Sdílet
 

Zeleň a pohoda zimní zahrady

Datum vydání: 03.03.2010 | autor:
Je pro vás zimní zahrada představou nadbytečného luxusu, který je finančně nedostupný? Před třemi sty lety tomu tak sice bylo, ale už je dávno pryč doba, kdy si oranžérie či zimní zahrady užívala jen šlechta a bohatí obchodníci. Dnes se staví z ekonomičtějších materiálů, a tak si prosluněnou a rozkvetlou zimní zahradu můžete plnými doušky užívat i vy! A nejen příznivá cena je výhodou plastových profilů zimních zahrad.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Foto: AGROS
Foto: AGROS
Co promyslet před realizací zimní zahrady

Nejjednodušší samozřejmě je, když zimní zahradu realizujeme už při stavbě domu, většinou se pro ni ale rozhodneme až posléze. V každém případě dobře zvažte situovanost. Musíte si být jisti, že máte možnost a prostory na to, abyste postavili zimní zahradu tam, kde nebude pro kolemjdoucí vitrínou do vašeho soukromí a zároveň bude situována na vhodnou světovou stranu.

Jistě vás napadne, že nejideálnější je strana jižní. Ta vám i v zimních měsících slibuje sluneční paprsky a zároveň úsporu energie při vytápění. Na západní straně se daří rostlinám díky dostatku světla a vás potěší prosluněné večery. Pokud si potrpíte na šálek dobré kávy při východu slunce, můžete zvolit i stranu východní. Za každou cenu ale neorientujte zimní zahradu na sever, sluníčka tam bude jako šafránu a vy si připlatíte za častější přitápění.

Důležité je i rozvržení samotné zimní zahrady. Její konstrukci samozřejmě přizpůsobíte domu a především svému vkusu, ale mějte na mysli, že by měla mít plochu alespoň 10 m2 a hloubku alespoň 2 m. Nemělo by se totiž stát, že na vás bude působit stísněně. Nezapomeňte, že kromě kytek tam budete potřebovat i skříňku (ne robustní) a stolek se židlemi. Kromě toho musíte mít jednoduchý přístup ke květinám při zalévání a také k větracím částem profilů.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Foto: AGROS
Foto: AGROS
Proč právě z plastových profilů?

Bezkonkurenční výhodou plastových profilů je nejnižší pořizovací cena ve srovnání s ostatními materiály (dřevo, hliník). Kromě toho vás jistě potěší, že jsou prakticky bezúdržbové – už žádné lakování, žádné natírání. Stačí je jednou za čas společně se skly umýt. Jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, mají dlouhou životnost a profily z opravdu kvalitních plastů vás potěší 100% recyklací. Navíc je plast tak konstrukčně flexibilní, že se jím vytvoří nejrůznější možnosti tvarů.

Vyberte si kvalitní profily

Při výběru plastových profilů si všímejte tuhosti. Především střecha zimní zahrady musí být z pevných a staticky nosných částí. Jistě se vám vyplatí, když sáhnete po profilech vyztužených žárově pozinkovanými ocelovými vložkami. Z barevného provedení je nejstálejší barva bílá, pokud chcete mít přírodnější vzhled zimní zahrady, vyberte si z barevných variant.

Ale pozor na kvalitu barevného provedení! Ne všechny barvy vydrží. Barevnou stálost a odolnost proti mechanickému poškození zaručuje tvrzené PVC s vnější barevnou vrstvou akrylu, která je silná cca 0,8 mm. Vrstva barvy je totiž neoddělitelně spojena v jediném výrobním procesu.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Foto: AGROS
Foto: AGROS
Všímejte si vlastností prosklení

S kvalitním prosklením ušetříte náklady za přitápění a v létě se vyhnete nadměrnému přehřívání slunečními paprsky. Jak ale správné sklo vybrat? Především nešetřete, v každé zimní zahradě by mělo být izolační bezpečnostní sklo. V zimě izoluje, v létě nepřehřívá, omezuje UV záření, je odolné vůči nárazu, redukuje hluk a když už se rozbije, neštěpí se na ostré střepy, ale tupé úlomky. Izolační skla jsou dvojitá či trojitá. Trojskla sice mají lepší tepelné a izolační vlastnosti, ale jsou mnohem těžší. Proto je vhodnější takzvané teplé sklo, vybavené distančním rámečkem z plastu, sklo s bezpečnostní folií či sklo protislunečně zabarvené.

Už jste si vybrali a co dál?

V případě, že už máte představu, obraťte se na odborníka, zimní zahrada není záležitostí pro domácí kutily. Při plánování její konstrukce nezapomeňte na dostatek větracích částí, především přístupných. Jednoduše přístupná by pro vás měla být zimní zahrada jak zevnitř, tak zvenčí, přece jen ji budete několikrát do roka čistit. Pokud se nerozhodnete pro protisluneční sklo, které zabraňuje přehřívání, vyberte také vhodné žaluzie či rolety.

Jak vybrat správného odborníka?

Přečtěte si reference a prohlédněte obrázky realizovaných staveb. Pokud budete mít možnost, je dobré si zjistit počet reklamací a čeho se týkají (materiálu, montáže …). Každý odborník by měl nabízet poradenství, kalkulaci i zaměření zdarma. Profesionál vás hlavně musí inspirovat a přesvědčit odbornými znalostmi.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
AGROS ing.Miroslav Pytlíček

AGROS ing.Miroslav Pytlíček

Moravský Beroun, nám. 9. května 5 / 6, 79305
Tel: 554 733 001
Web: http://www.agros.cz
E-mail: agros@agros.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

AGROS ing.Miroslav Pytlíček

Moravský Beroun, nám. 9. května 5 / 6, 79305
Tel: 554 733 001
Mobil: 602 760 180
Web: http://www.agros.cz
E-mail: agros@agros.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Jak větrat oknyJak větrat okny

  Inspirujte se větráním v oknech, které zajistí výměnu vzduchu, aniž by bylo třeba otevírat okenní křídla. Okna jsou přitom dokonale těsná.

 • Kudy z bytu uniká teploKudy z bytu uniká teplo

  Letošní zima nás svými mrazy potrápila. Pokud vás chladné počasí zaskočilo, ale stále váháte, zda by se vyplatilo vyměnit stará okna za nová s lepší izolací, projděte si pár informací, které vám mohou pomoci.

 • Novinky ve značkových oknech a dveříchNovinky ve značkových oknech a dveřích

  Společnost ALU.PLAST rozšiřuje výrobu, nabízí akční ceny a žhavou novinkou jsou parapety v barvě anthrazitgrau.

Diskuze na téma "Zeleň a pohoda zimní zahrady"

Buďte první a napište komentář k  "Zeleň a pohoda zimní zahrady"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE