Sdílet
 

Obstát znamená vydržet

Datum vydání: 06.11.2006 | autor:
V poslední době jsou na ni kladeny velmi náročné a přísné požadavky. Měla by být nejen pěkná na pohled, ale zároveň by měla i hodně vydržet, nemělo by ji odepsat červené víno ani hrubší zacházení a úplně nejlepší by bylo, kdyby ji „nerozházelo“ ani nešetrné zacházení, přiložení horkého hrnce či náhodné pošimrání nožem.
Ne, pánové, řeč nebude o ideální partnerce, nýbrž o ideální pracovní desce do kuchyně. Takže, jaké nabídky poskytuje a doporučuje dnešní trh a která bude tou pravou právě pro vás?
Foto Jan MÜGL Nábytek & Interiéry
Foto Jan MÜGL Nábytek & Interiéry
To, že kuchyně je důležitým prostorem v každé domácnosti, je věc naprosto jistá a samozřejmá. Rádi a s chutí se vrháme ke stolu, kde na nás čeká již hotová pochoutka. Ale dnes budeme řešit materiál, který posloužil k tomu, abychom si hotové jídlo opravdu vychutnali. Řeč bude o pracovních deskách. Základem naší spokojenosti bude především správná volba materiálu , ale  zároveň i její vhodné používání a údržba.

Klasickým materiálem, u kterého začneme, je dřevo. To bylo využíváno v kuchyni našimi předky odjakživa. Tento materiál má však kromě svých předností ale i jisté nedostatky. Proto ho dnes ve velké míře nahrazují materiály, které „nerostou na stromech“.
Velkou devizou dřeva je jeho vzhled, kterému se jen tak nic nevyrovná. Na pracovní desky se nejčastěji používá bukové dřevo. Je dostatečně tvrdé a nezůstávají na něm stopy vždy, když mu uštědříte tvrdší ránu. Dřevěné pracovní desky se napouštějí speciálním olejem, který nedovolí, aby se do ní vsakovaly tekutiny a mastnota z potravin. Ochranné napouštění dřeva je však zapotřebí pravidelně obnovovat. Tento úkon se většinou spojuje i s přebroušením povrchu. Takováto údržba vdechne pracovní desce novou mladost a na dostatečně silném materiálu ji můžeme zopakovat několikrát.
Foto Jan MÜGL Nábytek & Interiéry
Foto Jan MÜGL Nábytek & Interiéry
Druhou možností pro vyznavače přírodních materiálů je kámen. Perfektně odolává vysokým teplotám. Jeho tvrdost je však spojena i s jeho křehkostí. Dopad těžkého předmětu může skončit nepěknou puklinou. Ani s nasákavostí kamenného povrchu to není vždy tak růžové. Například vápence mají povrch pórovitý a tedy i nasákavý, proto když na něj necháte působit například ovocná barviva, může se toto zbarvení místy objevit růžovější, než by se vám líbilo.
Jistou formou komplikace může být i velká hmotnost, takže pod desku bude nutno obstarat pevnou konstrukci. Údržba kamene je poměrně jednoduchá a bezproblémová, postačí běžný saponát. Ale v případě „zažrané“ nečistoty se nedoporučuje použít agresivnější čistidla na bázi kyselin, které by mohly kamenný povrch rozleptat. Co ještě ke kamenu dodat. Vzhled kamene je natolik výrazný a silný, že ho nelze skombinovat s čímkoli – takový luxusní materiál potřebuje kolem sebe luxusní interiér. Této lukrativitě odpovídá i náročná cena.

Poměrně často využívaným kuchyňským povrchem je antikoro – tedy nerezavějící chrómniklová ocel. Pro svůj bezpórový povrch je vyhledávanou variantou s hygienickými vlastnostmi. Na druhou stranu – antikoro je spíše vhodným šperkem do kuchyně a jako každý šperk se musí občas vyleštit. V případě tohoto povrchu by se dalo mluvit o ustavičném leštění – kdejaký dětský prstík, stopy po vodě, neodstranitelné rýhy nutí k neustálému úklidu.
Ale antikoro musíme i pochválit. Kromě zmíněných hygienických vlastností stojí za zmínku i přijatelná cena a bezpórový povrch, kterému neublíží ani přírodní barviva a chemikálie. Jistou výhodou je i jednoduché tvarování.
Foto Jan MÜGL Nábytek & Interiéry
Foto Jan MÜGL Nábytek & Interiéry

V závěru se ještě stručně zmíníme o dalších možnostech. Nabízí se varianta s laminátovou dřevotřískou. Na pracovní desky se používá asi nejčastěji. Logickým důvodem je výhodná cena skombinovaná s dobrými vlastnostmi (tvrdost povrchu, odolnost proti teplotě do 180 stupňů C – přesto výrobci doporučují podložky). Laminátová fólie může napodobit vzhled dřeva či kamene, může mít však spoustu dalších barevných variant. Na čistění se doporučují běžné saponáty, nikdy ne agresivní čistidla ani abrazivní prostředky.
Největším nepřítelem dřevotřísky je voda. Pokud se naruší – třeba nožem – povrch desky a dostane se pod povrch voda, materiál zvlhne a nabobtná. Tím je pracovní deka definitivně odepsaná a nezbývá, než pořídit jinou.

Poslední dnešní variantou je umělý kámen.Vlastnosti takovéto desky jsou výborné. Bezpórový nenasákavý materiál, který je odolný proti všem nečistotám používaným v domácnosti je i antibakteriální a snadno se udržuje v čistotě (stačí obyčejná voda).Splňuje i ty nejvyšší hygienická kritéria, obdobně jako antikoro. Oceníte i vysokou tvrdost, odolnost proti vysokým teplotám a otěru. Případný škrábanec je možné přebrousit a vyleštit tak, že to nebudete ani vidět, a to je další neocenitelná výhoda.

Výběr materiálu na pracovní desku je vždy kompromisem mezi funkčností a  finančními možnostmi. Do jaké míry budete se zvolenou deskou spokojeni, jistě ovlivní i její údržba.
Jan MÜGL  Nábytek & Interiéry

Jan MÜGL Nábytek & Interiéry

České Budějovice, OD Vltavín Fr.Ondříčka 52 , 37011
Tel: 385 510 505
Web: http://www.mugl.cz
E-mail: info@mugl.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Jan MÜGL Nábytek & Interiéry

České Budějovice, OD Vltavín Fr.Ondříčka 52 , 37011
Tel: 385 510 505
Web: http://www.mugl.cz
E-mail: info@mugl.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Obstát znamená vydržet"

Buďte první a napište komentář k  "Obstát znamená vydržet"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE