Trend letošního podzimu Cabin Spirit přináší nový pohled na život v přírodě a znovu objevuje hodnoty řemeslných dovedností. Do moderního životního stylu se tak promítají tradiční prvky a okouzlení přírodou, najdeme zde i ovlivnění 70. léty. Dřevo hraje v tomto trendu velmi důležitou úlohu – používá se ve všech možných podobách kromě rustikální. Ačkoli je řada použitých materiálů nostalgických a přírodních, jsou vždy použité v moderním stylu. Věci, které vypadají jako staromódní nebo z druhé ruky lze velmi dobře kombinovat s „novými“ nebo stylovými.

Cabin Spirit


Květinová aranžmá podle podzimního trendu Cabin Spirit jsou velmi precizně zpracována a mají blízko k přírodě. V moderních aranžmá se nově objevují ploché a hranaté tvary Biedermeieru, dále souběžně vázané a symetrické kytice. Novinkou je i využití tradičních technik, třeba vázání do snopu, avšak v moderním pojetí.

Letos na podzim přicházejí znovu do módy ruční práce, jako háčkování, pletení a vyšívání. V aranžování květin se proto setkáme s vplétáním listů do kytice nebo lemováním listů křížkovým stehem. To jsou detaily, které vždy upoutají pozornost. Moderní kytice jsou stylově čisté, pestré a pečlivě uvázané.

Jako základní barva dominuje v kyticích zelená ve všech svých odstínech. Na jejím podkladě rozehrávají rafinovanou hru barevné kombinace odstínů bronzové, hnědé, okrové, červenorůžové a dalších tlumenějších tónů. Pro zvýraznění kontrastu se místy používají tmavočervené či bílé akcenty. Svěžího dojmu dosáhneme kombinací růžové a bílé, neobvykle působí žlutá v kombinaci s růžovou.

Vázy a misky jsou často dřevěné, mohou být ručně i průmyslově vyrobené. Aranžmá v tomto trendu vypadají odolně a robustně, najdeme v nich větvičky svídy, šípky a podzimně zbarvené listí, které nádherně kontrastují s krásou květů růží, jiřinek, chryzantém, lilií a frézií.

Základní květiny trendu Cabin Spirit:

růže (Rosa), lilie (Lilium), jiřinka (Dahlia), chryzantéma (Chrysanthemum), klokaní tlapky (Anigozanthos), frézie (Freesia)

Doplňkové květiny trendu Cabin Spirit:

měsíček (Calendula), světlice (Carthamus), mečík (Gladiolus), šuškarda (Liatris), svída (Cornus), vrba (Salix), aspidistra (Aspidistra), hortenzie (Hydrangea)

Popis foto: Dřevo a přírodní materiály jsou v současné době velmi módní. I tato oválná skleněná váza je po svém obvodu obalena dýhou. Klasická biedermeierovská vazba seskupuje květy hortenzie (Hydrangea), růžové drobnokvěté růže, několik kvítků tzv. klokaních tlapek (Anigozanthos), pár zelených šípků, tobolky třezalky (Hypericum) a chryzantémy (Chrysanthemum) v okrověoranžové barvě. Stonky květin jsou svázané ozdobnou stužkou.

Anigozanthos - klokaní tlapky

Domovinou této velmi neobvyklé rostliny jsou stepi pouštního charakteru v jihozápadní Austrálii. V našich zeměpisných šířkách se Anigozanthos pěstuje jako pokojová rostlina.
S podivuhodnými květy této osobité krásky, se v posledních letech můžeme často setkat i v aranžmá. Neobvyklý tvar ochmýřených květů dal rostlině i její lidový název – klokaní tlapky, který se používá pro všech jedenáct odrůd a barevných variant pouštní rostliny s botanickým názvem Anigozanthos.

Dlouhá životnost ve váze

Anigozanthos pochází z velmi suchého prostředí a je od přírody vybavený pro přežití dlouhého vegetačního období. Jeho plstnaté květy jsou ideální k řezu. Trubkovité, čtyři centimetry dlouhé květy vyrůstají ve zvláštních květenstvích. Toto květenství zaujalo i botanika, který podle něj tuto květinu pojmenoval – název Anigozanthos totiž znamená rostlina s neobvyklými květy.

Bez listů

Anigozanthos je příbuzný travin. Květní lodyhy jsou bezlisté, hlavní a boční stonky jsou ochmýřené. Toto chmýří dodává zvláštní lesk žlutým, oranžovým, narůžovělým, zelenavým a červenohnědým květům a květním stonkům. Pro vyjádření poselství podzimního trendu Cabin Spirit jsou okrové, červenohnědé a tmavě červené květy jako stvořené. Vytvářejí totiž výrazné kontrasty s různými odstíny zelené používanými v tomto trendu.

Nektar pro kolibříky

Květy této rostliny mají nektar ukrytý hluboko v úzkých trubkovitých květech. Opylují je většinou kolibříci, kteří svými dlouhými zobáky na dno květů dosáhnou.

Dokonale tvarovaná Dahlia


Jen málo květin se může pochlubit tak rozmanitými tvary jako nové odrůdy jiřinek (Dahlia). Dahlia pochází z Mexika a její moderní odrůdy jsou vrcholem šlechtitelského umění – jen zřídkakdy mají květiny tak dokonale geometricky pravidelný tvar květu. Jiřinky se dodávají v mnoha různých barvách a odstínech. Barva často „září“ zevnitř květu a při různém náklonu se může i měnit. Letos na podzim se budou nejvíce používat nachové, bledě oranžové a růžové květy. Květy jiřinek vytvářejí dokonalé kombinace s růžemi v těsně uvázaných, často zploštělých vazbách biedermeieru.

Dávno objevená, pozdě doceněná

Tyto rostliny, které v Novém Španělsku (Mexiku) objevil a již v roce 1615 popsal španělský lékař Francisco Hernandes, jsou dnes velmi oblíbené. Novým Španělskem pojmenovali Mexiko španělští dobyvatelé. Tehdejší jednoduchá Dahlia byla brzy zapomenuta a další pozornosti se jí dostalo až v roce 1789. Tehdy totiž nikdo nechápal, že tato rostlina potřebuje ke zdravému růstu období vegetačního klidu. Vědecký název nese po dánském botanikovi Andersu Dahlovi.

Řezaná květina par excellence

Jiřinky jsou natolik odolné, že dokáží přežít i kratší období bez vody. Proto se často používají do korsáží, na alegorických vozech v karnevalových i jiných průvodech a při květinových přehlídkách. V 19. století se zintenzivnilo šlechtitelské úsilí, a po starších odrůdách s jednoduchým květem se objevily první plnokvěté Dahlie. Každý, kdo zná staré obrázky původních jiřinek musí obdivovat práci šlechtitelů, kteří jim svým úsilím a umem dali dnešní vysoce kultivovaný, kosmopolitní charakter. Jiřinky si udržují dynamičnost i v jednoduchých kyticích uvázaných podle letošního podzimního trendu Cabin Spirit.
Pokračování příště…

Fotografie vazeb trendu Cabin Spirit najdate ve FOTOINSPIRACI.

Zdroj: Holandské květinářské kanceláře.