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE