Jak vybrat správnou matraci?

Po vstupu do jakékoli prodejny s matracemi zde najdeme velké množství nejrůznějších typů, mezi kterými se budeme jen těžko orientovat. Ne vždy nám pak prodejci dovedou odborně poradit a snaží se prodat spíše atraktivní zboží. Proto bychom měli vědět, podle jakých parametrů matraci vybírat, aby nám "sedla."

Správná výška a velikost

Abychom se na matraci cítili pohodlně, měla by být dostatečně velká. Tu správnou velikost zjistíme, když ke své výšce připočteme ještě délku chodidla, tedy zhruba ještě 20-30 cm navíc. Minimální šířka jednoho lůžka je ideální 90 cm. Při ležení na zádech by měli být ruce pohodlně pokrčené.
U samostatných lůžek je pak doporučovaná šířka 120-140 cm. Pro pohodlné vstávání z postele je její ideální výška kolem 50 cm. Pro dvojlůžko je vhodnější pro každého vlastní matrace i rošt, při jejich nákupu je důležité pohlídat jejich stejnou výšku. Pěnové matrace by měly mít výšku minimálně 14 cm, matrace s pružinami 15 cm, při dotyku ani dosednutí nesmí být cítit pružiny.

Správná opora

Matrace by neměla být ani měkká ani tvrdá, ale především by měla dokonale podpírat celé tělo. Důležité je si matraci osobně při nákupu vyzkoušet. Matrace by se neměla v místě tlaku prohýbat. Čím více má matrace speciálních zón tvrdosti, tím lépe tělo podpírá. Musí se tělu dokonale přizpůsobit a nesmí nikde tlačit. Páteř musí při ležení zůstat v rovině, což si můžeme vyzkoušet při nákupu matrace, kdy si lehneme na bok a bederní oblast se nesmí příliš propadat.  

Kvalitní podklad

Pro dobrou matraci musíme zvolit kvalitní podklad v podobě roštu, který ještě doplní její správnou funkci. Nejvhodnější je lamelový rošt zajišťující dokonalé odvětrávání lůžka a ještě lepší oporu pro tělo. Na pevný lamelový rošt lze uložit jakýkoli typ matrace (pěnová, pružinová, latexová). Na polohovací rošt nebo rošt s motorovým pohonem je pak vhodná matrace latexová nebo ze studené pěny. Ty se dokonale přizpůsobí změnám polohy roštu. Postele s laťkovým nebo pevným podkladem je nejlepší kvůli dobré cirkulaci vzduchu kombinovat s pružinovou matrací.

Na dětské matraci se šetřit nevyplácí

I pro dětské postele je velmi důležité vybrat opravdu kvalitní matraci, protože při nepohodlné poloze by mohlo při spánku dojít k nesprávnému vývoji dětské páteře. Navíc školáci by se po špatném spánku mohli cítit unavení a špatně by se koncentrovali ve škole. Pro děti je vhodná pevnější matrace nejlépe ze studené pěny bez zónování, protože děti často mění ve spánku polohu, zónování by pro ně bylo zbytečné. Ochranu matrace zajistí snímatelný potah, který můžeme podle potřeby vyprat.