Nízkoenergetické domy Ve výstavbě rodinných domů se v posledních letech stále více prosazují dřevostavby. Ačkoliv by se mohlo zdát, že jde o nový trend, je to prověřená stavební technologie. V Kanadě a zemích Skandinávie, kde jsou přírodní podmínky mnohem tvrdší než v České republice, tvoří dřevostavby asi 2/3 staveb. Svou popularitu získávají díky vlastnostem, které běžným stavbám chybí.

Díky použitému materiálu, tedy dřevu a izolačním materiálům, je pro dřevostavby typická nízká měrná spotřeba tepla. Další výhodou je velmi rychlá výstavba, do tří měsíců od zahájení stavby se dá v domě bydlet. V neposlední řadě je třeba zmínit i úspornost dřevostaveb. Při stejné zastavěné ploše získáte větší užitný prostor, protože dřevostavby mají relativně malou šířku obvodových stěn.

Domy, jejichž spotřeba energie se pohybuje mezi 50 – 60 kWh/m2/rok se mohou počítat mezi nízkoenergetické. Spotřeba energie u obvyklé novostavby dosahuje hodnot 80 – 140 kWh/m2/rok. Roční náklady na vytápění nízkoenergetických domů jsou oproti nákladům na vytápění běžně realizovaných novostaveb asi poloviční.
Nejdůležitějšími prvky nízkoenergetických domů jsou izolace a odvětrávání. Zabránit úniku tepla z domu lze jedině použitím kvalitní izolace. Je důležité eliminovat vliv tepelných mostů, díky kterým vznikají zbytečné tepelné ztráty. Jde hlavně o přechody mezi okny a stěnou, dveřmi a stěnou, střechou a stěnou, napojení prahů, parapetů a podobně. Dům tedy musí být vzduchotěsný, zároveň však správně odvětrávaný. Větrání otevřenými okny je nehospodárné řešení, navíc při něm uniká velké množství tepla. Nejlepším řešením je využití rekuperační jednotky, která v sobě spojuje jak větrání, tak vytápění.

Díky této jednotce je vydýchaný a jiný odpadní vzduch, jako různé pachy z kuchyně, odváděn do výměníku, kde se setkává s čerstvým vzduchem z venku. Teplo z odcházejícího vzduchu je předáno studenému venkovnímu a do místnosti tak přichází již teplý, čerstvý vzduch. Na účinnost tohoto systému mají vliv i další činitelé jako je tvar domu nebo například umístění jednotlivých pokojů.
Postavit takový dům, který by splňoval všechny podmínky “nízkoenergetičnosti“ není tedy vůbec jednoduché. Společnost W & M REAL, s.r.o. nabízí vlastní systém výstavby a konstrukce stěn, tzv. logiC.

Tepelně izolační vlastnosti systému logiC, neboli hodnoty tepelného odporu stěny a součinitele prostupu tepla, jsou vynikající. V porovnání s hodnotami, které jsou doporučené, jsou tato čísla dvojnásobná. Řez stěnou nízkoenergetického domu se systémem logiC obsahuje celkem šest různě silných vrstev různých izolačních materiálů. Díky tomu je izolace domu dokonale zajištěna. Domy vystavené tímto systémem jsou velmi variabilní, opatřeny pokrokovou technologií, jejich stavba je hladká, odolná vůči požárům a povodním a má vysokou životnost a výborné akustické vlastnosti.

Pro získání lepší představy, jak takový dům vypadá, je zde možnost navštívit vzorový rodinný dům Marie, který stojí v Shopping parku Avion v Brně. Společnost W & M REAL, s.r.o. nabízí své služby i co se týká financování výstavby nízkoenergetického domu. Zkušení úvěroví specialisté připraví úvěr tak, že do banky bude muset zákazník jen jednou a to podepsat úvěrovou smlouvu. Díky hypotečnímu úvěru může W & M REAL, s.r.o. zafinancovat až sto procent ceny domu.