Sdílet
 

Jedině mozaiky jsou IN

Datum vydání: 13.12.2004 | autor:
Mozaika slaví v poslední době svůj návrat. Je to nejen díky jejímu atraktivnímu a originálnímu vzhledu, ale především díky všestrannosti jejího využití. Lze ji použít jak v interiéru, tak v exteriéru na obklad stěn, podlah, stropů nebo dokonce bazénů, kde lze dosáhnout působivých optických efektů. Velkou výhodou mozaiky oproti klasickým obkladům a dlažbě je její dokonalá přizpůsobivost nerovnostem a atypickým tvarům podkladového povrchu. Zatímco dlaždice bychom museli složitě řezat, mozaikou obložíme obloukové a vlnité stěny, členité sloupky, zaoblené okraje nebo rohy velmi snadno a efektně.

Tvary a materiály

Foto OBKLADY a DLAŽBY VILÍMEK.
Foto OBKLADY a DLAŽBY VILÍMEK.

Mozaika se skládá z drobných, nejčastěji čtvercových dílků o rozměrech zhruba 1 x 1 až 5 x 5 cm. Na trhu se však můžeme setkat i s díly kruhovými, pětiúhelníkovými, obdélníkovými nebo atypickými, které umožňují vytváření obrazců a ornamentů. Stejně tak pestrá je nabídka z hlediska materiálů používaných na výrobu mozaikových dílů. Nejrozšířenější a finančně nejdostupnější jsou mozaiky keramické, které jsou mrazuvzdorné, velmi pevné a odolné a lze je proto použít i v místech s velkou zátěží. Jejich cena se pohybuje od 800 Kč/m2.

Zastánci ryze přírodních materiálů mohou dát přednost mozaice kamenné, která se dobře hodí především do exteriéru, protože má umírněnější barevnost a zajímavou patinu. Variantou pro náročné je pak mozaika mramorová. Ceny takových mozaiek začínají zhruba na 2000 Kč/m2.

Jak si poradit s instalací

Samotná instalace mozaiky je jednodušší, než by se mohlo na první pohled zdát. Jednotlivé mozaikové dílky jsou předem nalepeny na podkladové nylonové mřížce veliké jako běžné obkladové materiály (obvykle 30 x 30 cm). Celá tato malá plocha se pak lepí na konečný podklad jako běžné dlaždice nebo obkladačky. Na hotový obklad se nanese spárovací hmota, která se následně setře stěrkou. Po zaschnutí se povrch očistí a je hotovo.
Jedinečných světelných a barevných efektů dosáhneme použitím mozaiky skleněné. Prefabrikované skleněné dílky jsou však slabší (tloušťka 3-4 mm) a křehčí než u ostatních mozaik a na podlahovou dlažbu se proto nedoporučují. Sklo může obsahovat příměsi minerálů, slídy, perleti či dokonce zlata. Kdo touží po skutečné originalitě, může si dopřát mozaiku z odolného masivního ručně vyráběného skla. Sklo je speciálně tvrzené, silné přibližně 1 cm a tedy vhodné i jako dlažba na podlahu. Cena za takový luxus je vysoká 10 000 - 20 000 Kč/m2.

Poslední novinkou je kovová mozaika, která je vyrobena z nerezového plechu povrchově upraveného v mnoha barevných odstínech. Při údržbě takové mozaiky je důležité volit takový čistící prostředek, který kov nepoškrábe.

Levnějším řešením je kombinace materiálů

Překážkou k masivnějšímu rozšíření mozaiky jako obkladového materiálu je zatím bohužel její poměrně vysoká cena. Levnějším avšak neméně působivým řešením může být vhodná kombinace mozaiky s klasickými obkladovými materiály. Na trhu se například nabízejí dlaždice s vyřezanými poli na mozaikové kostičky. Poměrně běžně se mozaika využívá také ve formě dekorativních pruhů (listel), zakomponovaných do běžného obkladu.

Odkazy

Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Jedině mozaiky jsou IN"

Buďte první a napište komentář k  "Jedině mozaiky jsou IN"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE