Doma jsou květiny spojením s přírodou, která hlavně ve velkých městech mizí z každodenního života. Váš byt bude s květinami krásně vonět i bez použití osvěžovačů vzduchu plných chemických látek. Květiny jsou stylotvorným prvkem a stejně jako jiné dekorativní předměty pomohou dotvořit atmosféru vašeho bytu, abyste se v něm cítili příjemně. A v neposlední řadě – při tvorbě květinové výzdoby můžete rozvíjet svou kreativitu a umělecké cítění.

Skvělou zprávou je, že stejně jako v módě a umění se ani při tvorbě květinových aranžmá nemusíte řídit žádnými pravidly. Hlavní roli hraje váš vkus a fantazie. Někdo volí květiny, které barvou a tvary ladí jak v rámci aranžmá, tak se zařízením interiéru. Někdo si naopak doprostřed pokoje postaví barevnou explozi, která ho nabije energií. Romantik bude nejspíš volit pastelové barvy a klasické květiny, extrovert naopak křiklavé barvy a exotické květiny. Ať už je váš vkus jakýkoliv, přinášíme vám pro inspiraci pár tipů z dílny nizozemských floristů.

Obývací pokoj
Do obýváku můžeme umístit i hodně vonné květiny, které jsou nevhodné do pokojů, kde spíme. Hodí se větší aranžmá, která v obýváku, obvykle největším pokoji v bytě, patřičně vyniknou. Můžeme volit květiny výrazných barev, ze kterých sálá energie, a rozmanitých tvarů, takže nás bude bavit aranžmá pravidelně pozorovat a stále v něm objevovat něco nového.

Popis fota: Žluté gerbery vnášejí do interiéru slunce a radost.
Jídelna
Pro aranžmá určená do jídelny jsou klíčovým kritériem jejich rozměry. Pokud se kvůli nim nevejdou na stůl ani talíře s jídlem, žádný ze stolovníků to rozhodně neocení. Totéž platí i o výšce aranžmá. Na stůl je rozhodně třeba volit nižší aranžmá, přes která všichni lidé kolem stolu pohodlně uvidí jeden na druhého.

Své hosty příjemně překvapíte, pokud na prostřeném stole dozdobíte talíře nebo příbory jednotlivými květy. K modernímu nádobí se hodí například lilie, anturium a exotické květiny, ke klasickému či romantickému stylu naopak gerbery, chryzantémy nebo hortenzie.

Popis fota: Tmavě růžové květiny v této jídelně tvoří barevný akcent černobílé koncepce interiéru. Výrazné tvary gerber, glorióz, lilií a anturia korespondují s geometrickými vzory použitými na nábytku a doplňcích.
Ložnice
Do ložnice jsou ideální květiny pastelových barev, které spolu barevně ladí a vytvářejí tak harmonické prostředí, v němž se nám bude dobře spát. Se spánkem se obecně asociuje modrá barva. Je dokázáno, že zklidňuje tělo i mysl a zpomaluje metabolismus. Naopak je lepší vyhnout se křiklavým barvám, které stimulují smysly. Do ložnice nepoužíváme ani květiny, které výrazně voní.

Ozdobit květinami lze i postel. K tomuto účelu jsou nejvhodnější jednotlivé květinové lístky, které se k dekorativním účelů používaly už ve starověku. Výsledek působí velice romanticky.

Popis fota: Do ložnice patří spíš harmonická aranžmá v pastelových barvách, aby nás pohled na ně uklidnil a ukolébal ke spánku. Příkladem je i toto dorůžova laděné aranžmá z gerber, šateru, pakmínu (Ammi visnaga) a větvičky bavlníku.
Dětský pokoj
Pro aranžmá do dětského pokoje jsou klíčové výrazné barvy i tvary, které děti zaujmou na první pohled. Je známo, že květiny dětem nejbližší jsou takové, které připomínají květiny na dětských kresbách, to znamená gerbera, kopretina nebo chryzantéma. Neméně je ale upoutají i ty, které mají neobvyklý tvar a povrch, na který je láká si sáhnout. Výbornými příklady jsou třeba kraspédie s tvarem pingpongových míčků, nevadlec (Celosia), jehož povrch připomíná samet nebo plyš, a anturium, které vypadá jako z umělé hmoty.

Popis fota: Děti milují pestré barvy a neobvyklé tvary. Proto se jim budou líbit kulaťoučké kraspédie, hebké nevadlce, klasické jiřinky i zářivě oranžová Kniphofia.
Kuchyň
V kuchyni můžeme vytvářet vtipná aranžmá, do kterých zakomponujeme kuchyňské nádobí nebo například zeleninu. Jako váza tak může posloužit třeba forma na bábovku nebo dokonce baculatá paprika, jako doplňková zeleň pažitka či petržel. Z květin můžeme využít například okrasný česnek, který je velice působivý a vzhledem k tomu, že to je česnek, do kuchyně rozhodně patří. Stejně jako v ostatních pokojích je i v kuchyni potřeba přizpůsobit styl aranžmá zařízení kuchyně. Do moderní kuchyně se tedy nehodí například rustikální aranžmá.

Popis fota: Na věnci z hortenzií je umístěná miska s dekorativními plody.
Koupelna
Pokud rádi relaxujete ve vaně, nezapomeňte květinami zkrášlit i koupelnu. Hodí se spíš štíhlá aranžmá, která v tomto malém prostoru nezaberou příliš místa. Je třeba také pamatovat na to, že teplota a vlhkost v koupelně je velmi proměnlivá, což květiny nemají příliš rády. Proto je lepší volit odolnější druhy, jako jsou například karafiáty nebo chryzantémy.

Popis fota: Při nedostatku místa můžeme zavěsit květiny, jako jsou třeba tyto eustomy, na prádelní šňůru.
Hala
Halou se vstupuje do domu či bytu a na základě jejího vzhledu si každý udělá o vašem bytě první dojem. Proto tento prostor nesmíme zanedbávat. Při výběru nebo tvorbě aranžmá určeného do haly musíme brát v úvahu, kde bude aranžmá umístěno. Velmi často je to přímo na podlaze, a proto musí být aranžmá dostatečně velké a především vysoké, jednak aby v prostoru nezanikalo a jednak aby na něj první návštěva nešlápla, nebo o něj dokonce nezakopla. Zábradlí schodiště můžeme ozdobit květinovými řetězy – ty upoutají pozornost na první pohled a vypadají velice slavnostně.

Popis fota: Aranžmá ve velkém prázdném prostoru je jeho dominantou, a proto musí být dostatečně vysoké a výrazné. Toto aranžmá z hortenzií, anturií a cesmíny (Ilex) opticky prodlužují bíle obarvené větvičky.
Terasa
Terasa je mezistupněm mezi domem a přírodou, trávíme na ní čas, když je pěkné počasí a chceme být venku. Proto by aranžmá, která tam umísťujeme, neměla být příliš komplikovaná a vyumělkovaná, ale naopak co nejpřirozenější, tak aby nekontrastovala s okolním prostředím. Pobyt na terase máme spojený se sluncem a teplem, proto nečastěji volíme pestré barvy. Opět platí, že na rozměrná aranžmá umísťujeme na zem a menší a nižší na stůl.

Popis fota: Aranžmá s gerberami, gloriózami a karafiáty v různých odstínech červené a žluté vám vnese do života slunce.
Holandská květinářská kancelář Poslat poptávku