Sdílet
 
Fasády, úpravy stěn

Fasáda v originálním kabátě

Datum vydání: 21.07.2008 | autor:
Exteriér domu nejvíc ovlivňuje fasáda. Jejím obložením nejenže dům získá atraktivní a jedinečný vzhled, ale také tepelně izolační ochranu obvodových stěn. Možností je celá řada. Můžete volit jednoznačně přírodní materiály nebo sáhnout po nezničitelném betonu. Pojďme se podívat, co by právě vašemu domu slušelo.
FOTO: BELGBAU
FOTO: BELGBAU
Především je důležité ujasnit si, zda budeme dům obkládat celoplošně nebo pouze částečně. Částečným obložením můžeme zvýraznit některé prvky fasády – okna, dveře, štít či rohy domu. Praktický je obklad soklové části domu, která patřívá mezi nejvíc namáhané a znečištěné.

Výběr materiálu

Přírodní kámen dodá díky svým nepravidelným tvarům fasádě minulost. Není nic krásnějšího než kusy přírodního kamene, které do sebe zapadají jako skládačka. Přitom je třeba brát v úvahu, že jde o přírodní materiál, který se nikde nevyrábí, ale těží v přírodě. Každý kus kamene se liší barevným odstínem, směrem žilkování a tvarem. Kouzlo a krása přírodního kamene spočívá právě v nedokonalosti, chaosu. Další možností je žula, která je složena z křemene, živce a slídy a opět pochází z přírody. Vyniká vysokou tvrdostí a tedy i odolností. Povrch může mít drsný nebo lesklý. Tento materiál odolává nejlépe ze všech přírodních kamenů vnějším vlivům jako je voda, tlak, otěr nebo mráz. Barevně velmi různorodá je pak břidlice. Jde o dobře štípatelnou horninu, která si našla uplatnění na obklady, dlažby či střechy. Její typickou vlastností je reliéfní štípaný povrch a matný lesk. Naopak mramor působí na první pohled lehce a teple. Je výjimečný svou strukturou a jemnou barevností. Nevýhodou je, že lesklý mramor ztrácí venku vlivem vnějších povětrnostních podmínek lesk, který je třeba pravidelně obnovovat.
FOTO: BELGBAU
FOTO: BELGBAU
Travertin působí díky své přírodní pórovité struktuře nevtíravě a starobyle. Má převážně béžovou nebo žlutou barvu, některé firmy však nabízejí i odstíny hnědé, růžové a červené. Často obsahuje otisky rostlin či ulity měkkýšů. Pískovec působí na první pohled rustikálním dojmem. Je tvořený z částeček křemene a má převážně žlutý nebo načervenalý odstín. Typickou barvou pro čedič je barva šedočerná. Čedič disponuje svou nízkou nasákavostí a vysokou odolností vůči všem povětrnostním vlivům. Nejlevnějším materiálem je však beton. Jeho další výhodou je, že patří takřka k nezničitelným materiálům. Přitom betonové obklady dokážou přírodní materiály rafinovaně imitovat, od vzácných hornin až po cihličky. Jsou oblíbené především pro svoji nesrovnatelně nižší cenu, nízkou hmotnost a jednoduchou pokládku.

Lícové cihly

Pro obložení fasád domů se výborně hodí také cihlářské produkty, takzvané klinkery. Používají se nejen jako obklady líců staveb nebo stavební pásky zdobící fasády. Našly své uplatnění i v interiéru a k obložení krbů. Mají až 3x nižší nasákavost než klasické přírodní cihly, takže jsou vysoce odolné proti počasí. Klasické lícové cihly jsou přitom vysoce mrazuvzdorné. Další vlastností je nízká nasákavost a nenáročnost na údržbu. Jejich drobná barevná odlišnost podtrhuje přírodní vzhled a dodává stavbě naprosto jedinečný ráz. Oproti klinkerám pak mají drsnější a nepravidelnější vzhled.

FOTO: BELGBAU
FOTO: BELGBAU
Obklad dřevem

Dřevo je oblíbeným stavebním materiálem a vždy jím zůstane. Dokáže si své vlastnosti zachovat po desítky let a při správném nátěru i krásný vzhled. Je to právě dřevo, které patří mezi jedny z nejlepších izolantů. Věděli jste třeba, že dokáže tepelně izolovat 5 až 6x víc než klasická omítka? Jeho dalším plusem je, že jde o ekologický a také snadno obnovitelný materiál. přitom právě pro obklad fasády se z našich vlastních přírodních zdrojů nejlépe hodí smrk, borovice a ještě modřín, i když ten se nepoužívá příliš často. Oproti tomu exotické tropické dřeviny jako jsou masaranduba, bangkirai, ipe nebo teak, jsou zárukou vysoké odolnosti. Je zde však třeba zmínit jejich vyšší cenu.

Dřevěné obklady jsou nejčastěji tvořené z palubek, které se obkládají vodorovně nebo svisle. Mohou tak dům opticky rozšířit či prodloužit. Přibíjejí se nebo šroubují na předem připravený nosný rošt a mezi zdí a roštem vzniká vzduchová mezera, která dřevu umožní dýchat a tak zabraňuje jeho hnití. Nevýhodou dřevěného obkladu je však jeho náročnost na údržbu. Dřevo může být snadno napadené škůdci a reaguje na klimatické vlivy. A počítejte s tím, že ať si vyberete jakýkoli barevný tón, zub času se na něm podepíše a po letech barva vybledne a zšediví. Pravidelnou údržbou a kvalitními nátěry si však dřevo dokáže uchovat svou původní krásu a vlastnosti. Vhodné jsou například lazurovací silnovrstvé nátěry, speciálně určené pro nátěr fasádního dřeva, které na povrchu vytvoří elastický difuzní nátěr. Tím dřevu zajistí odolnost vůči škůdcům a ultrafialovému záření. Výhodou lazury je, že nezakrývá odstín ani strukturu dřeva.

Ne každý materiál lze obkládat stejně. Podle druhu můžete obklady lepit nebo zavěšovat. Levnější variantou je lepení, které je jednodušší a rychlejší. Na druhé straně však nemá tak vysokou životnost a má nižší paropropustnost. Použitím lepidla či spárovací hmoty dochází ke kondenzaci par, které nemají kam unikat. Oproti tomu je zavěšení obkladů na předsazenou nosnou stěnu sice finančně náročnější a pracnější, máme však jistotu, že pára má díky vzduchové mezeře mezi zdí a nosnou konstrukcí kam unikat. Takto obložené stěny nakonec mají i vyšší tepelně izolační schopnosti.
BELGBAU s.r.o.

BELGBAU s.r.o.

České Budějovice, Evž. Rosického 16, 37005
Tel: 774 191 023
E-mail: info@belgbau.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

BELGBAU s.r.o.

České Budějovice, Evž. Rosického 16, 37005
Tel: 774 191 023
Tel: 775 191 011
Mobil: 775 191 016
E-mail: info@belgbau.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Sokl domuSokl domu

  S pojmem sokl se setkáme u sochařských uměleckých děl (je vlastně jejich podstavcem), nábytku, který nemá nohy a sokl je právě jeho styčnou plochou s podlahou a samozřejmě u staveb domů samotných. Sokl je ve stavebnictví částí…

 • FasádaFasáda

  Fasáda nám na první pohled prozradí mnohé jak o architektovi, který dům navrhoval, tak majiteli objektu. Navíc může fasáda poukázat i na vnitřní členění domu. Pro finální úpravy povrchů vnějších stěn domů se používají…

 • Nejen barva dělá novou fasáduNejen barva dělá novou fasádu

  Fasádní systém JUBIZOL – nejen druh, barva a struktura omítky dělá novou fasádu.

Diskuze na téma "Fasáda v originálním kabátě"

Buďte první a napište komentář k  "Fasáda v originálním kabátě"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE