Sdílet
 
Dezinfekce, desinsekce, deratizace

Jak zdravě bydlet?

Co na vás v domácnosti číhá za škodliviny? Jak je poznat? Jaké potíže vám mohou způsobit? Jak se proti nim bránit? Dnes na téma škůdci.

Datum vydání: 11.05.2005 | autor:
Každý z nás se určitě ve svém bytě sešel s nevítanými hosty jako jsou moli, mravenci či dokonce švábi. Při zjištění přítomnosti škůdců sahá většina z nás okamžitě k drastickým chemikáliím. Existují ale i méně škodlivá opatření, která spolehlivě zabírají.
I když svůj domov udržujete ve vzorném pořádku a čistotě, čas od času výskytu škůdců nezabráníte. I v tom nejhygieničtějším bytě se může bez problémů objevit šváb, mol nebo mouční červ.
Foto www. mojekuchyne.cz - Vadász - Soběslav.
Foto www. mojekuchyne.cz - Vadász - Soběslav.
Hmyz a hlodavci bydleli s lidmi odedávna. Zatímco v době dávno minulé mohla za přítomnost škůdců v lidských příbytcích špatná hygiena, v dnešní době je na vině potrubní systém a šachty. Tam najdou hlodavci a nejrůznější hmyz skvělé podmínky pro život.
Škůdci mají na svědomí několik zdravotních problémů. Počínaje alergickými reakcemi až po přenášení choroboplodných zárodků jako je salmonelóza či TBC. Jedni škůdci ničí naše potraviny, jiní materiály a výrobky jako je oblečení, koberce, kůže a další.

V případě škůdců platí – DŮLEŽITÁ JE PREVENCE!
Hlodavcům a lezoucímu hmyzu zamezíte přístup do domu tím, že ucpete všechny mezery v oknech, dveřích a ve zdech.
Pravidelně a pečlivě čistěte pracovní plochy.
To samé platí pro podlahy a skříně, kde skladujete zásoby jídla.
Potraviny mějte v uzavíratelných dózách a vše pravidelně kontrolujte.
V miskách vašich čtyřnohých miláčků nenechávejte žádné zbytky jídla.

První známkou návštěvy škůdců jsou porušené obaly potravin. Pokud původce ohryzaných a proděravělých pytlíků nenajdete, neznamená to ještě, že je vše v pořádku a že se nezvaní hosté dobrovolně odstěhovali k sousedům.
Je potřeba pečlivě prozkoumat zda se v našich zásobách nenacházejí larvy, kukly nebo jemné pavučinky. Pokud zjistíte sebemenší stopy, pak přicházejí na řadu domácí prostředky nebo opatření, která se obejdou bez nebezpečného jedu. Máme na mysli například osvědčené mucholapky, pastičky na myši nebo silně aromatické látky - odpuzující například moly, feromony, pesticidy.

Teprve pokud tyto metody selžou a škůdci jsou nadále imunní, pak přichází na řadu chemie. To už ale přenechejte odborníkům. Neodborné používání chemických prostředků se vám může vymstít. Tyto látky totiž obsahují ve většině případů nervové jedy!

MRAVENCI
Pokud se vám doma objeví mravenci, tak z 99% se nic vážného neděje z hlediska vašeho zdraví. Je tu však 1% , do kterého patří mravenci Faraóni. Ti pro nás mohou být nebezpeční, protože přenášejí nejrůznější bakterie.
Z vašeho domova je nutné mravence honem rychle vyhodit. Mravenci totiž ohrožují dřevěné podlahy, nábytek, izolační materiály i zdivo.

Jak se mravenců co nejrychleji zbavit?
Odborníci doporučují použít silně aromatické látky (jalovcový list, kerblík, skořici, majoránku, hřebíček), které položíte mravencům na jejich cestičky. Sebemenší skulinky, kudy se mravenec může do vašeho obydlí dostat, ucpěte silikonem.

ŠVÁBI

Švábi jsou pro vaše zdraví velmi nebezpeční. Přenášejí choroboplodné zárodky jako je salmonelóza, tuberkulóza a další. Jejich výměšky vyvolávají alergické reakce. Švábům se daří v temných místech, kde je vlhko a teplo. Nejčastějším místem, kde se šváb rád zdržuje je okolí umyvadel, dřezů a teplovodního potrubí. Švábů se budete zbavovat opravdu velmi těžko. Jsou to noční tvorové živící se zbytky jídla, klihy nebo tapetami.
Důležitá je prevence!
Všechny prostory udržujte v suchu, chladnu a naprosté čistotě. Pokud odjedete na dovolenou do některé z jižních zemí, tak po návratu domů okamžitě důkladně vše vyperte a kufry pečlivě vyluxujte. Opatrně s potravinami – ty skladujte jedině v uzavřených dózách.

Jestliže už vás švábi poctili svou návštěvou, tak rozmístěte pasti s přírodními lákadly (např. sklenici se sladkým sirupem, do kterého šváb spadne a utopí se). Pokud bezvýsledně vyčerpáte všechny možnosti, pak je čas obrátit se na odborníka.

HLODAVCI
Kousnutím mohou přenášet četné nebezpečné choroby. Nejčastějšími hlodavci, kteří se dostanou do našeho domu je myš domácí. Ta se zdržuje tam, kde je sucho, například na půdě nebo v šachtách topení. Dalším hlodavcem je krysa. Ta se k vám může dostat sklepními okny nebo odtokovými trubkami. Abyste předešli nevítané návštěvě hlodavců, udělejte následující opatření:
V žádném případě neházejte zbytky jídla do záchodu.
Ani na zahradní kompost.
Ve sklepě a na střeše ucpěte všechny otvory.
Rozmístěte pastičky – berte ale ohled na domácí zvířata a malé děti.
Pokud chytáte hlodavce, tak pouze v tlustých rukavicích.

MOLI
Mol se řadí mezi nejžravější škůdce textilu v celé Evropě. Největší škody mají na svědomí larvy molů. Mol je světloplachý a často se „schovává“ za podlahovými lištami či nábytkem. Chutná mu prakticky vše - bavlna, peří, kožešina, plátno. Úplně nejraději má, pokud se věci z těchto materiálů promísí s potem, zbytky jídla nebo šupinkami kůže.
Jaký boj na moly platí?
Do skříní nevkládejte papír.
Pravidelně skříně uklízejte a vymývejte.
Delší dobu skladované oblečení musí být naprosto suché a čisté.
Napadené oblečení vyklepejte a vyperte v horké vodě (pokud to materiál nedovolí, pak je zabalte do plastových pytlů a uložte na týden do mrazničky, pak vyperte ve vlažné vodě).
Na moly platí levandule – do skříní proto vkládejte pytlíky s levandulí nebo kousky mýdla.

RYBENKY
Tyto malé potvůrky jsou zcela neškodné. Vyskytují se v koupelnách, kam se dostávají odtoky. Ke svému životu potřebuje rybenka vlhko a teplo – takže koupelna je pro ni tím nejideálnějším prostředím. Živí se lepidlem, papírem, bavlnou.
Pokud nechcete mít rybenku ve svém bytě, tak na noc ucpávejte odtoky. Občas se vyplatí prolít je vařící vodou. Pravidelně větrejte a vytápějte vlhké místnosti. Ze spár vysávejte nakladená vajíčka. Na rybenky platí pasti s přírodními lákadly.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Jak zdravě bydlet?"

Buďte první a napište komentář k  "Jak zdravě bydlet?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE