Sdílet
 

Naše zahrady a zahrádky se zmenšují. Proč?

Datum vydání: 05.12.2012 | autor:

O Češích se vždy tradovalo, že jsou kutilové a zahrádkáři. A Česká republika je skutečně rájem zahrádkářů a kutilů dosud. Kdesi jsem narazil i na srovnání s hobity – nikoli ve smyslu velikosti postav, nýbrž velikosti země a sklonu k pěstování a domáckému vyrábění čehokoli. Mezi dnešní mladé sice pronikly všelijaká styly a trendy, ale od určitého věku se mnohdy opět proměňují na zahrádkáře, chataře a chalupáře, často na zděděných pozemcích a rekreačních objektech. I v tomto směru jsme však zaznamenali poměrně značné změny. Naše zahrádky jsou stále menší a menší – čili hobitské.

Zahrada v zahrádkářské kolonii Zahrada v zahrádkářské kolonii
Zahrada v zahrádkářské kolonii

Fenomén českého masového zahrádkaření

Tradice zahrádkaření má u nás kořeny již v období první republiky. Zahrádkaření napomáhá kultivovat krajinu, ovšem svým svérázným způsobem. Z pozice státu však zcela zdarma. Zařadit sem musíme i plochy soukromých sadů na okrajích obcí a měst, respektive vše, co je ještě na hranici soukromého neziskového hospodaření a oficiálního zemědělství. Ovšem plochy zahrádkářských kolonií se dnes poměrně rychle zmenšují. Některá města dokonce zcela transparentně odmítají plochy zahrádkářských kolonií v městských čtvrtích, respektive na svém území vůbec. Jenže zahrádkářské kolonie jsou i díky výsadbě stromů skutečnými plícemi měst, zásobárnou rostlinných, ale často i živočišných produktů pro domácnosti, místem relaxace a zlepšení mezilidských vztahů. Zde však zahrádkáři naráží na devloperské záměry, jelikož jejich pozemky jsou často umístěné ve velmi lukrativních lokalitách a kdo na nich chce vydělat peníze, nepřeje si nic jiného, než vše srovnat se zemí a postavit zde bytové či rodinné domy, obchoďáky, logistická centra, silnice a podobně. Znamená to, že dnešní společnost – je-li to tak vůbec možné nazvat – začíná zahrádkáře vytlačovat? Chtějí takzvaně moderní lidé žít jen z toho, co si nakladou do supermarketových vozíků, aniž by vůbec poznali, jak to roste, jak se o to starat a jak to správně uskladnit?
Užitkové zahrady Užitkové zahrady
Užitkové zahrady
Užitková zahrada Užitková zahrada
Užitková zahrada
Velké zahrady jsou dnes již výjimkou Velké zahrady jsou dnes již výjimkou
Velké zahrady jsou dnes již výjimkou
Úroda rajčat Úroda rajčat
Úroda rajčat

Malá vsuvka pro současné skalní zahrádkáře

Letošní rok přál především pěstování zeleniny, s ovocem to ale bylo velmi slabé. V některých lokalitách dokonce následkem mrazů v tom nejméně vhodném období přišli zahrádkáři o svou ovocnou sklizeň zcela. Velmi se dařilo bramborám, rajčatům a okurkám a podobně dobře na tom byla hlávková a kořenové zelenina, cibuloviny a další. Na ovoci však napáchal květnový mrazík nevratné škody. Ovocné stromy již byly nakvetlé a mrazík květy poškodil. Lépe dopadly stromy v některých výše položených lokalitách, jelikož nebyly v době květnových mrazíků ještě tolik nakvetlé, což je svým způsobem paradox.

Ovšem stále častěji se také objevuje trend ústupu užitkových ploch na zahradách na úkor ploch relaxačních. Roste množství okrasných dřevin a rostlin, různých skalek, odpočinkových zákoutí, pergol a teras, bazénků a bazénů. Na druhé straně však roste zájem o pěstování cizokrajných rostlin a dřevin včetně těch ovocných. Toto pěstování se přesunuje do bytů, zimních zahrad a větších skleníků. Současné zahrádkaření tedy i přes občasnou nepřízeň počasí stále žije, byť se mění do jiné podoby.
Skleník je oblíbenou součástí zahrad, a to i pro pěstitele cizokrajných rostlin v mobilních nádobách Skleník je oblíbenou součástí zahrad, a to i pro pěstitele cizokrajných rostlin v mobilních nádobách
Skleník je oblíbenou součástí zahrad, a to i pro pěstitele cizokrajných rostlin v mobilních nádobách
Posezení na malém pozemku Posezení na malém pozemku
Posezení na malém pozemku

Zahrady jsou velmi cenným zbožím

Jelikož jsou ceny pozemků dnes velmi vysoké, projevuje se to i na velikostech našich zahrad. Není výjimkou, že pozemek za a před domem v řadové zástavbě čítá celkem pouhých 150, 200 či 300 m2. Stejně tak jsou části zahrad odprodávány jejich vlastníky jako stavební parcely. Za utržené peníze je pak opraven dům, pořízeno nové auto, vybaven byt a podobně. Prostě realxujeme a pěstujeme plodiny na stále menších zahrádkách. V některých případech lze dokonce mluvit jen o minizahrádkách, kde nemá smysl pěstovat cokoli pro spotřebu, pouze pro okrasu či pro chuť.

Nejvíce tristní je trend zmenšování zahrad v případě novostaveb. Pozemky 1.000 m2 a větší si pro stavbu svého rodinného domu pořídí jen málokdo. A zahrádkářské kolonie s chatkami či pouze boudami na nářadí se ztenčují a ztenčují, nepřibývají žádné. Velikost pozemků kolem rodinných domů se za poslední roky zmenšila až o 40%. Nejvíce zasáhlo zmenšování pozemků region Středočeský, Pardubický a Zlínský. Půjde -li to takto dál, budeme se časem těšit už jen minizahrádkami v japonském stylu – bonsajemi. A pozorovat je budeme z otomanu při zapnutém televizoru.
Malé pozemky v řadové zástavbě Malé pozemky v řadové zástavbě
Malé pozemky v řadové zástavbě
Užitková zahrada Užitková zahrada
Užitková zahrada
Velký pozemek kolem menšího rodinného domku Velký pozemek kolem menšího rodinného domku
Velký pozemek kolem menšího rodinného domku
Vrátí se dnešní děti k tradici svých předků? Vrátí se dnešní děti k tradici svých předků?
Vrátí se dnešní děti k tradici svých předků?
Stále se však drží kraj Jihočeský, Jihomoravský a Olomoucký. Dlouhodobá zahrádkářská tradice se zde zachovala, třeba na okrajích čtvrtí v Českých Budějovicích jsou zachovány zahrádkářské kolonie v původním rozsahu a pozemky pro výstavbu obytných a jiných budov se hledají mimo tyto plochy. To jsou však jediné regiony, kde zůstává z pozice zahrádkářů vše při starém.

Dále je patrný logický trend, že městské a příměstské parcely jsou výrazně menší než ty venkovské. Je to samozřejmě dáno cenou, ale i dostupností venkovských lokalit. I zde však ceny pozemků stále rostou, za poslední dva roky o cca 10 až 12%. A o stejně vysoká čísla roste na našem území i trh s pozemky. Čekají nás tedy v budoucnu jen okrasné minizahrádky a naprostá závislost na globálním tržišti? Nebo začnou zahrádkáři bít na poplach?

Zdroj použitých fotografií: www.shutterstock.com
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Hlasovali: 2 uživatelé

  Další články

 • Vypěstujte si houby na zahraděVypěstujte si houby na zahradě

  Pro houby nemusíme chodit jen do lesa – můžeme si je vypěstovat i na zahradě. A kdo se jimi chce jen kochat, nemusí je nakonec ani sbírat. Třeba jen zmáčkne spoušť fotoaparátu.

 • Znáte užitečné živočichy ve své zahradě?Znáte užitečné živočichy ve své zahradě?

  V zahradě se prosazuje život, byť byste ji vybetonovali. Jaké užitečné živočichy v zahradě najdeme a měli bychom za ně být rádi a chránit je?

 • Zahrada? Přirozené fitko pro každého!Zahrada? Přirozené fitko pro každého!

  Začít zahradničit znamená omezit nákupy nechutné zeleniny a též udělat něco pro své tělo a zdraví pohybem, který přináší plody v podobě zeleniny, ovoce, ale i okrasných rostlin, bylinek či koření.

Diskuze na téma "Naše zahrady a zahrádky se zmenšují. Proč?"

Celkem komentářů: 2

zahradky 10.01.2013, 11:21:36

dá se říct rozumě zahrádka se dnes nevyplatí.Ceny supermarketu zeleniny jsou tak nízké že se to nevyplatí pěstovat zahrádka je přežitek socialismu.

10.01.2013, 12:42:12

Ovšem je velký rozdíl rajčata, papriky, okurky, saláty ze supremarketu, nebo z vlastní zahrady…

Nahlásit příspěvek jako nevhodný

Přidat nový komentář k  "Naše zahrady a zahrádky se zmenšují. Proč?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE