Vysoká dětská židle patří mezi nábytek, který se ve Vaší domácnosti zdrží jen omezenou dobu. Tedy, tak dlouho, než nám ratolesti vyrostou.
Při výběru dětské vysoké židle bychom měli být velice opatrní. Nekvalitní židle znamená pro Vaše dítě velké nebezpečí. Bohužel na trhu se takové výrobky běžně objevují. Jak je poznat?

V obchodech se setkáte s dětskou židlí, u které její výrobce naprosto „v klidu“ uvádí – vhodná pro děti už od 3 do 8 měsíců. I tato „nepřesnost“ by vám měla pomoci ve výběru té správné židle. Určitě se mnou budete souhlasit, když řeknu, že ten, kdo neví nic o vývoji dítěte, nemůže vyrobit bezpečnou věc.

Pozornost by jste měli věnovat dvoum důležitým vlastnostem židle - hloubce sedačkyopěrce pro nohy.
Malé děti asi od 12ti do 15ti měsíců jsou proti těm větším ve výhodě. Usazujeme je totiž do židličky až úplně dozadu, takže se zády opírají o opěradlo a nohy mají na sedací ploše.
U dětí větších, se ale můžete setkat s problémem. Jestliže sedačka není dost hluboká, bude Vašeho drobečka nepříjemně tlačit hrana sedátka pod kolenem nebo do lýtka. Když dítě posunete tak, aby se mu nožky spustily dolů, ztratí zase oporu zad.
Taková dětská židle pak postrádá nejdůležitější funkci a tou je pohodlí a správné držení těla.

Podobné nároky se vztahují i na opěrky nohou. Ty by měly být dostatečně široké, aby se dítě mohlo opírat celou plochou chodidla.
Stoprocentně bezpečná dětská vysoká židle má mít perfektní stabilitu, musí být pevná a nesmí být vyrobena ze zdravotně závadných materiálů. Tam, kam děti dosáhnou, nesmí být ostré hrany, svěrná místa a drsný povrch s dřevěnými vlákny. Židle nesmí postrádat bezpečnostní pásy a popruh mezi nohama. Popruhy mají zabránit vyklouznutí dítěte ze sedačky.
Když se ještě vrátíme ke stabilitě dětského nábytku – každý ví, že dítě je neustále v pohybu. Proto by měla židlička vydržet i takové „zkoušky“ jako je natahování se nebo zvedání věcí ze země. I při této záteži musí dětská židle pevně stát na zemi.

Bohužel, bezpečnost dětských vysokých židlí není samozřejmostí.
Prakticky absolutně bezpečná židle neexistuje a proto je velmi důležité mít dítě pod neustálým dozorem. Pravidelně kontrolujte, jestli dítě sedí v židli pohodlně. Pokud už ze židličky vyrostlo, nenuťte ho v ní dál sedět.
Pozor některé židle mají kolečka -  nezapomeňte je pokaždé, když v ní dítě sedí, zabrzdit!

Dítě by mělo být v židličce jen po dobu nutnou k nakrmení. Nenechávejte dítě v židličce bez dozoru.
Jestliže se rozhodnete od židle odpojit pult, přesvědčte se, jestli tím nenarušíte její stabilitu (především do stran a dopředu).
Důležité je, aby se dítě v židličce cítilo pohodlně, protože v opačném případě ho v ní neudržíte.